Bez kategorii

Świat Przyrody – poznajemy świat od A do Z

Mieszkając na wsi, a tym bardziej  w takim miejscu jak my poznawanie przyrody, zgłębianie jej zakamarków i tajemnic to codzienność. Łąki? Są. Chodzimy oglądać żurawie, dzikie gęsi, zające, młode lisy. Las? Pewnie! Grzyby, wiewiórki, dzięcioły. Staw? Nawet 2! A tam ryby, żaby, małże.

Jednak czy to Nam wystarczy? Sama świadomość że tam są? O nie! Nie jestem zagłębiona w przyrodzie to ciężko przekazać wiedzę i ciekawostki dziecku. Od czego są książki! Tu z pomocą przyszło Wydawnictwo Zielona Sowa i jej przewodnik Świat Przyrody. Adaś przy najbliżej okazji wprowadzał zdobytą wiedzę w praktykę.

Pierwsze wrażenie czyli oceniamy po okładce

Przewodnik na pierwszy rzut oka jest fajny. Sztywna okładka, kolorowa, przyciąga oko, nie tylko dziecka.
Środek jeszcze lepszy. Obszerny spis treści, cudne ilustracje. Na końcu alfabetyczny spis treści. Nawet sobie nie zdawałam sprawy że jest tyle zwierząt, roślin, grzybów i innych rzeczy w książce.

Na okładce jak wół widać napis że jest tam 500 gatunków roślin i zwierząt.

Zdjęcia, ilustracje, grafika

Każdy rysunek jest przemyślany, jakby ręcznie malowany. Bohaterami są dzieci! To one wprowadzają Nas w świat przyrody. Ukazują jak należy się zachowywać np w lesie, czy nad wodą. Ciekawym dodatkiem są takie małe okienka, w których jest pomysł, eksperyment z dzieckiem. Niby taka prosta rzecz, a wiecie ile pomysłów na raz się chce wykorzystać?!

Zdjęcia są realne. Każde zwierzę wygląda jakby żyło i miało wyjść zaraz z książki. Widać wszystkie detale, szczegóły. Także jest świetny podgląd na stworzenia.

Działy

Każdy dział oznaczony jest innym kolorem. Rogi kartek są odpowiednio oznaczone barwą. Np czerwony – w mieście, żółty- nad brzegiem morza. Już przy spisie treści są odpowiednie kolory przy kategoriach.
Każdy dział jest szczegółowo opisany, także bez problemu można znaleźć co czego szukamy.

Wiedza w praktyce czyli gotowe pomysły

Jest bardzo dużo rzeczy, pomysłów, które z powodzeniem można wykorzystać z dzieckiem. Proste zadania takie jak zrobienie kryjówki do obserwacji czy karmnika z butelki. Nie które zadania są bardziej zaawansowane i wymagają współpracy z osobą dorosłą. Takim przykładem jest oczko wodne. Szczegółowy opis, rysunki świetnie obrazują pomysł.

Każdy taki pomysł jest przystosowany do odpowiedniego działu. Przemyślane, ciekawe propozycje , które można wykorzystać w domu oraz na dworze.
Adaś w praktyce już wykorzystuje nową wiedzę. Najbardziej mu do gustu przypadły… kupy! Tak…:)
Chodzi tu o kupy dzikich zwierząt. W przewodniku są opisy i zdjęcia odchodów. Jak tylko zauważy gdzieś na łące czy w lesie piszczy że znów książka została w domu i nie może od razu sprawdzić.
Zbiera już liście, ogląda żołędzie, szyszki, norki itp. Ciekawią go też ptaki i inne stworzenia. A tu ma ich na prawdę mnóstwo!

Niesamowicie kręci do kryjówka. Bardzo czeka na zimę, bo zrobi igloo i będzie mógł się z nim schować. A jak zobaczył że z gałęzi można też zrobić taki domek i obserwować ptaki i zwierzęta. Czeka na lepszą pogodę i idziemy po gałęzie.

Czekamy na jesień, bo mamy w planach karmik z butelki i deseczki.

To jest skarbnica pomysłów! 


Jestem pewna że ta książka będzie bardzo dużo w użyciu. Wiedza podana w ciekawy, prosty sposób, który interesuje dzieci, rodziców i wszystkich kochających przyrodę.

Piękne zdjęcia, ciekawe ilustracje, doświadczenia. Można ją zabierać ze sobą na wycieczki i od razu sprawdzać co spotkaliśmy.

Jestem ogromnie szczęśliwa że posiadamy ten przewodnik. A gdy widzę Adasia jak czerpie pomysły i wiedzę z książki serce i duma mnie rozpiera. Przyroda jest tak ciekawa że nigdy chyba Nam się nie znudzi.

Ja mam dla Was radę. Jeśli szukanie dobrej książki dla dzieci o przyrodzie to z czystym sercem ją polecam!

Cena również jest ok, bo 31 zł to wcale nie jest dużo.

Na stronie Wydawnictwa Zielona Sowa widniej informacja że przewodnik dla dzieci +7 a widać że i młodsze dzieci dadzą radę i je to zainteresuje.

Autor: Christian Bouchardy
Wydawnictwo : Zielona Sowa
Oprawa: Twarda
Strony : śliskie, 286
Format : duży

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Panna Patrycja

  Obserwuję! 🙂

 • li_lia

  Najbardziej podobają mi się nieskomplikowane, ale jakże ciekawe doświadczenia, które przybliżają młodego czytelnika do natury.

 • Wygląda ciekawie 🙂

 • To się cieszę, że się podobała 😉

 • jako dziecko bardzo lubiłam takie książki przyrodnicze 😉

 • Bardzo fajna, z chęcią bym się z nią zapoznała:)

 • O, naprawdę fajna! I jeszcze tak niska cena za tyle wiedzy i pomysłów. Wpisuję na listę dla Matiego na później 🙂

 • Naprawdę naukowa książka. Fajnie wydana ; )