Bez kategorii

Nasza książka o Mikołaju Kopeniku

Kolejna odsłona Przygody z książką. Tym razem to coś co było już pokazywane na blogu. Mianowicie nasza książką o Mikołaju Koperniku. Dziś nie tyle o samym bohaterze, co całościowo. O tym jak stworzyć swoją książkę by była wyjątkowa?

Nasza książka, jest banalnie prosta! Z różnych stron z sieci wydrukowaliśmy strony, które nam pasowały.

 Voila!
Hmm, ale to już koniec? Nie!
By książka była wyjątkowa, ciekawa, byśmy do niej mogli wracać musi mieć to coś. W ostatnim warsztacie Dziecka na Warsztat, obraliśmy Kopernika, jako sławną postać. Padło na niego, bo Adaś uwielbia kosmos, planety itp. 
Poszperałam w internecie w poszukiwaniu odpowiednich interesujących nas informacji. Przede wszystkim jak Kopernik wyglądał. Gdy zobaczył jak z drukarki ( korzystamy z Canona) wychodzi obraz Mikołaja, zawołał że to przecież Kopernik. Oczywista oczywistość. No tak, okładkę mamy.
Ale co z resztą?
Musiały znaleźć się w niej informacje podstawowe, takie jak, gdzie się urodził, czy miał rodzeństwo, czym zajmował się jako dorosła osoba i nie tylko. Bardzo skrótowo to spisałam by nie przygnieść go nawałem informacji. 
Na stronie Superkid znalazłam opowiadankę na temat Kopernika i również znalazła się ona. Nie długa, fajna, opowieść o Centrum Nauki Kopernik. 
Jak Kopernik to i planety. Za jego czasów myślano że Słońce krąży wokół Ziemi, a on udowodnił że jest inaczej. Znalazł się tu również układ geocentryczny, jak i heliocentryczny. 
Miłość do planet rośnie więc kolorowanki, zgadywanki, wykreślanki się również znalazły. Część materiałów w książce jest łatwiejsza ( kolorowanki) a część wymaga mniejszej lub większej wiedzy. Czasem trzeba coś poczytać, napisać a nie zabrakło również bardzo trudnych słów!
Wiecie co to kwadrant, trikwetrum czy astrolabium pierścieniowe? A my już to wiemy! No dobra, poznajemy. 
Nie zabrakło również prac plastycznych na temat kosmosu. Najlepiej wiedza wchodzi poprzez zabawę i tego się trzymamy.

Co ważne!
Nie zamknęłam książki na stałe. Mimo sporej już ilości stron, jest ona otwarta księgą, którą mam nadzieję że z czasem będzie uzupełniana o kolejne karty. Coraz trudniejsze, fajniejsze, bardziej edukacyjne. 
Mikołaj Kopernik jest tak fascynującą postacią że długo można o nim pisać i uczyć się. Książka może okazać się prawdziwą księgą!
To nasza książka. 

Tworzenie książki to wspaniała sprawa! Mnóstwo zabawy, pomysłów, edukacji, a i rodzice mogą się dużo dowiedzieć. A Wy tworzycie książki?

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Muszę jej poszukać. Dzięki za podpowiedź 🙂

 • Dzika Jabłoń

  Musiałabym się sporo poduczyć w temacie 😉
  Bardzo fajny pomysł. Wydrapywanka z kosmicznym niebem – bajka!!
  Ilonka, to ja Wam jeszcze polecę książkę (nasz świeży nabytek) napisaną przez doktora fizyki kwantowej i fantastycznie zilustrowaną "Profesor Astrokot odkrywa kosmos". Milo nie może się oderwać – zasypia z rękami w kartkach tej książki 🙂

 • :*

 • panirolnik.blogspot.com

  uwielbiam książki dające do myślenia 🙂