Bez kategorii

Matka Feministka

Kobiety, a w szczególności Matki to dziwny “gatunek”. Chcą rodzić, chcą wychowywać dzieci, ale chcą też czegoś jeszcze. Chcą pracować i mieć takie prawa jak mężczyźni! Szaleństwo, prawda? A jakby tak spojrzeć z tej kobiecej strony? Od strony kobiet, które są feministkami? A co się dzieje gdy jedna z nich rodzi dziecko? Jak kreuje je macierzyństwo?

“Matka Feministka” 


Agnieszka Graff autorka książki “Matka Feministka”. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Prywatnie mama Stasia. Jest feministką cały czas, ale jej światopogląd odmienił syn, z którym chciała poznawać na nowo świat. Poznała świat matki, a raczej cały czas go poznaje z dzieckiem ale będą cały czas feministką.
Krążyły plotki, że gdy urodziła jej świat oszalał i jej odbiło. Mniej jej było na spotkaniach feministycznych, a do tego zaczęła pisać o macierzyństwie! I co teraz? Przez to powstała ta książka. 
W mediach politycy trąbią, że mały przyrost naturalny, naród się starzeje, ale nic nie robią z tym by ta sytuacja się zmieniła. Agnieszka Graff ukazuje w tej książce jakie są na prawdę realia macierzyństwa w Polsce. 
Jakie miejsce zajmuje ojciec dziecka, czym jest macierzyństwa, co ma wspólnego z rodzicielstwem. Co się dzieje w piaskownicy. Jakie tam trwają spory, rozmowy i sytuacje. Jaki jest teraźniejszy feminizm. 
To tylko garstka tego co autorka przekazuje. Książka to zbiór felietonów, jej doświadczeń i spostrzeżeń. 
Początek książki okazał się dla mnie zawiły, jakiś nie przystępny. Nigdy nie interesowałam się feminizmem. Coś obiło się o uszy, ale bez rewelacji. Sytuacja się zmienia wraz z pierwszym rozdziałem. Wszystko staje się jasne, czytam po części o sobie, o podobnych mi Mamach. Dziwne uczucie, czytać tak o macierzyństwie, które jest bliskie memu sercu. 
Autorka napisała to o czym większość wie, ale “boi” się głośno powiedzieć. Po trudnym początku nastąpiła zmiana i mam chęć poznać inne jej dzieła, poczytać więcej o jej punkcie widzenia. 
Lekko ironiczny sposób przekazuje otwiera oczy na stan faktyczny rodziny, rodzicielstwa, polityki prorodzinnej. 
Nie pozostaje mi nic innego jak napisać że trzeba tę książkę przeczytać. Odnajdziecie siebie, poznacie inny punkt widzenia, a w efekcie zaczniecie intensywnie myśleć o tym.
Cena 34,90 zł
  • Anonimowy

    Dzięki za lekturę i recenzję. Jeśli chce pani czytać inne moje ksiżki to radzę zacząć od Świata bez kobiet. Pozdrawiam
    Agnieszka Graff

    • Dziękuję za odwiedziny pani Agnieszko. Z chęcią sięgnę również po inne.