Bez kategorii

Czy igła umie pływać? Eksperymenty wodne

Zastawialiście się kiedyś czemu niektóre rzeczy pływają, a niektóre toną? Pewnie tak. Jednak dla małych dzieci to jest nowość, ciekawe i interesujące. A jak myślicie, igła zatonie czy będzie unosić się na wodzie? My już wiemy. Poznajcie odpowiedź wspólnie z nami.

Ostatnio bardzo mało działamy z Adasiem w domu. Postawiłam to zmienić. Lubi odkrywać nowe rzeczy więc to coś w sam raz dla niego. Zobaczcie eksperyment, który odpowie na pytanie czy igła będzie pływać na wodzie, czy od razu zatonie. 
Jak widać igła potrafi pływać. Jednak tylko wtedy, gdy równo położymy ja na wodzie. Gdy tylko jeden koniec się przekrzywi, igła zatonie. Na wodzie tworzy się napięcie powierzchniowe, które tworzy taką błonkę, która utrzymuje przedmiot na powierzchni. Wcale nie tak łatwo położyć igłę na wodę. Adaś próbował, ale igła tonęła. Wina również starej krzywej pęsety. 
A jego mina, gdy zobaczył pływającą igłę, którą dotknął i spadła bezcenny! Tata wpadł na pomysł jak ją wyjąć przy pomocy noża. Jednak to sposób na kolejny eksperymentalny post. 

Woda jest ciekawym przedmiotem badań i nie raz z nią coś powstanie.

A wy robicie również z dziećmi takie doświadczenia? Pokażcie swoje pomysły, jestem strasznie ciekawa!

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Ewa

  Ahaaa.
  Dziękuję 🙂

  Będę nad tym myślała 🙂

 • Droga Ewo, mój blog również jest na blogspocie. Tylko wykupiłam domenę,czyli zamiast "blogspot.com" mam ".pl". Blogspot jest łatwy w obsłudze. A Instagram to serwis zdjęciowy. Wrzucamy zdjęcia, obserwujemy innych, polubiamy zdjęcia innych. Fan Page nie trzeba mieć, ale warto go założyć, ze względu na nowych czytelników, by ich zyskać. Tylko uważaj bo strasznie wciąga! 🙂 W razie pytań służę, odpowiedzią.

 • Ewa

  Zastanawiam się nad założeniem bloga. Niestety nie interesowałam się tym jakoś szczególnie, wiem mało. Czytać uwielbiam .Widzę, że niektórzy piszą na swojej stronie, tak jak Ty. Czym to się różni? Jak zacząć pisać na pod cośtam.pl? Czy dla początkujących prościej na np. blogspot. I co z tym instagram-em? Czy żeby go mieć trzeba mieć fb? Coś mi "obiło się" o uszy 🙂

 • spróbujcie, fajne doświadczenie

 • Anna Ob

  Nie wiem czy moje dziewczynki nie są za małe na takie eksperymenty, ale jak nie spróbuję to się nie dowiem. Super pomysł.

 • Jest dużo fajnych eksperymentów. Musimy też sporo nadrobić 🙂

 • AgaMamaDusi

  Ja z Dusią jakoś tak rzadko robię eksperymenty… Ale musimy to nadrobić 😉