Strefa dziecka, Strefa Rodzica, Wycieczki rodzinne

18 Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu

turniej rycerski

W sobotę mieliśmy okazję być na Golubskim zamku i oglądać rycerski turniej. To było już takie 18 spotkanie. Wrażenia super, piękne zbroje, konie i wiele innych atrakcji. Cały turniej rozpoczął się w piątek popołudniu ( 06.07) i skończył się w niedzielę (08.07). Nie byliśmy na całym turnieju ale co nieco zdążyliśmy zobaczyć. Oglądaliśmy zawody rycerzy konnych oraz walki bojowe rycerstwa pieszego.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety uczestniczyły w zawodach. Było zbieranie pierścieni na miecze, uderzanie kopią w ten metalowy “cosiek” ( nie pamiętam jak się nazywa) czy nabijanie chusty na włócznię.

turniej rycerski

turniej rycerski

Później były pokazy rycerzy pieszych. Strzelanie z armatki i czegoś jeszcze, ale nie wiem z czego. Huki nie miłosierne, na dziecięce uszy masakryczne. Potem walki na miecze.
turniej rycerski
Ponadto była możliwość zwiedzania zamku ( za dodatkową opłata). A na dziedzińcu zamkowym było pieczenie świni na ognisku, wybijanie dukatów czy karanie grzesznicy za ucieczkę ( ucinanie głowy). Dodatkową atrakcją jaką oglądaliśmy był turniej strzelania z łuku i kuszy.

turniej rycerskiturniej rycerskiturniej rycerski

Dla dzieci mnóstwo pamiątek w postaci hełmów, łuków, małych rycerzy, itp. Dla dorosłych biżuteria rękodzielnicza ( skusiłam się na kolczyki), pani artystka malowała obrazy ( przepiękne!) inna na drutach robiła oraz można było kupić miody przeróżne czy pyłki kwiatowe.
Jeśli ktoś ma możliwość bycia na takim turnieju serdecznie polecam! Koszt nie duży (10 zł bilet os. dorosła, dzieci za darmo) a na co dzień takich atrakcji nie ma. Takie nie zwykłe zawody odbywają się tylko raz w roku, więc warto na nie zajrzeć.
Na Naszym zamku, w Golubiu-Dobrzyniu, turniej odbywa się corocznie w pierwszy weekend lipca.