Masy plastyczne domowego wyrobu są świetnym wytworem ludzkich rąk. Super zabawa, tani sposób wykonania, wspólnie spędzony czas. To prosta sprawa a daje tyle frajdy że z miłą chęcią do nich wrócimy. Zebrałam 10 mas, które zrobiliśmy lub zrobimy. Oczywiście to nie wszystkie! A Wy jakie znacie, lubicie?

A oto nasza lista. Część pomysłów jest nasza, kilka z innych blogów. Do mas innych są podane również linki, ponieważ znajdziecie tam również wspaniałe pomysły na zabawę.

 1. Masa Solna

  – to pierwsza z mas, które Adaś miał w ręce. Szybka do zrobienia, fajna i nawet jak dziecko zje trochę to nic mu się nie stanie.

   10-mas-plastycznych-1
 2. Piaskowa

  – do tej pory jest u nas hitem. Jeszcze szybciej się ją robi niż masę solną. Łatwo się z niej robi. To nic że wszędzie pełno “piasku” ale za to jaka zabawa!

  10-mas-plastycznych2-1
 3. Papierowa

  –  jest trudniejsza do zrobienia. Nasza pierwsza próba nie wyszła tak jak byśmy chcieli, ale można kupić gotową masę za kilkanaście złoty. Jak zrobić znajdziecie tu
  10-mas-plastycznych3-1

 4. Domowa plastelina –

  gotowana masa. Ciepła , delikatna i bardzo fajna w dotyku. Na spożywczych składnikach, a jak dodamy barwnik będzie kolorowo!

   

   10-mas-plastycznych4-1

 5. Kukurydzianka

  – przepis podpatrzony u Kreatywnika. Super fajna masa, która świetnie się lepi, jest bardzo delikatna i potrafi zając Adasia na 2 godziny non stop!

  10-mas-plastycznych5-1

   

 6. Masa z sodą

  bardzo fajnie się zapowiada! Piękny śnieżnobiały kolor i wygląda na łatwą w modelowaniu. Zdjęcie pochodzi ze strony Urban Bliss Life

   

  10-mas-plastycznych6-1

 7. Ciastolina z proszkiem do pieczenia

  nie robiliśmy jej ale zapowiada się również fajnie. Kupimy tylko barwniki i zabieramy się za tworzenie! Zdjęcie pochodzi ze strony Bielemorele.

  10-mas-plastycznych7-1

 8. Masa plastyczna z boraxem

  Nie robiliśmy jeszcze tej masy, ale gluty wyglądają ekstra!! Przepis znajdziecie na blogu Urwiskowo, jak również zdjęcie też stamtąd jest.

  10-mas-plastycznych8-1

 9. Masa Orzechowa

  – masa wyszukana w czeluściach internetu. Koniecznie do wypróbowania! Przepis wygląda następująco.1 szklanka masła orzechowego
  2 filiżanki mleka w proszku
  1 filiżanka miodu(jeśli potrzebujesz mniej lub więcej masy – nic prostszego.
  Zachowaj tylko proporcje 1:2:1Wszystkie składniki dobrze wymieszaj. W razie potrzeby, jeśli masa będzie za rzadka, dodaj więcej mleka w proszku. Po skończonej pracy każde z dzieci może po prostu zjeść swoje arcydzieło.

 10. Kreda domowej roboty

  – gdy braknie kredy do malowania w domu możemy ją zrobić sami! Kolejny fajny przepis na masę plastyczną tym razem do malowania! Przepis pochodzi również z internetu, znaleziony na chomikuj.plbarwnik spożywczy (w proszku)
  1/2 filiżanki wody
  3 łyżki gipsu
  folia aluminiowa lub papierowe kubeczkiWariant 1:Wodę, gips i barwnik dobrze razem wymieszaj. Zawiń w folię aluminiową w rulon i zostaw do wyschnięcia. Gotowe.Wariant 2:Napełnij kubeczki otrzymaną masą. Po wyschnięciu natnij kubek i wyjmij z niego zaschniętą kredę. Kreda przygotowana w ten sposób nie łamie się tak często, jak ta z rulonu.

Oczywiście mas jest jeszcze więcej! Drewniana, glina, gips… A Wy jakie znacie i lubicie? Podpowiecie może jeszcze inne nowe? Już przytupuję nogami bo jestem ciekawa czym wasze dzieciaki lubią się bawić jeśli chodzi o masy plastyczne!
Zobacz również