Rozwój dziecka

#10 Mas Plastycznych

10 mas plastycznych

Masy plastyczne domowego wyrobu są świetnym wytworem ludzkich rąk. Super zabawa, tani sposób wykonania, wspólnie spędzony czas. To prosta sprawa a daje tyle frajdy że z miłą chęcią do nich wrócimy. Zebrałam 10 mas, które zrobiliśmy lub zrobimy. Oczywiście to nie wszystkie! A Wy jakie znacie, lubicie?

A oto nasza lista. Część pomysłów jest nasza, kilka z innych blogów. Do mas innych są podane również linki, ponieważ znajdziecie tam również wspaniałe pomysły na zabawę.

 1. Masa Solna

  – to pierwsza z mas, które Adaś miał w ręce. Szybka do zrobienia, fajna i nawet jak dziecko zje trochę to nic mu się nie stanie.

   10 mas plastycznych
 2. Piaskowa

  – do tej pory jest u nas hitem. Jeszcze szybciej się ją robi niż masę solną. Łatwo się z niej robi. To nic że wszędzie pełno “piasku” ale za to jaka zabawa!

  10 mas plastycznych
 3. Papierowa

  –  jest trudniejsza do zrobienia. Nasza pierwsza próba nie wyszła tak jak byśmy chcieli, ale można kupić gotową masę za kilkanaście złoty. Jak zrobić znajdziecie tu
  10 mas plastycznych

 4. Domowa plastelina –

  gotowana masa. Ciepła , delikatna i bardzo fajna w dotyku. Na spożywczych składnikach, a jak dodamy barwnik będzie kolorowo!

   

   10 mas plastycznych

 5. Kukurydzianka

  – przepis podpatrzony u Kreatywnika. Super fajna masa, która świetnie się lepi, jest bardzo delikatna i potrafi zając Adasia na 2 godziny non stop!

  10 mas plastycznych

   

 6. Masa z sodą

  bardzo fajnie się zapowiada! Piękny śnieżnobiały kolor i wygląda na łatwą w modelowaniu. Zdjęcie pochodzi ze strony Urban Bliss Life

   

  10 mas plastycznych

 7. Ciastolina z proszkiem do pieczenia

  nie robiliśmy jej ale zapowiada się również fajnie. Kupimy tylko barwniki i zabieramy się za tworzenie! Zdjęcie pochodzi ze strony Bielemorele.

  10 mas plastycznych

 8. Masa plastyczna z boraxem

  Nie robiliśmy jeszcze tej masy, ale gluty wyglądają ekstra!! Przepis znajdziecie na blogu Urwiskowo, jak również zdjęcie też stamtąd jest.

  10 mas plastycznych

 9. Masa Orzechowa

  – masa wyszukana w czeluściach internetu. Koniecznie do wypróbowania! Przepis wygląda następująco.1 szklanka masła orzechowego
  2 filiżanki mleka w proszku
  1 filiżanka miodu(jeśli potrzebujesz mniej lub więcej masy – nic prostszego.
  Zachowaj tylko proporcje 1:2:1Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. W razie potrzeby, jeśli masa będzie za rzadka, dodaj więcej mleka w proszku. Po skończonej pracy każde z dzieci może po prostu zjeść swoje arcydzieło.

 10. Kreda domowej roboty

  – gdy braknie kredy do malowania w domu możemy ją zrobić sami! Kolejny fajny przepis na masę plastyczną tym razem do malowania! Przepis pochodzi również z internetu, znaleziony na chomikuj.plbarwnik spożywczy (w proszku)
  1/2 filiżanki wody
  3 łyżki gipsu
  folia aluminiowa lub papierowe kubeczkiWariant 1:Wodę, gips i barwnik dobrze razem wymieszaj. Zawiń w folię aluminiową w rulon i zostaw do wyschnięcia. Gotowe.Wariant 2:Napełnij kubeczki otrzymaną masą. Po wyschnięciu natnij kubek i wyjmij z niego zaschniętą kredę. Kreda przygotowana w ten sposób nie łamie się tak często, jak ta z rulonu.

Oczywiście mas jest jeszcze więcej! Drewniana, glina, gips… A Wy jakie znacie i lubicie? Podpowiecie może jeszcze inne nowe? Już przytupuję nogami bo jestem ciekawa czym wasze dzieciaki lubią się bawić jeśli chodzi o masy plastyczne!
 • Każda z mas jest podlinkowana – kliknij w nazwę i przeniesie cię do przepisu.

 • justyna zabawy i zabawki

  Super zestawienie! Niektórych jeszcze nie probowaliśmy, wiec musimy sie za nie zabracw długie jesienne wieczory, które już wkrótce! Zapraszam do mnie na rozdawajkę. Można wygrać ciekawe gazetki o eko-edukacji dla maluchów. Konkurs trwa do niedzieli, a na razie nie ma dużego zainteresowania, więc są spore szanse na wygraną 🙂
  Pozdrawiam:)

 • Daria

  A jak zrobic tą masę z piaskiem?

 • My regularnie bawimy się ciastoliną. Ja korzystam z przepisu który zawiera cream of tartar ale ponoć można dać proszek do pieczenia. Szybko się ją robi.
  Polecam też zimną porcelanę.

 • Żałuj;)

 • śmiało 🙂 polecam kukurydziankę bardzo!

 • Szukam kolejnych 😀

 • Beata

  wooooo – ale super, o większości nie wiedziałam nawet

 • Ewelina Gancarz

  wow niezła skarbnica 😀 będziemy podkradać pomysły 😉

 • Nina Nayeem

  Super pomysly!!! Bedziemy korzystac!

 • Masy plastyczne to świetny wynalazek!

 • Justyna

  Ile inspiracji! my kilka wykorzystaliśmy, ale jeszcze dużo przed nami:)

 • Martyna K.

  Ja znam tylko solną, ale nigdy nic z niej nie robiłam.