Bez kategorii

Ukryty. Cathy Glass – historia chłopca z podziemia

Dzieci są dla nas największym skarbem. Są miłością, szczęściem i skarbem. A ile dzieci jest tego pozbawionych? Ile dzieci cierpi w powodu błędów swoich rodziców? A ciekawe ilu celowo skazuje dzieci, swój największy skarb na cierpienie? Cathy Glass to osoba, która pomaga dzieciom w trudnej sytuacji od 20 lat. Prowadzi rodzinny dom zastępczy. Dziś historia chłopca, który trafił do jej domu.

Tay to 10 letni chłopiec. Gdy był przedszkolakiem, miał kilka lat matka porwała go od ojca i wywiozła do Anglii. Był jednym z bliska 12 milionów dzieci, które żyją w “podziemiu”. Był poniewierany, wykorzystywany i nie kochany. Zamiast mieć szczęśliwe dzieciństwo musiał zarabiać dla matki-narkomanki. Jego życie w Anglii jednak dla wszystkich było tajemnicą, do czasu aż zamieszkał i zaufał Cathy.


Cathy Glass ma 20 letnie doświadczenie jako rodzina zastępcza, jednak są różne dzieci, które mają różne problemy i różnie sobie z nimi radzą. Od niej wymaga się troski, opieki, zrozumienia i jak najlepszego stworzenia domu dla podopiecznego. Oczywiście staje na wysokości zadania, mimo różnych złych występków odbiera podopiecznym poczucia bezpieczeństwa i miłości.

Gdy Tay trafił do opieki społecznej wiedzieli o nim tylko jak ma imię i ile ma lat. Nic więcej. Nigdy takiej sytuacji nie mieli. Żadnych wizyt u lekarza, żadnej szkoły. Była to jedna z najtrudniejszych spraw, jakie przyszło im podjąć.

Tay okazał się wyjątkowym chłopcem. Dobrze wychowanym, świetnie mówiącym po angielsku, mimo że nie chodził do szkoły. Był wielka tajemnicą. Dopiero po pewnym czasie chłopiec staje się spokojniejszy, rozumie swoje błędy i ufa nowej rodzinie. Wszystko staje się jeszcze bardziej zagmatwane gdy opiekunka zauważa na jego ramieniu wielka bliznę… Jego historia rozdziera serce Cathy, jest jest ogromnie żal, serce jest pęka, gdy poznaje przez co musiało przejść to dziecko.

Sytuacja chłopca stabilizuje się, jest zdlolny, jego oceny się poprawiają. Cathy zapisuje go również na treningi piłki nożnej. Piłka to jest to co Tay kocha! Coraz lepiej mu idzie, jest otwarty w stosunku do dzieci swojej opiekunki i staje się częścią rodziny.

Co innego jego matka biologiczna.

Matka nie daje powodów do radości dla syna. Na spotkana stawia się pijana, pod wpływem narkotyków przez co Tay staje się agresywny, zamknięty w sobie i znów serce mu krwawi.

Wszystko jednak zmierza w dobrym kierunku, gdy na horyzoncie pojawia się wizja ojca chłopca. Mimo kolejnych trudności, zawiłości życie chłopca zmierza ku normalności i byciu w pełnej kochającej rodzinie.

Był jednak czas gdy ojciec Taya stał się jego obsesją. Mimo że chłopiec nie widział go od kilku lat, ojciec staje się w jego oczach bohaterem, supermenem który go uratuje. Cathy próbuije różnych sposobów, by nie robić chłopcu złudnych nadziei, jednak jego serce wie lepiej.

Jest to pełna miłości a zarazem bólu opowieść o chłopcu, który musiał ciężko pracować za marne grosze w fabrykach. Miał na głowie matkę, jej utrzymanie, kochanków. Pomieszkiwał gdzie popadło, jadł raz na kilka dni. Tak żyje blisko 12 milionów dzieci w Anglii. W podziemiu nie tylko dorosłym jest ciężko, ale również okropnie cierpią dzieci, często umierając.

Całe szczęście historia Taya kończy się happy endem, na który ciężko pracował on i opieka społeczna. Ojciec w końcu stał się realną osobą i chłopiec mógł zaznać normalnej rodziny. W jego sercu będzie do końca życia Cathy i jej rodzina.

Jest to taka książka, którą się chłonie! Nie czyta, ją się chłonie całym sobą. Nie można oderwać oczu od zapisanych tam słów, myśli od historii chłopca, a serce pęka i raduje się z każdym jego zachowaniem.

Uświadamiam sobie w takich chwilach że mam ogromne szczęście, że jestem mamą kochanego chłopca, że stwarzamy mu ciepły i kochający dom. Mamy szczęście, wszyscy że możemy być razem.

Jeśli lubicie historie pisane życiem, pełne nadziei, troski, bólu i szczęścia to musicie przeczytać tę książkę. Oglądając okładkę wiedziałam że ta pozycja stanie się jedną z ulubionych książek.

Nie pożałujecie.

Cena regularna 34,99 zł

Wydawnictwo Muza – tu właśnie kupicie też książkę “Ukryty”.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wydawnictwa Muza

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • To właśnie jej książka. I zgadzam się daje do myślenia bardzo!

  • Ilona Bożejewicz-Gajtkowska

    Uwielbiam czytać książki z tej serii. Jednak najbardziej przypadły mi do gustu te, których autorką jest Cathy Glass. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, a jednak "dająca do myślenia".

  • Chętnie przeczytam tą książkę