Bez kategorii

Obserwacje przyrodnicze – pliszka

Uwielbiamy przyrodę, spacery, obserwowanie zwierząt i ptaków. Mieszkając na wsi, tym bardziej blisko lasów i łąk mamy mnóstwo ptaków do obserwacji. Co roku widujemy młode wróble, jaskółki, które mają gniazda, wysiadują jajka i widzimy młode. W tym roku mamy jeszcze innego ptaszka, który wysiaduje jajka. A mowa o pliszce.

Jakiś czas temu wypatrzyliśmy że pliszka wlatuje pod maskę traktora. Okazało się że zrobiła tam sobie gniazdo. Piękne, idealnie zrobione. Adaś był prze-szczęśliwy widząc gniazdko.

Pliszka lubi w takich miejscach robić gniazda lęgowe. Innymi “przytulnymi” miejscami są załamki, pęknięcia murów. 
Wspólnie zajmują się budową gniazda. Tworzy je z gałązek, mchu, sierści, piór i traw. W środku wyściełana jest sierścią, końskim włosiem i piórkami.
Miejsce prowizoryczne mają dobre. Gniazdo jest pod przykryciem, blacha nagrzewa się od słońca dając ciepło. Jest jednak minus. Traktor jest czasem w użytku. Więc co dalej?
Czas na znoszenie jajek. 
Maja kolor zielonkawy z brązowymi plamami. Średnio znoszą od 4 do 6 jaj. Ubarwienie ich może być zmienne. Jajka maja długość około 15-20 mm. Po 12-14 dniach z jaj wykluwają się młode. Wyprowadza 2-3 lęgi od maja do sierpnia. 
Nasza rodzina pliszek ma 5 jajek. Myślę że na weekend możemy się spodziewać młodych pisklaków. Jajka wyglądają tak.

Pliszki śmiesznie się poruszają. Są bardzo zwinne. Bardzo szybko skaczą po ziemi, równie zwinnie latają. Łączą się w pary monogamiczne. Na zimę zbierają się w duże stada i odlatują w cieplejsze strony.
Żywią się one drobnymi owadami, małymi motylami, muchami, chrząszczami. Równie silnie broni terytorium lęgowego i żerowiska. Często spotykamy je w leci jak zwozimy siano, nad stawami, gdzie łapią owady. 
W Polsce pliszki są objęte ścisłą ochroną gatunkowa mimo że są najpopularniejszymi ptakami Europy.
Świetnie obrazuje pliszki wierszyk z książki “Dzięcioł puka, sroczka skrzeczy” p. Bronisławy Ostrowskiej. Na pewno się pojawi na blogu ta książeczka z wierszykami. 
O pliszce pisali ponad rok temu o tu
Jak tylko młode się wyklują pojawi się druga część wpisu.
Prędzej pisałam że miejsce potencjalnie dobre na gniazdo wybrały, jednak ciągnik jest potrzebny w polu i na łące. Mieliśmy zagwozdkę co zrobić z gniazdem i jajkami. Ostatecznie zostały tam gdzie są. Jajka maja się dobrze, pliszki cierpliwie czekają aż ciągnik z jajkami wróci na podwórko i dalej wysiadują.
Mam nadzieję że również pisklaki dobrze zniosą wyjazdy na pole. 
Poza pliszkami jaskółki, wróble, sikorki i synogarlice mają gniazda i wysiadują jajka na naszym podwórku. 
A Wy też obserwujecie ptaki? A może również robią gniazda lęgowe blisko Was?

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • U nas to głównie wróbelki i jaskółki robią sobie gniazda 😉

  • oo jakie cudenka!!

  • Ja nie obserwuje ptaków, nie mają u mnie gniazd raczej, ale śliczna jest ta pliszka;)