Bez kategorii

12 ważnych opowieści

 Każdy rodzic stara się przekazać swemu dziecku wartości jakimi trzeba się w życiu kierować. Miłość, odpowiedzialność, sprawiedliwość, odwaga czy dobroć to takie wartości, których uczymy się całe życie. Jeśli dziecku nie zaczniemy ich wpajać od najmłodszych lat tym możemy się później bardzo rozczarować. Czasem możemy mieć problem jak przekazać te wartości dziecku, by zrozumiało, zapamiętało jakie to ważne i czym w życiu się warto kierować. Jeśli jesteście w takiej sytuacji ( jak ja) to koniecznie zapoznajcie się z książką  z serii Centrum Edukacji Dziecięcej  – “12 ważnych opowieści”.

Jest to książka, w której znajdziecie opowieści o podstawowych wartościach, jakich uczymy się, staramy się przestrzegać i być po prostu dobrymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Tego też staramy się uczyć Nasze dzieci.

Postaram się przybliżyć o czym możecie poczytać w tej książce, czy warto w nią zainwestować i co najważniejsze co z niej wyniesiecie Wy oraz “mali dorośli”.

Każdy rozdział to inna opowieść, każda dotyczy innej sytuacji rodzinnej, w której znalazło się dziecko – główny bohater historii. 
Od razu spodobały mi się tytuły. Pierwszy człon to nazwa wartości, druga część tytułu jest o czym jest historyjka. 
Np. “Szczęście, czyli o tym, jak dobrze mieć bliskich” , “Szacunek, czyli udko kurczaka”
No i zagadka bo co ma wspólnego udko z szacunkiem???
Zabieramy się za czytanie, ale tak na prawdę nie wiemy czego można się spodziewać. Na pytanie “O czym czytamy?” odpowiada np o Uczciwości! 
Wiemy na razie tyle że ktoś będzie uczciwy lub nie uczciwy a powinien. Skupimy się na tej uczciwości na razie. To wartość, którą bardzo cenię, ale również nie jest ona taka łatwa do realizowania. Staramy się, wiemy co jest dobre, a co złe. Dziecko nie zawsze ma tego świadomość dlatego to My musimy go tego nauczyć. Bardzo pomocna może okazać właśnie taki przykład jak w tej opowieści.
Asia jest kilkuletnią dziewczynką, która od zawsze marzy by mieć psa! Jest to jej największe marzenie. Rodzice nie chcą się zgodzić na to bo pies brudzi, trzeba wychodzić na spacery mimo deszczu czy śniegu. Wygodniej po prostu jest bez zwierzaka w domu. Po wielu dniach wypełnionych pięknymi rysunkami psów, rodzice postanowili zgodzić się na zwierzątko… kanarka. Asia była zawiedziona, bo od zawsze chciała psa. 
Pewnego dnia jej marzenie się spełnia.

Ale czy na długo? Czy pies będzie z nią na zawsze? Co ja jeszcze czeka? Czy historia ma dobry koniec? I co najważniejsze, na czym polegała UCZCIWOŚĆ?

Inną historią jaka mnie złapała za serce, a Adasia szczerze mówiąc wystraszyła jest “Szacunek, czyli udko kurczaka”. 

Początek opowieści zaczyna się na szkolnej stołówce. Pora obiadu, dzieci stoją w kolejce po swoją porcję. Przychodzi pora Szamida. Kucharka krzyczy, żeby nie dawać mu kotleta, bo to Czeczeniec.
Wszystkich zamurowało. Co przeskrobał że nie należy mu się na obiad kotlet?!

Chłopiec mieszkał kiedyś w Czeczenii, w górach Kaukazu. Pewnego dnia wybuchła tam wojna. Czołgi, strzelanie, ranni. Widok straszny, a żeby się ratować trzeba było po prostu próbować uciekać. Tak właśnie zrobiła rodzina Szamida. Ciemną nocą uciekł z mamą i siostrą, by znaleźć się za jakiś czas na bezpiecznej i wolnej od wojny ziemi. Podróż była trudna, w ciemnym zatłoczonym samochodzie. W końcu podróż dobiegła końca.

 A gdzie dojechali? Czy już są bezpieczni? Czy nic nie grozi? A gdzie sprawa szacunku? I co ma wspólnego z udkiem kurczaka?

A co byście powiedzieli o ODPOWIEDZIALNOŚCI?


Co oznacza? Kiedy człowiek jest odpowiedzialny? Kiedy dziecko jest odpowiedzialne? A co oznacza że unika ktoś odpowiedzialności?


Mama Roberta i Moniki jest lekarzem. Czasem bywa tak, że jest wzywana na konsultacje, a wtedy dzieci zostają pod opieką np babci. Tym razem było podobnie. Tylko babcia mogła przyjść dopiero za godzinę. Ten czas Monika miała przypilnować Roberta do czasu przyjścia babci. Tylko Monika miała inne plany.
Próba przekupstwa się udała i Robert został w domu sam, a siostra wyszła do koleżanki. Tylko zapomniała o Kubusiu i Puchatku, swoich szczurach, które wypuściła z klatki…

Czy ta historia dobrze się skończyła? Czy ktoś był odpowiedzialny? Co takiego się stało?Kolejne historie zostaną na razie tajemnicą. Jak opiszę całość to nie będzie tego dreszczyka, gdy sięgamy po nową pozycję, która do tego  ma Nam pomóc.

Wszystkie historie mają ilustracje w podobnym stylu. Część z nich jest czarno-biała, inne w kolorze. Nam one się podobają choć bym powiedziała że są to takie specyficzne rysunki. Idealnie pasują do tej książki.

Historie są bardzo ciekawe. Pisane często z perspektywy dziecka szybko trafiają do dziecięcego uszka. Prosty język, bez trudnych słów lekko się czyta, a sytuacje takie prosto z życia ułatwiają dziecku zrozumienie na czym polega dana wartość.

Śmiało mogę ją polecić. Ze względu że opowiadania są dosyć długie nadają się dla dzieci 5-6 +. Młodsze dzieci mogą mieć problem ze zrozumieniem pojęcia wartości i mogą po prostu znudzić się podczas czytania. Adaś czasem też prędzej znudzi lub zaśnie podczas czytania. Tzn często zasypia na różnych książkach 🙂

Polscy autorzy włożyli kawał serca w swoje opowiadania i teraz Rodzice mają świetną pomoc. Nie raz jeszcze skorzystam z nich jako wstęp do rozmów o wartościach, uczuciach i emocjach.

Jej cena to 29,90 zł, a wydało ja Wydawnictwo Papilon.

Wydanie zbiorowe. Ilustracje Elżbieta Kidacka.
Duży format książki, twarda oprawa, śliskie kartki.

Jeśli jesteście ciekawi jakie książki wchodzą w serię Centrum Edukacji Dziecięcej koniecznie zajrzyjcie na ich stronę. Bardzo bogata oferta, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Książkę mam i potwierdzam, jest to pozycja godna uwagi 🙂

  • Magda

    Pięknie się zapowiada. Oj wydłuża mi się ta lista książkowego must have

    • I co chwile nowe fajne pozycje widzę. Dziś ma być kurier z kolejnymi książkami. Szaleństwo 🙂

  • W sumie to bym chciała ją mieć w swojej biblioteczce. Lubię takie książki o wartościach.

  • Wygląda super (jeśli chodzi o treść) i ładnie wydana.Tak wiec same plusy