Bez kategorii

Dogadać się z dzieckie – Co ty na to

Każdy rodzic wie jak trudno czasem dogadać się z dzieckiem. Czasem puszczają nerwy, spieszymy się, a tu dziecko gramoli się niemiłosiernie albo właśnie ma ochotę na coś innego. Więc jak poradzić sobie w takich sytuacjach? Jak się zachowywać by nie stracić panowania nad sobą i by dziecko zrozumiało o co Nam chodzi? Zapraszam na lekcję “Porozumienia bez przemocy”.

Już dawno interesowałam się jak dogadać się z Adasiem, by nie było krzyków, przykrych słów, agresji. Przez jakiś czas trzymałam się tego, później jakoś się zmieniło i wróciłam do punktu wyjścia. Zła na siebie, na niego, na cały świat, bo miało być inaczej! Miało być fajnie, przyjemnie, mieliśmy nauczyć się okazywać nasze potrzeby, emocje, uczucia. Wszystko spala na panewce.

W moje ręce trafiła książką w myśl “Porozumienia bez przemocy” Wydawnictwa Co Ja Na ToDogadać się  z dzieckiem“. Książkę napisały dwie panie – Joanna Berendt oraz Magdalena Sendor. 
Pani Joasia zajmuje się coachingem dla kobiet, natomiast p. Magda prowadzi sklep Ekodzieciak – chustonoszenie, kangurowanie.
Wspólnie zebrały swoje doświadczenia, intencję i pomysły jak pomóc dzieciom i rodzicom odnaleźć empatię, nauczyć się okazywać uczucia, pokazywać swoje potrzeby i odgadywać je u innych. 
Każdy rozdział zmusza Nas do myślenia, o tym jakim rodzicem chce być, czego chcę nauczyć swoje dziecko, na jakiego chciałabym by wyrosło dorosłego człowieka moje dziecko?

Empatia, porozumienie, potrzeby, intencje…
Znajdziecie tu konkretne sytuacje z możliwymi dialogami, które mają przybliżyć wam jak prawidłowo się odzywać by utrzymać kontakt  z dzieckiem w myśl porozumienia bez przemocy. Jednak nie ma tu gotowych rozwiązań, bo każde dziecko jest inne, inne są tez sytuacje. Ale potrzeby ludzi są takie same na całym świecie. 
Początkowo wszystko wygląda sztucznie, wykute, ale z czasem każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę wypowiedzi i poczuje się naturalnie i bez spięcia. 
Samo czytanie książki nic nie da. Trzeba to wprowadzić w życie. W każdym rozdziale znajdziecie zadanie do wykonania, które ma na celu zastanowienie się nam potrzebami, nad daną sytuacją. Jak się wtedy wyrazisz, co powiesz, jakie emocje czujesz, co czuje twoje dziecko. 
Jest to głęboka książka, która powinna stać się “Must Have” rodzica. Nie tylko mamy, ale obojga rodziców. A także tych osób, którym zależy na dobru dziecka, na dobrych kontaktach z nimi rozwijaniu empatii.
Chyba każdy rodzic chce umieć dogadać się  z dzieckiem bez przemocy, krzyków i ubliżeń. Ta pozycja Wam w tym pomoże. Pokaże że jest inna forma wypowiedzi, która Was zbliży, więź stanie się silniejsza .

Co mi dała książka “Dogadać się z dzieckiem”?
Dała mi do myślenia. Zmusza mnie do zastanowienia się nas sobą, nad swoim zachowaniem, nad emocjami i uczuciami. Motywuje mnie ta książka do tego, by zapanować nad sobą, by zwiększyć bliskość i zrozumienie między sobą a dzieckiem. Podejmuję walkę z samą sobą, by rodzicielstwo bliskości i porozumienia bez przemocy było czymś naturalnym, a nie tylko od święta. Kary wyeliminowaliśmy ( prawie) już bardzo dawno temu, ale jest cała strefa innych zachowań, które wymagają “naprawy”. Nie jestem idealna i nigdy nie będę. Jednak mogę być dla swojego dziecka ostoją, oazą spokoju, dobrych zachowań i miłości. Wtedy będę, będziemy czuli się wyjątkowo, pięknie i pełni dobrej energii.

Jeśli też chcecie się tak czuć, posiadać tę wiedzę i wprowadzić ją w życie poznajcie tę książkę. Będziecie mieli ochotę zabierać ją ze sobą wszędzie, by mieć wsparcie w każdej chwili!

Kilka kadrów z wnętrza książki “Dogadać się  z dzieckiem”


Kto podejmuje ze mną wyzwanie by nie tylko od święta, ale przez cały czas budować dobre relacje z dziećmi w myśl porozumienia bez przemocy?

Wydawnictwo Co Ja Na To
Autorki : Joanna Berendt oraz Magdalena Sendor
Cena 34 zł

Za książkę dziękuję p. Blance, właścicielce wydawnictwa.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Myslisz,że znajde ja w Empiku?

  • Ten dialog na fotce nie bardzo mnie skusił

  • Za kilka lat się na nią skuszę:)