Bez kategorii

Bajkowy Projekt Blogowy- Australia i Oceania

Od dziś do tydzień. Przez 6 tygodni. Czeka Nas i Was w podróż po całym świecie! Bajkowym tropem ruszamy na podbój świata! Na dobre ruszamy z projektem “W 7 bajek dookoła świata”. Na pomysł wpadła Kajka z bloga Projekt:Człowiek i zwerbowała ponad 20 mam w tę magiczną podróż. Jakiś czas temu opracowaliśmy sobie Antarktydę. Czas teraz na kolejny kontynent, którym jest Australia i Oceania.

Zaczęliśmy swoją przygodę od mapy świata. Jest kilka kontynentów, ale która to Australia? Co do niej należy?

Australia to kontynent i państwo. Jednak do tego kontynentu zaliczają się różne wyspy, np Tasmania, Nowa Zelandia i mniejsze wyspy na Oceanie Spokojnym i Indyjskim. 
Władzę pełni tam królowa – Elżbieta II. 
A kto zamieszkuje ten kontynent?
Rdzenną ludnością są Aborygeni. Jednak zostali oni “wypchnięci” na tereny pustynne, a główna ludność zamieszkująca ten teren to Europejczycy.
Aborygeni charakteryzują się:
 • ciemną karnacją
 • kręconymi włosami, brązowymi lub czarnymi
 • masywnymi zębami
 • długą głową
 • szerokim nosem
A tak wyglądają Aborygeni, a dokładniej Aborygenki.

To tak słowem wstępu. Bajką jaką czytaliśmy o Australii była to historia zawarta w Atlasie Świata. Australia” W. Lektor Klett. Jest to cała seria, ze wszystkich kontynentów. Kupiłam je w promocji w sklepie internetowym Poczytaj Mi. Normalna cena to 22,90, a tam kupić można za 10 zł! Polecam!
W tym atlasie znalazła się baśń p. Zofii Staneckiej ” Olina i ośmiornica Enakai”.
Kiedyś Oceanem rządziła wielka ośmiornica Enakai. W tych czasach również żyła dziewczynka o imieniu Olina. Mieszkała na jednej z wysp Polinezji. Życie miało tu swój bieg, każdy miał swojego zadanie do wykonania. Męska część łowiła ryby, mali chłopcy zbierali orzechy i owoce. Dziewczynki zajmowały się domem, plotły girlandy z kwiatów. Wieszały je potem na łodziach najdzielniejszych rybaków.
Olina chciała też wypływać w morze. Mieć takie przygody jak chłopcy. Wskakiwała do łodzi ojca, udawała że pływa. Zachowywała się zuchwale. Pewnego dnia krzyknęła w stronę morza że wiatr się jej boi, i by Ekanai również drżała bo napływa Olina. Wiatr zaniósł jej słowa do Wielkiej Ośmiornicy, jednak ta oburzyła się że ludzkie dziecię rzuca jej wyzwanie.
Ekanai pokazała swoją wyższość zabierając łódź z brzegu morza razem ze śpiącą dziewczynką w środku. Ośmiornica pokazywała swoją wyższość, ale dziewczynka była sprytna. Przechytrzyła morskiego potwora. Od tej pory morze już było spokojne, a Ekanai ucichła na zawsze. 

Ale jak to zrobiła musicie przekonać się sami 😉 
Ten atlas to skarbnica wiedzy! W fajny, ciekawy sposób przedstawia najważniejsze fakty i tym niezwykłym kontynencie. 
Kalki po prostu wymiatają! Są świetne i przykuwają uwagę na długo!

Skupiłam się na rzeczach, które Adasia interesują, czyli zwierzęta, pieniądze, dinozaury.
Wydrukowałam Adasiowi australijskie pieniądze, następnie skleiłam i obkleiłam taśmą, by dłużej wytrzymały. Na razie tylko jest ich kilka zafoliowanych. Główną walutą są tam dolary australijskie. 
Po jednej stronie banknotu znajduje się “Pan”, po drugiej “Pani”. Każdy banknot ma też inny kolor. Nasze wyszły malutkie, ale za to ma ich dużo. Możemy bawić się w sklep, liczyć, mnożyć, odejmować.
A co ile kosztuje w Australii poczytacie tu
Można teraz bawić się w sklep i kupić na przykład kangura!
Tylko skąd go wziąć? Równie podobnym sposobem co pieniądze. Ściągnęłam zdjęcia zwierząt podpisałam, wydrukowałam i też zafoliowałam. Ubolewam, że nie mam laminatora.

To tylko przedstawiciele australijskiej fauny.Adaś bez problemu wie jak się nazywają. Tylko nie rozumie dlaczego diabeł tasmański tak się nazywa. 
Nie pomagają tłumaczenia, że jest bardzo głośny, a pożywienie wcina równie głośno i łapczywie, wydając charakterystyczne dźwięki. Nie podobny jest do diabła i tyle 🙂
Porównywaliśmy Nasze zdjęcia zwierząt z tymi z atlasu, dopasowywaliśmy, czytaliśmy jakie ona są na prawdę. Zaskoczeniem było, że większość z nich to torbacze. Mimo że nie wyglądają na takie są nimi faktycznie. Powstało dopiero kart, ale zrobimy więcej również z pozostałych kontynentów.
A wiecie że dinozaury żyły też tam? Jednym z nich był Minmini

Mamy jeszcze w segregatorze różne zwierzaki i np kangur czerwony. Również sporo informacji tam mamy, a to z czasów mojego dzieciństwa 🙂 
Tym razem Adaś nie bardzo chciał się dowiedzieć o Australii czegoś, dlatego taki marny mamy projekt. Miała powstać rafa koralowa i kilka innych fajnych rzeczy, ale na siłę nie nie zrobimy. Przyjdzie czas to zrobimy jeszcze i na pewno pokażemy je również.
A już za tydzień… Azja!
Pewnie czujecie niedosyt to zapraszam na inne blogi. Cuda dziewczyny robiły z dziećmi! Mam kompleksy 😉

Zdjęcia zwierząt pochodzą z Wikipedii.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Bardzo dużo zrobiliście w temacie. Podziwiam. A ten atlas fatycznie świetny.

 • Pomysł z mapą bardzo mi się spodobał. Zabieram się za uszycie takiej, ale jakoś motywacji brak.

 • No proszę, u Was również "na bogato" 🙂

 • Taki segregator ze zwierzętami i u mnie jest ; D

 • Super warsztacik super pomysł z mapą home made.
  Mamuśka24

 • Atlas jest naprawdę świetny!! Może graficznie nie bardzo, ale informacyjnie na 6+ i to nie tylko dla maluchów ;). Mapa świata przez Was zrobiona ;)!! Cały czas się za to zabieram i nie mogę zacząć ;). Super pomysł ;)!

 • Swietnie Wam wyszlo!!! Musze kupic te atlasy!

 • Kangura bym chciała kiedyś na żywo zobaczyć, a o jeżu kolczatce niedługo będę czytała książeczkę.

 • Fuuu w zyciu bym nie zjadla kangura, juz krowa jest duzym problemem a co dopiero kangur.

  Bardzo podoba mi sie motyw pieniadza!

 • muszę sobie ten atlas kupić 🙂

 • aż mnie ciarki przeszły! Ale dla nich to normalne

 • Kangura to widziałam kiedy w jakimś markecie – w realu chyba – można by przyrządzić :D.
  Super relacja 🙂

 • i o co tyle stękania było? świetna relacja! a tego kangura to za ile można kupić?

  • Doczytam i napiszę 🙂 Oni żywią się kangurami. ps dostałam po łapach hihi