Książki, Książki dla dzieci, Strefa dziecka

Jest taka historia (…)- recenzja

Jest taka historia (...)- recenzja książki o Januszu Korczaku

„Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”. Taki oto tytuł ma pozycja, którą chcę Wam bliżej przedstawić. Dzięki Księgarni Gandalf, mogliśmy zgłębić kilka informacji o Januszu Korczaku, a przy okazji przeczytać wspaniałą książkę.

Historię opowiada Jasiek. Chłopiec chodzi do 3 klasy. Mieszka z mamą, tatą, młodszym bratem, starszą siostrą i babcią. To właśnie ona, babcia opowiada historię swojego dzieciństwa, czyli o tym jak Janusz Korczak się zaopiekował dziećmi.

No ale od początku.

Jest taka historia (...)- recenzja książki o Januszu Korczaku

Jest taka historia (...)- recenzja książki o Januszu Korczaku

Jest taka historia (...)- recenzja książki o Januszu Korczaku

Jest taka historia (...)- recenzja książki o Januszu Korczaku

Jest taka historia (...)- recenzja książki o Januszu Korczaku

Historia zaczyna Jaś, leży chory w łóżku, a babcia zaczyna swoją opowieść ( po raz kolejny) o swoim dzieciństwie. Babcia Frania jako mała dziewczynka mieszkała w domu sierot. To straszne miejsce, dzieci płaczą, Frania też płakała. Nikt nie liczył się z dziećmi…. Pewnego dnia przyszła po dzieci p. Stefa Wilczyńska, zabrała dzieci do miejsca, gdzie dzieci są doceniane, są szczęśliwe, do Panadoktora.
Tu nie ma błędu. W tamtych czasach mówili Pandoktor, jako jeden wyraz, jednym tchem. Dom Sierot prowadzony przez Panadoktora znajdował się na Krochmalnej 92. Każde dziecko miało obowiązki, było traktowane jak dorosły. Było szanowane. Każdy spał w czystej pościeli, na swoim łóżku. Jasiek przenosi się świat Frani. Razem z nią uczestniczy w życiu Domu Sierot.To tylko początek tej niezwykłej historii…
Ciekawe dialogi, opowiadania… Gdy się czyta tę książkę… Jest poczucie że samemu uczestniczy się w opowiadaniu.
Przeniosłam się tam, widział wszystko to co opowiadała Babcia Frania… A wszystko spisane prostym dziecięcym językiem. Nie zwykłe ilustracje idealnie współgrają tekstem.
Historia Frani skończyła się szczęśliwie, jednak dla innych dzieci już nie tak bardzo. Cała sytuacja dzieje się podczas drugiej wojny światowej…
Więcej o książce Wam nie powiem.
A dlaczego?

Bo nie będę zdradzała kwintesencji tej książki, jej cudowności, przesłania, tak ważnych informacji o wojnie, o Januszu Korczaku.

Ja nadal jestem pod wrażeniem tej książki…  Za kilka dni zagłębiam się w nią jeszcze raz…

POLECAM!!

Książka jest dla dzieci od 7 roku życia. Adaś ma 4 lata. Nie bardzo rozumiał temat wojny, ale i dla niego książka była interesująca. Dlaczego dzieci mieszkały w domu sierot? Czemu płakały? Co to getto? Co to za tablica?

To początek pytań… Dobrze, niech pyta, ja odpowiem.

Cena książki 21,90 zł

Wydawnictwo Literatura

Dostępna również w Księgarni Gandalf.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Cudna książka, o Korczaku w sumie trochę słyszałam, więc tym chętniej przeczytam.