Bez kategorii

Koszmarny Karolek i potwory i stwory

Książki, które w tytule mają jakąś negatywną cechę nie należą do naszych ulubionych. Tak jest właśnie z “Koszmarnym Karolkiem”. Co mi mówi taki tytuł? Że to książka o nie grzecznym, koszmarnym łobuzie. Po co się zadręczać jakimś wstrętnym łobuzem? Dobra, dam mu szansę.

Już od pierwszych stron rzucają się na czytelnika mało fajne słówka takie jak “wstrętna”, “jędzowata’, “koszmarny”. Nie napawa mnie to optymizmem, ale czytamy dalej. Adaś dziwnie się uśmiecha, lekko zaskoczony, zdziwiony że w książce dla dzieci takie słówka.

Przygody Karolka okraszone śmiesznymi scenkami, lekko ironiczne i z pewnym przesłaniem. 
Książka, którą mamy to 2 w 1 czyli 2 książki zamknięte w jedność. Pierwsza część do historyjki o Karolku i jego kolegach i koleżankach. “Koszmarny Karolek i straszliwy potwór śniegowy” to pierwsza część książki, a  w niej 4 różne przygody chłopca.
Na początek historyjka o śniegowym potworze. Jest zima, spadł śnieg. Na dworze Wstrętna Wandzia i Jędzowata Jadzia, bawią się, lepią bałwana. Nagle zjawia się Karolek i słyszy kłótnię dziewczynek. podstępem dowiaduje się o konkursie, gdzie do zgarnięcia roczny zapas lodów. 
Karolek postawia wygrać konkurs, bo jak twierdzi jego rodzice są bardzo skąpi i rzadko kupują mu jakiekolwiek lody. Zrobił wielkiego bałwana, był pewny wygranej, jednak wydarzyło się coś co zniweczyło w efekcie jego wysiłki, a zapas lodów trafił w ręce Doskonałego Damianka, młodszego brata. Rodzice gratulują młodszemu bratu.

A co z Karolkiem? Czy ktoś się nim przejął? Czy kogoś on obchodzi w tej całej historii? 
No właśnie… 
Książki o Koszmarnym Karolku maja drugie dno, tylko od nas zależy czy je zauważymy, czy przekażemy pewne wartości dzieciom , czy one również to zauważą. 
Moją uwagę przykuwa właśnie sytuacja między Karolkiem a rodzicami i młodszym bratem. Dlatego Karolek nazywany jest Koszmarnym, a Damianek Doskonałym? Czy to tylko wymysł chłopca?
Oczywiście sam też nie jest święty i potrafi nieźle nabroić. 
Druga część książki to strefa dinozaurów. Myślałam, że będą to opowieści o Karolku i dinozaurach, jednak tu fascynaci dinozaurów znajdą ciekawe informacje o tych gadach. Małe, duże, chude, roślinożerne, mięsożerne i inne. Kilka różnych podziałów, kilkanaście ilustracji iście “koszmarnych” i nowe wiadomości dinozaurach. Tak możemy podsumować tę część. 
Jeśli chodzi o te gadziny, Adaś woli encyklopedię o dinozaurach lub książkę z normalnymi obrazkami, ilustracjami. 
Książki o Koszmarnym Karolku są specyficzne. Jak na razie Adasia ani mnie one nie zachwycają. Woli książki, gdzie nie ma na każdym kroku obraźliwych słów. 
Myślę jednak że fanom chłopca, ta pozycja może się spodobać. Może za jakiś czas również my się do niej przekonamy?
Książki z tej serii wydawane są w Wydawnictwie Znak
Autor: Francessa Simon 
Cena regularna: 24,90 zł

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • nam częśc o dinozaurac kompletnie nie przypadła do gustu… tego sie nie da czytać… a żeby zgłębic temat lepiej wybrać atlas czy inna encyklopedię. Koszmarny Karolek nie zostanie naszym ulubionym bohaterem… dla mnie to pełne energii dziecko, które koszmarne jest ppo to by nasze dzieci wydawały się grzeczniejsze 🙂

  • Ja osobiście Karolka uwielbiam!

  • Martyna K.

    Mi seria o Karolku bardzo się podoba już od jakichś 12 lat. Tego dodatku o dinozaurach nie widziałam, więc chętnie to zmienię. Masz rację, książeczki są specyficzne, jednak ja je lubię.