Bez kategorii

Wielkie pytania małych ludzi

Dzieciaki to specjaliści od trudnych pytań! Adaś nie jest wyjątkiem. Też uwielbia zadawać pytanie, na które ciężko mi odpowiedzieć. Jednym z nich dlaczego woda jest mokra? Albo po co jest czas? I jedno z ważniejszych pytań, dlaczego lekarstwa są takie niedobre!! Też jestem ciekawa, a raczej byłam 😉 Wszystko za sprawą pewnej książki, która przepełniona jest trudnymi pytania i nie mniej prostymi odpowiedziami.

“Wielkie pytania małych ludzi” Wojciecha Mikołuszko to pozycja wypełniona po same brzegi wyczerpującymi odpowiedziami na nie zwykle trudne pytania małych ludzi.

Autor ma na swoim koncie już książki “Tato, a dlaczego” oraz “Tato, a po co”. Potem był czas, gdy odpowiadała na pytania dzieci w Gazecie Wyborczej. Raz z tygodniu publikowane były pytania oraz odpowiedzi pana Wojciecha. Rubryka cieszyła się dużą popularnością, a ta książka to zbiór właśnie tych pytań! Na pewno nie wszystkich, bo pytania się nie kończą.

Czy pan na prawdę istnieje?
Książka zaczyna się właśnie od takiego pytania. Ktoś im odpowiada na zadane pytania, ale go nie widać. A może to ktoś inny, zjawa? Spokojnie, pan Wojciech istnieje na prawdę i jest równie ciekawy świata jak dzieci. Drąży, wyszukuje, męczy i dręczy naukowców by znaleźć odpowiedź na zadane pytanie. 
Dlaczego kupa ptaka jest biała?
Zawsze się nad tym zastanawiałam. Innych zwierząt odchody są czarne, bądź ciemnobrązowe. Więc czemu akurat ptaków maja inny kolor?  Tego dowiecie się z książki.

Dlaczego samochody jeżdżą?

Prawo jazdy mam 3 lata. Zastanawiałam się jak to się dzieje że auto jeździ. Kupa metalu, części, paliwo i para buch i maszyna w ruch! Ale jak to wytłumaczyć dziecku? Autor w tej sprawie kontaktował się z profesorem Reńskim. Czy dowiedział się czemu auta jeżdżą?

Obszerne opisy krótkich pytań
Każde takie pytanie jest obszernie rozpisane na dwie strony książki. Są również buzie dzieci, które pytanie zadały. Nie są to zdjęcia, ale ilustracje stworzone przez Joannę Rzezak. Gdy w  odpowiedzi pojawia się ktoś wyjątkowy – jakiś naukowiec na przykład, jest również okazany jako ilustracja wraz z nazwiskiem i tytułem.  
Ważne wyjaśnienie, którego nie można pominąć jest zaznaczone w sposób szczególny. Jest ono na kolorowym tle. Na pewno nie da się tego nie zauważyć. Bardzo podoba mi się to rozwiązanie. 
Każda kwestia jest bardzo szczegółowo “wymęczona” by jak najlepiej przekazać rozwiązanie i w jak najprostszy sposób. W końcu to książka dla dzieci. Ale rodzice tez dowiedzą się ciekawych rzeczy.

Wiecie czemu włosy jednych ludzi się kręcą a innych nie? Czy można samemu się połaskotać? Dlaczego mówimy gęsia, a nie kacza skórka?
Nie wiecie? To nadrabiajcie, bo nie znacie dnia ani godziny kiedy dziecko zaskoczy Was trudnym pytaniem. A może to wy zaskoczycie dziecko książką?

Jest to pierwsza tego typu książka, jaką mamy, ale mam nadzieję, że nie ostatnia, bo jest to źródło niesamowitej wiedzy! Pytania o których zwykle nie myślimy pojawiają się w tego typu książkach wzbogacając naszą wiedzę.

Prosty język, obrazki z opisami, które ułatwiają zrozumienie odpowiedzi bardzo się przydaje. Lepiej wtedy do nas dociera istota odpowiedzi.  Lubimy z Adasiem dowiadywać się nowych rzeczy i ta książka to pragnienie zaspokaja. Jeśli macie w domu strasznie ciekawskie dziecko bardzo się cieszę! Ciekawskie maluchy mają większą wyobraźnię i wiedzę, co może być tylko na ich korzyść.

Zainwestujcie w ciekawą książkę, jaką jest ta pozycja. Ciekawe pytania, jeszcze ciekawsze odpowiedzi, duża porcja wiedzy i chwalenie się zdobytymi informacjami.

Książkę poleca Centrum Nauki Kopernik.

Zaskoczycie najbliższych!

Byście długo nie musieli szukać, książka kosztuje 39,90 zł. Ma duży format ( szersza niż kartka A4). A Wydawnictwo, które się tym zajęło to Agora ( “Zwierzaki Wajraka” też są od nich).

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Agora.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Słyszałam o niej, ale na razie mi się nie przyda.