Bez kategorii

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej!!

20 marca to szczególny dzień w kalendarzu. Właśnie w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Każdy chce mieć zdrowe zęby, staramy się uczyć dzieci od najmłodszych lat jakie to ważne. A jak prawidłowo dbać o ząbki? Odpowiada Fundacja Kraina Zdrowia.
Sposób na zdrowe i piękne zęby twojego dziecka? To proste!

Każdy rodzic chce, by jego dziecko miało piękne i zdrowe zęby, jednak wielu rodziców wciąż nie jest świadomych, jak dużo zależy od nich samych. Jeżeli nie nauczymy naszego dziecka zdrowych nawyków oraz zdrowego żywienia już od małego, to narażamy je na różnego rodzaju problemy związane z zębami (i nie tylko) w przyszłości. Próchnica to poważna choroba, która według alarmujących statystyk w Polsce dotyka nawet 90% dzieci. Pora to zmienić i pora o tym mówić, ponieważ 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

Świetnie znam ten problem niestety. Adaś ma usunięte 2 ząbki przez próchnicę. Strach przed stomatologiem był ogromny! Nadal się boi, ale przełamuje swój strach. 

Mama szczotkuje, Tata szczotkuje!
Najważniejszy jest dobry przykład oraz uświadomienie dziecku, że dbanie o swoje ząbki to nie tylko przykry obowiązek, ale również świetna zabawa. Warto zatem przynajmniej na początku szczotkować zęby razem z naszą pociechą minimum 2 razy dziennie. Nie tylko dlatego, aby kontrolować dziecko, czy robi to w sposób prawidłowy (lub czy w ogóle robi), ale również po to, by pokazać mu, ile frajdy można czerpać z codziennych obowiązków. Pomyślmy także o interesujących gadżetach i grach. Na przykład Fundacja Kraina Zdrowia rozdaje swoim pacjentom kalendarzyk szczotkowania, dzięki czemu dzieci mogą sumiennie zaznaczać, że pamiętały o umyciu ząbków. Różnego rodzaju gry i malowanki znajdziemy też na stronie Fundacji – www.zdrowezabki.org.
W przypadku niemowląt miejmy na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze NIE oblizujmy łyżeczki lub smoczka przed podaniem ich dziecku, gdyż przenosimy w ten sposób bakterie wywołujące próchnicę. Po drugie ograniczmy a najlepiej wyeliminujmy nocne karmienie butelką, które może prowadzić do próchnicy butelkowej.
Wiem, co jem – woda zamiast coli, jabłko zamiast batonika
Mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej to tylko połowa sukcesu. Drugim integralnym i nieodłącznym elementem jest zdrowa dieta. Zdecydowanie należałoby zacząć od ograniczenia słodyczy i podjadania pomiędzy posiłkami. Jeżeli chcemy podać małą przekąskę, to niech to będzie warzywo lub owoc. Unikajmy produktów, które obklejają ząbki i sprzyjają powstawaniu próchnicy. Ciastka, lizaki, żelki możemy przecież łatwo zastąpić równie słodkimi produktami warzywnymi lub owocowymi. Przy tym produkty twarde, takie jak jabłka, marchew, lub gruboziarniste korzystnie wpłyną na rozwój zgryzu, a to może być równie ważna kwestia. Część rodziców nie wie jednak, w jaki sposób skutecznie ograniczyć łakocie bez całkowitego ich wyeliminowania, co czasami jest zadaniem arcytrudnym. Otóż rozwiązaniem może być tak zwana „słodka sobota”. Obdarowujemy dziecko słodyczami tylko w wybrany przez nas dzień pod warunkiem, że zaraz po ich zjedzeniu umyje ząbki.
Zamiast kolorowych napojów gazowanych czy sztucznych, słodzonych soków warto w domu wprowadzić nawyk picia wody niegazowej. Po raz kolejny ważną rolę odgrywa przykład rodzica. Koniecznie unikać trzeba też przetworzonej żywności zawierającej syrop glukozowo-fruktozowy. Te produkty sprzyjają rozwojowi próchnicy!


Oj był czas kiedy Adaś obżerał się słodyczami. Miał je chowane ale i tak zawsze gdzieś znalazł. Teraz jest inaczej. Rzadko je słodkości. Najlepiej mu owoce smakują w lato, mamy wtedy swoje i kiedy tylko chce wcina je!

Nie bójmy się dentysty!
Powszechna jest opinia wśród lekarzy stomatologów, że wiele dzieci (jak i dorosłych) zgłasza się do nich zbyt późno, gdy próchnica jest już bardzo zaawansowana… Jedynym sprawdzonym sposobem na uniknięcie przykrych konsekwencji są regularne wizyty u stomatologa co 3- 4 miesiące. Naszą pociechę warto zabrać na tzw. pierwszą wizytę adaptacyjną już około 6-12 miesiąca życia. Wielu stomatologów chętnie przyjmuje małych pacjentów aby zapoznać ich z gabinetem stomatologicznym oraz znajdującymi się w nim przedmiotami. Chodzi o to, aby dziecko przyzwyczaiło się do nowego miejsca, poznało je i zapamiętało jako przyjazne.
Na koniec najważniejsze – lepiej zapobiegać niż leczyć! Proste i mądre słowa, ale niezwykle trafne. To właśnie między innymi Fundacja Kraina Zdrowia postawiła sobie za cel edukację prozdrowotną w zakresie zdrowia jamy ustnej. Więcej interesujących informacji na temat zapobiegania próchnicy uzyskamy na stronie www.zdrowezabki.org. Bądźmy więc świadomi, jak wiele zależy od nas!

Pierwsza nasza wizyta miała miejsce gdy Adaś miał rok. Wyszczerbił ząbek. Pani okazała się okropna! Strach spotęgował. Więc bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego stomatologa. Adaś mimo wciąż trwającego strachu chce tylko chodzić do jednej pani dentystki.
A gdy słyszę że jest już taki duży to powinien siedzieć cicho żeby pani mogła zaleczyć ząbek! Nóż mi się otwiera w kieszeni. Dodatkowe straszenie, potęgowanie złych emocji. Tak samo jakby kazać cierpiącemu na arachnofobię iść i bawić się z pająkami.
Nie straszcie! Bądźcie blisko, tłumaczcie. To o wiele lepsze rozwiązanie.

A na koniec krótkie przypomnienie. 
  • Nie oblizuj smoczka ani łyżeczki swojego dziecka. Tym sposobem przenosisz bakterie powodujące próchnicę.
  • Szczotkuj zęby razem z dzieckiem przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem przed snem przez co najmniej 2 min.
  • Postaraj się wyeliminować nocne karmienie dziecka butelką, ponieważ może to prowadzić do próchnicy butelkowej.
  • Zgłaszaj się z dzieckiem na wizyty kontrolne do dentysty regularnie co 3–4 miesiące. Pierwszą wizytę warto zaplanować już około 6-12 miesiąca życia dziecka – niech dziecko przyzwyczaja się do nowego miejsca, pozna je i traktuje gabinet stomatologiczny jak przyjazne i potrzebne miejsce.
  • Ogranicz podawanie dziecku słodyczy, wprowadź na przykład „słodką sobotę”.
  • Wprowadź nawyk picia wody niegazowanej zamiast sztucznych słodzonych soków oraz kolorowych napojów gazowanych.
  • Ogranicz podawanie produktów miękkich, które obklejają zęby i sprzyjają rozwojowi próchnicy np. płatków śniadaniowych, ciasteczek, lizaków, żelków.
  • Wprowadź do diety dziecka produkty twarde, gruboziarniste, np. ciemny chleb, jabłka, marchew – wpłynie to korzystnie na rozwój zgryzu.
  • Dbaj o to aby dziecko nie podjadało między posiłkami, a jeśli chcesz podać przekąskę, niech to będzie warzywo lub owoc.
  • Unikaj przetworzonej żywności zawierającej syrop glukozowo-fruktozowy.

Próchnica w Polsce dotyka już około 90% dzieci. Nieleczona prowadzi do bolesnych powikłań, uszkadza zawiązki zębów stałych i zwiększa ryzyko wystąpienia wad zgryzu. Może także osłabiać odporność dziecka, sprzyjać występowaniu innych schorzeń oraz utrudniać leczenie współistniejących chorób przewlekłych np. alergii, astmy czy cukrzycy.
Więcej informacji jak zapobiegać próchnicy u Twojego dziecka znajdziesz na stronie internetowej Fundacji Kraina Zdrowia www.zdrowezabki.org.

Grafiki pochodzą ze strony Fundacji.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.