Wpisy gościnne

Projekt Londyn 2014 w Gościnnej Sobocie

Każdy Anglię zna choćby z mapy 😉 Londyn stolica wiadomo. Ale co to PROJEKT LONDYN 2014? Jeśli nie wiecie to poznajcie Sabinę i i jej rodzinę. Planują wielką podróż już za rok, ale to nie taka zwykła wycieczka…. Nie zdradzę nic więcej to MUSICIE przeczytać, poznać, chłonąć!

1.      Powiedz Nam coś o sobie, gdzie mieszkasz, co robisz na co dzień.

Mam na imię Sabina, jestem mamą dwójki dzieci – 8-letniego Pawełka i 4-letniej Hani. Pracuję zawodowo – jako urzędnik. Mieszkamy w Warszawie, choć pochodzimy z Bielska-Białej, dokąd uwielbiamy wracać.

2. Co to Projekt Londyn? Skąd taki pomysł?

Projekt Londyn to pomysł rodzinnej wyprawy do Londynu śladami znanych bajek.
W zeszłym roku razem z siostrą męża wybrałyśmy się „urodzinowo” same do Londynu, gdyż obie bardzo lubimy to miasto. Podczas podróży napotykałyśmy na wiele znaków wskazujących na to, jak bardzo Londyn jest bajkowy – to miasto, w którym toczy się akcja kilku bardzo znanych bajek, jak choćby Piotrusia Pana, Misia Paddingtona, Harrego Pottera, Mary Poppins czy 101 Dalmatyńczyków. Postanowiłyśmy wtedy, że wrócimy tu kiedyś z dziećmi – żeby pokazać im to bajkowe, czarowne i nie bójmy się tego słowa – czarodziejskie wręcz miasto. Tak właśnie narodziła się idea realizacji Projektu Londyn.
3. Na czym od dokładniej polega?
W czasie podróży do Londynu w wakacje 2014 r. chcemy znaleźć w Londynie jak najwięcej miejsc związanych z różnymi bajkami. Zanim wyjedziemy, czytamy i oglądamy bajki, śladami których chcemy podążać. Na miejscu – oprócz tradycyjnego zwiedzania na dzieci będzie czekała gra miejska – taki rodzaj questu, podczas którego dzieciaki będą musiały rozwiązać różne zagadki związane z Londynem i postaciami z bajek oraz odwiedzanymi zabytkami. Na końcu – jak na prawdziwy quest przystało, będzie na dzieciaki czekał skarb, ale o tym na razie sza!

Po powrocie z podróży chcemy napisać przewodnik po Londynie śladami bajek tak, żeby i inne rodziny mogły odbyć taką podróż.
Jak na prawdziwy projekt przystało, mamy też swoje cele:
 • lepsze poznanie postaci z ważnych bajek
 • poznanie kultury brytyjskiej
 • poznanie Londynu w wersji ciekawej i przystępnej dla dzieci
 • dla dzieciaków celem będzie też podciągnięcie języka angielskiego – w wersji zabawowej
 • no i może nauka pracy projektowej
I przede wszystkim… przeżycie wspaniałej przygody, jaką będzie przygotowanie i przeprowadzenie tej wyprawy, a potem napisanie dziennika podróży.

4. Co do tej pory udało Wam się zrobić?
Realizacja Projektu Londyn wyzwala we mnie niespodziewane pokłady kreatywności. Do tej pory przygotowałam dla dzieci karty do wypełniania dotyczące Londynu oraz bohaterów naszej podróży, razem z dzieciakami przygotowaliśmy segregatory na te karty (my nazywamy to scrapbookiem), powstało 5 odcinków historyczno-fantastycznej powieści o przygodach Nati, Księciunia i Łobuza (czyli naszych projektowo-londynowych dzieciaków), podróżujących w czasie po Londynie. Powieść taNati, Księciunuio, Łobuz i wehikuł czasu to opowieść o prawdziwej historii Londynu – od czasów rzymskich do współczesności.

Czytamy i oglądamy mnóstwo bajek związanych z Londynem. Dzieciaki do tej pory przeczytały już kilka książek o przygodach Misia Paddingtona, dwie lub trzy o Mary Poppins, cztery pierwsze części Harrego Pottera. Oglądaliśmy też bajki o Piotrusiu Panie oraz Dzwoneczku (książkę będziemy jeszcze czytać), 101 Dalmatyńczyków i Harrego.

Na początku projektu postanowiłam napisać też do dwóch żyjących autorów książek – Pana Michaela Bonda, autora Misia Paddingtona oraz J.K.Rowling, twórczyni Harrego Pottera. Od obu autorów otrzymaliśmy odpowiedzi, choć zdecydowanie cieplejszy list od Pana Bonda, który zaprosił nas na spotkanie podczas wyprawy do Londynu.
Ostatnio powstała też pierwsza edukacyjna gra Projektu Londyn – Poznaj Londyn.

5. Jak dzieci podchodzą do tego tematu?
Dzieci z niecierpliwością oczekują tego wyjazdu. Bardzo cieszą się na taką przygodę.
Ponieważ w naszym domu zawsze dużo się czytało – samo czytanie nie jest dla nich niczym niezwykłym. Jednakże wiedzą już, którzy bohaterowie są związani z Londynem, zaczynają rozpoznawać jego zabytki i charakterystyczne miejsca.
Starsze dzieci odkładają sobie też w swoich skarbonkach pieniądze na pamiątki.

6. Co tworzycie na Projekt Londyn? Pisałaś o grze, zdradzisz trochę więcej na ten temat?
Tak, całkiem niedawno powstała nasza pierwsza gra – na razie w wersji testowej – Poznaj Londyn. Grę tworzy 26 kartoników – każdy zawiera 10 symboli Londynu. I każda dowolna parta kartoników ma jeden symbol wspólny. Zadaniem grających jest odnaleźć ten symbol i go nazwać. Starsze dzieci mogą też powiedzieć zdanie czy dwa o danym  symbolu.

Gra została zainspirowana grą Znaj Znak, ale jej dopracowanie, wykonanie graficzne to praca mojego męża i moja. Dzieciaki właśnie ją testują i mam nadzieję, że może kiedyś znajdzie się ktoś, kto będzie chciał ją wydać :).
Kolejna gra dotycząca Londynu kiełkuje już w mojej głowie…

7. Z czego korzystacie podczas Projektu? książki, encyklopedie?
Przyznam, że głównym źródłem mojej wiedzy do planowania Projektu Londyn jest internet. Korzystam też z dwóch książek: Londyn dla młodych podróżników oraz książki otrzymanej od Pana Bonda – Paddington’s guide to London. Na blogu Projektu Londyn mam zakładkę, w której gromadzę różne ciekawe źródła wiedzy o Londynie – zarówno jego historii, bajkach, jak i turystyce.

8. Jakie problemy spotykasz w trakcie projektu?
Hm, muszę przyznać, że na razie nie napotkałam jakiś strasznych problemów, ale może dlatego, że tak naprawdę kluczowa faza Projektu Londyn jest przed nami. To poszukiwanie połączeń lotniczych i noclegów w Londynie. Ponieważ chcielibyśmy wyjechać do Londynu na całe dwa tygodnie, noclegi to może być bardzo znacząca część naszego budżetu. Marzy nam się sponsor, ale … to nie taka prosta sprawa 😉

9. Z czego macie najwięcej frajdy?
Ja zdecydowanie – z blogowania, które przy okazji Projektu Londyn się rozwinęło J. Dzieci – już teraz uwielbiają wszystko co brytyjskie i londyńskie. No i liczę, że mega giga frajdą będzie sama wyprawa 🙂

10. Co możesz poradzić innym , którzy myślą o podobnym projekcie?
Nie ma rzeczy niemożliwych, ograniczeniem jesteśmy my sami.
Pozdrawiam,
Sabina

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem pełna podziwu, zaangażowania i pasji! Będę śledzić poczynania w Projekcie. Trzymam kciuki i dziękuję za wywiad.

 • Uwielbia takie osoby, z glowa pelna pomyslow. Sama przyjemnosc je poznawac. Dzieki za mozliwosc lepszefo poznania Sabiny 🙂

 • Magda

  Wow, uwielbiam takich ludzi. Odważnych, ciekawych, z pasją. Pomysł z wyprawą super!

 • Czytałam wcześniej o Projekcie i jestem pod wrażeniem 🙂

 • li_lia

  Co za inspirująca kobieta! Podziwiam i cieszę się, że przedstawiłaś na blogu jej sylwetkę.

 • Bloga kojarzę, dzięki Tobie jeszcze lepiej:)

 • Na peron 9 i 3/4 sama bym się wybrała ; ))

 • Projekt ogólnie bardzo ciekawy ale mnie Londyn raczej nie interesuje.

 • Sledzimy Projekt Londyn od samego poczatku! Sledzimy I uwielbiamy. Londyn to w koncu nasze kochane miasto! Mamy nadzieje na spotkanie z "projektowa" rodzinka 🙂