Bez kategorii

Słoń origami

Origami to fajna technika, którą można zrobić prawie wszystko. Bierzemy udział w projekcie “Zwierzaki-cudaki” i temat jeszcze lipcowy chcę pokazać. Padło na słonia. Poduczona filmikiem na You Tubie zrobiłam słonia w kolorze blue. Adaś zachwycony, teraz słoń czeka na koleżków! A jak go zrobić?

słoń origami

Potrzebujemy kartkę około 20 cm długości, w kwadracie. Uwaga dużo zdjęć. Inaczej nie da się pokazać jak złożyć słonia. Pierwszy raz zajęło mi to około 30 min. Teraz pójdzie prędzej.

Kartka około 20 cm szerokości. Moja jest wycięta z kartki A4. Składamy na pół i po przekątnych.

Z powyższego trójkąta, boki składamy do środka, by powstała figura ze zdjęcia poniżej.

Boki składamy do wewnątrz. Obracamy i z drugiej strony robimy tak samo. Zginamy trójkąt do siebie i odwracamy na drugą stronę.

Rozkładamy skrzydełka, a koniec wywijamy do góry by powstał romb. Tak samo robimy z tej strony.


Czas na gwiazdę. Teraz jest trudniej. Figurę ustawiamy tak by “widełki” były do góry. Kładziemy je w dół i wywijamy na boki.

Lekko otwieramy jedno ramię gwiazdy i rozkładamy w prawo, by zrobiła się szersza i na równi. Widać jak to ma wyglądać, drugą stronę robimy tak samo. Odwracamy na drugą stronę. Zaginamy róg do linii środkowej.

Odwracamy. Boki gwiazdy składamy do środka. Na złożonych bokach znów składamy do środka boczki. To będą nogi. Przyszłe nogi słonia składamy na pół.
Ważne by złożyć nogi na tę samą stronę co złożony trójkąt po drugiej stronie. Całość składamy na pół. Odmierzamy taką samą szerokość jak nogi i po lewej stronie składamy trójkąt w dół. Rozchylamy i po zgięciach składamy do środka.

Ogonek składamy. I następnie chowamy go między złożone prędzej skrzydełko.

Wywijamy nóżkę do zewnątrz. Tak samo robimy z drugiej strony. A teraz odwijamy i chowamy do środka po zgięciu.

Czas na ogonek. Wywijamy samą końcówkę tworząc ogonek.

Czas na głowę. Składamy z drugiej strony wystający trójkąt na dół. Otwieramy głowę i składamy boki na pół do środka.


Teraz trąba. Składamy po skosie, a następnie rozkładamy trąbę i po zgięciach do środka. Tak jak na zdjęciu poniżej.  Zgięcie trąby robimy tak samo.

Gotowe! 
Gdy już się pozna technikę, później idzie łatwo. To pierwszy słoń jakiego zrobiłam. Prezentuje się całkiem fajnie. Czas na kolejne słonie i można się bawić!

Ze specjalnymi pozdrowieniami dla Kasi, która jest teraz w Afryce! Słonik dla Ciebie!

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • JAAAAAA

  omomomomomomom! < 3

 • ja również 🙂

 • Jaką macie książkę? My jeszcze lubimy kółeczkowe itp origami

 • aeljot

  Fajna zabawa. Muszę pokazać swoim dziewczynom, one są zawsze chętne do prac plastycznych 🙂

 • AgaMamaDusi

  Mi jakoś nie wychodzi to całe składanie kartek :-S

 • Słoń rewelacja! – uwielbiam origami 🙂

 • Super słoń można jeszcze mu dorobić 4 zielonych kolegów z kokardkami 🙂 hihi 🙂 My też chyba zaczniemy działać w tej technice nawet mam zakupioną książeczkę 🙂

 • Kiti

  Fajnie, jak prawdziwy słoń wygląda;)