Książki, Książki dla dzieci, Książki dla młodzieży, Strefa dziecka

Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii

staś i nel klejnot indii

W podstawówce nie bardzo przepadałam za lekturami szkolnymi, a gdy były grube tym bardziej. Z czasem punkt wiedzenia się zmienia i książki sprawiają czystą frajdę. Tytułowi bohaterowie książki – Staś i Nel doczekali się kontynuacji swoich przygód. Co tym razem im się przydarzyło? Czy wyszli cało z opresji? O tym zaraz się dowiesz.

Minęły 2 lata od przygód Stasia i Nel w Afryce. Obecnie młody Tarkowski znajduje się w Indiach, w mieście o nazwie Madras. Mieszka tam razem z ojcem i uczęszcza do najlepiej szkoły, jaka tam jest.

Chłopiec czuje jest jak odludek. W szkole czuje się od rzutkiem, który nie ma swojego miejsca w świecie, bo nie urodził się w Indiach, jest tu obcym. Niby jest Polakiem ale nie ma tego państwa na mapie. Nie ma lekko. Gdy dowiaduje się że jeszcze ojciec musi wyjechać na kila miesięcy może dłużej, jego świat się powoli wali jak domek z kart. Musi opuścić dom, i zamieszkać w internacie.

“Ratuje” go myśl, że nie długo będzie towarzyszyć mu Nel. Podobno jest już w drodze i nie długo powinna pojawić się w Madrasie.

Nel rozpoczęła podróż do Madrasu, w towarzystwie przyjaciela ojca Stasia, by zapewnił jej ochronę. Podczas podróży jednak nie wszystko idzie tak jak by chcieli i muszą wędrować również pieszo.
Nie oczekiwane przygody sprawiają że wszystko się jeszcze bardziej komplikuje… Towarzyszy Nel czeka nie oczekiwana śmierć z rąk tThagów – dusicieli. Ją ratuje dziewczyna imieniem Malka, jedna z dusicieli. Wiozą ją do ich wioski, gdzie staje się więźniem i widzi jak dzieci uczą się “gry słów”, jak zdobyć zaufanie obcych-ofiar.
W tym czasie Stasiu też nie narzeka na nudę. Problemy w internacie z jednym z chłopców daje mu popalić. A to nie wszystko. Na jego drodze staje chłopiec imieniem Tiku a także hrabina Bławatska.
Wszystkim chodzi o jedno, o klejnot najważniejszy ze wszystkich. Jest tak cenny że nikogo na niego nie stać gdyby chciał go kupić. Korona Indii – staje się klejnotem pożądanym przez wszystkich, ale nie każdy może go zdobyć. Ma on bowiem wielką moc. Kto wejdzie w jego posiadanie stanie się nie zniszczalny. Od jego nowego właściciela zależy czy będzie on oznaką dobra czy zła.
Wszystko dzieje się szybko. Ucieczka, poszukiwania Nel, Klejnotu Indii, ochrona życia swojego i innych.
Czy Malka okaże jest również bezwzględną morderczynią? Czy Mungo ( chłopiec z którym Staś miał problemy) okaże się przyjacielem? Czy Nel zostanie uratowana? A może spotkają ich kolejne problemy?

Jedno jest pewnie. Nie można się nudzić z tą książką. Co chwile coś się dzieję, co chwilę ludzkie życie staje pod znakiem zapytania, tworząc kolejne pytania i myśli. Czy im się uda? Kto w końcu ma Koronę Indii? Czy będzie ona zagładą dla Indii?

staś i nel klejnot indii

Drastyczne sceny

Książka jest przesycona zabójstwami, co może razić. Szczerze mówiąc, opisywane drastyczne sceny, nie chciały zjednać sobie mojej uwagi. Książka dla młodzieży a tyle krwi i mordu?! Ciężko, by mi na początku to czytać. Z czasem “przyzwyczaiłam” się do tego. Całość jest spójna, dobrze wyważona i ciekawa.
Ukazuje jak trudno znaleźć swoje miejsce w świecie, jak odnaleźć właściwą drogę, ukazuje zło, które nas otacza. Pokazuje również drugą stronę, tę lepszą, z dobrym sercem, pomocą i szacunkiem.
Opisana historia przez autora, Leszka Talko ( autor książki “Dziecko dla odważnych”) jest oparta częściowo na prawdziwych informacjach. Choć tThagowie wydają się okrutni, żyli na prawdę! Mamy więc tylko namiastkę tego co ludzie przeżywali.
Opisana historia przekazuje nam dużo. Bardzo dużo, tylko trzeba otworzyć oczy i dam sobie możliwość poznania części historii, a także znajdziecie takie zachowania, które są nam w obecnych czasach znane.
Jeśli lubicie książki przygodowe, z akcją, jesteście fanami “W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza sięgnijcie po nią. Warto.
Autor: L.Talko
Cena  regularna : 34,90 zł
Okładka piękna!

znak emotikon

  • Katarzyna K

    Okładka jest fantastyczna, a Stasia i Nel kocham, więc z przyjemnością przeczytam tę książkę!

  • Warto po nią sięgnąć na pewno

  • Martyna K.

    To okrucieństwo faktycznie może razić. W pustyni i w puszczy czytałam lata temu. Na tę też może się skuszę, bo fabularnie jest ciekawa, a i okładka piękna!