Bez kategorii

Jak ozdobić doniczkę metodą serwetkową – decoupage

Czasem mamy w domu stare, zniszczone doniczki lub nie pasujące kolorystycznie do pokoju czy kuchni. A można łatwym sposobem, ozdobić taką doniczkę bez wielkich nakładów finansowych. Potrzebujecie tylko doniczkę, serwetkę, klej, farbę i lakier. Żeby jednak było po kolei, trzeba przygotować miejsce pracy i siebie. Gotowi?

Ja mam plastikowe doniczki w różnych kolorach, kształtach. Żeby nie były takie zwykłe postanowiłam je trochę odmalować i postarzyć.

Miały być nowsze a będą starsze? Właśnie tak! Ale efekt ostateczny będzie fajny.
Plastikową doniczkę należy oczyścić z brudów i pyłów. Przetrzeć ją papierem ściernym by farba lepiej się trzymała plastiku. Jeśli tego nie zrobicie farba będzie się “kulać”. 
Malowanie
Malujemy jasna emalią akrylową.  Jest to farba na bazie wody, można nią również malować drewniane zabawki dla dzieci.Szybko schnie. To kolejny plus. Gdy zrobią się zacieki, fałdy, można zmyć pod ciepłą wodą. 
Przecierka
Przy pomocy papieru ściernego (120) ścieramy delikatnie farbę składając papier na pół i samym rantem robimy postarzenie. Trzeba uważać gdyż farba lubi schodzić płatami. Po ukończeniu zabieramy się za naklejenie  serwetki. 
Serwetka
W czasie, gdy doniczka będzie schła, przygotowujemy sobie serwetkę. Jeśli jej tło ma kolor jak farba o wzór można wyrwać mocząc lekko brzegi serwetki i urywać. Rozdzielamy serwetkę na tyle części, z ilu się składa. Najczęściej są to 3 części. Nam jest potrzebna tylko warstwa ze wzorem.
Robimy to rozwodnionym vicolem lub innym klejem do papieru ( może być nawet Magic pół na pół w wodą. 
Serwetkę przykładamy do doniczki i smarujemy ją klejem od środka do zewnętrznej krawędzi. Układamy wzór jak się nam podoba. Wszystko zależy od wyobraźni, kolorów i szczegółów. 
Lakierowanie

Ostatnim etapem jest lakierowanie. Gdy nasza praca nas zadowala, jest piękna możemy ją lakierować. Lakier wybieramy również akrylowy. Połysk czy mat, zależy od Was. Nakładamy 3-4 warstwy w odstępach, by lakier dobrze wysechł. Można każdą warstwę delikatnie przeszlifować delikatnym papierem ściernym. Na koniec można przyczepić kokardkę czy wstążkę. 
I doniczka w naszym własnym stylu gotowa. Grunt to znaleźć odpowiednie serwetki. A nie zawsze jest tak łatwo. Życzę Wam miłej pracy twórczej! 
Pokażcie swoje prace, zainspirujcie innych!

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.