Bez kategorii

Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami!

11 listopada 1918 rok. Wielki dzień dla państwa polskiego. To wtedy odzyskaliśmy niepodległość! To czas radości, ale również zadumy. Ile lat musieliśmy cierpieć, ile bólu, ile krwi przelali za Nas inni byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Bez zaborów, z wolną wolą. Chodź potem była jeszcze jedna wielka wojna, Polska się nie dała i oddajmy hołd bohaterom. Nie tylko tym znanym. Ale przede wszystkim tym, którzy polegli po cichu, bez rozgłosu. Z tej okazji chciałam Wam przybliżyć materiały dla dzieci, które przez zabawę poznają co dla Nas ważne, jako dla narodu.

Najpierw wstańmy wspólnie. I odśpiewamy hymn Polski.

Teraz mogę pisać dalej i opowiedzieć Wam w kilku słowach i grze, które na pewno Wam pomogą w szerzeniu wiedzy u dzieci o patriotyzmie, symbolach narodowych i tym co  Mały Polak powinien wiedzieć.
Pierwsza z nich to gra. Instytut Pamięci Narodowej właśnie wydał specjalnie na tę okazję grę dla dzieci o nazwie Polak Mały. Poniżej krótki filmik o czym jest gra. Fantastyczna prezentacja!

A gra wygląda tak.

Gra składa się 24 kafli. 12 z nich jest koloru białego i druga 12 koloru czerwonego ( jak flaga Polski). Z drugiej zaś strony znajduje się godło do ułożenia. Nasz piękny Orzeł Biały! Gra przeznaczona jest dla dzieci już od 4 lat, ponieważ jest co najmniej kilka opcji gry. 
Można układać puzzle ( Orła Białego), grać w memo, układać hymn obrazkowy, układać hymn w zdaniach, bawić się w grupach. Opcji na prawdę jest sporo! A Wszystko to zapakowane w ładne pudełko. 
My grę otrzymaliśmy bezpośrednio od IPNu, ale będzie ją można również kupić. O niej na pewno pojawi się jeszcze jeden wpis, wtedy pokażemy jej możliwości.
Adasia nie ma obecnie w domu, więc czekam aż wróci i zaczynamy grę. Hymn zna, śpiewa codziennie więc sprawdzimy jego wiedzę i swoją przy okazji.
Drugą propozycją jest książka od Centrum Edukacji Dziecięcej. “Poradnik Małego Patrioty“. Otrzymaliśmy tę książkę już dawno, ale nie było okazji by ją pokazać. 
Jest to książka dla dzieci powyżej 6 lat, o najważniejszych zagadnieniach dotyczących Polski. Pisane prostym językiem, który jest zrozumiały dla dzieci, masa ilustracji i ciekawych zdjęć.

To już jest świetny wstęp do rozmów, zabawy i edukacji! Z racji tego święta Prezydent Komorowski ogłosił, by każdy uczeń wykonał kokardę narodową. Jak można ja zrobić dowiecie się na stronie Prezydenta. A poniżej screen z tej strony.
Pamiętajcie, to święto Nasz wszystkich. Pamiętajcie o tych co polegli za Ojczyznę. 
Świętujcie!!

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Muszę zaopatrzyć się w tą grę przed następnym świętem narodowym.

  • Warto dodać, że odzyskaliśmy niepodległość nie za pomocą przelewu krwi (ta metoda przez wiele lat była nieskuteczna), ale właśnie dzięki pokojowym pertraktacjom. Zero powstań, zero ofiar, same układy. 🙂