Bez kategorii

Bryły matematyczne cz 2

Adasiowi bardzo się spodobały bryły matematyczne. Ostatnio robiliśmy ostrosłupy i sześciany. Teraz przyszła kolej na inne figury-klocki. Tym razem powstał graniastosłup oraz ostrosłup kwadratowy. Trochę jeszcze nieporadne, bo już ładnych kilka lat nie robiłam takich brył, ale czas sobie przypomnieć. Na pierwszy ogień poszedł graniastosłup prosty. Mój nie jest aż taki prosty, ale do definicji masuje 😉


Graniastosłup – wielościan, którego
wszystkie wierzchołki są położone na dwóch równoległych płaszczyznach, zwanych podstawami graniastosłupa
i którego wszystkie krawędzie leżące poza tymi podstawami są do
siebie równoległe. (Wikipedia)

Nasza bryła ma 6 boków. Każda taka ściana ma wymiar 2,5 cm na 5 cm. Podstawy to sześciobok o boku 2,5 cm. Trochę miałam zawirowań by dobrze wymierzyć podstawę. Na zdjęciu widać linie pomocnicze. Można użyć kątomierza, wtedy będzie prościej. Trzeba pamiętać o zakładkach. Mi oczywiście wyszło na dużo, ale zawsze można nie potrzebne obciąć.

Przy pomocy linijki zaznaczyłam linie zgięć. Można teraz smarować klejem zakładki i kleić bryłę.

Kolejna mam nadzieję ze będzie dużo lepsza. Czas teraz na ostrosłup prosty. To taka bryła, która ma w podstawie kwadrat a boki to trójkąty.
Podstawa to kwadrat o boku 8 cm. A promień trójkąta to 6 cm. Na każdym trójkącie zostawiłam po jednej zakładce. Wycięłam i zaczęłam sklejanie.

Chłopczykowi tak się spodobało że musiałam mu dorobić 2 prostopadłościany i większy sześcian. A już coś mówi że Pani do szkoły  będziemy robić, bo pewnie jej się spodoba. Już powiedział że mam mu wyciąć duuużo figur bo będzie z nich tworzył 😉 Więcej na temat brył będzie na matematycznym Dziecku na Warsztat.
Te figury zrobiłam gdy Adaś był w szkole ale kolejne kleił całkiem sam. Inne figury już wkrótce.
Miłego tworzenia z dziećmi.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Ja nie przepadam za figurami, ale takie kolorowe fajne:)

 • To widać już prawdziwa pasja matematyczna. Matematyka ma coś w sobie co przyciąga dzieci, żeby tylko w szkole nikt nie zepsuł tej pasji.
  U na ostatnio kosmiczne zabawy w natarciu

 • Anonimowy

  We absolutely love your bloɡ and ind mаsny of your post's to be prеcisely what I'm looking for.

  can you offеr guest wrigers to write contdnt for yourself?
  I wouldn't mund publishіng a post or elаboratinɡ on a few
  of the subjеcts you write rеlated to here. Again,
  awesߋme website!

  Look into my web page Spanish Classroom commands powerpoint