Bez kategorii

Vango. Uciekaj albo giń!

Vango. Młody mężczyzna, który sam nie wie nic o sobie. Wie tylko że cierpi na paranoję, ktoś go śledzi i czyha na jego życie. Czy ma rację? Tak czytałam na okładce. A na niej wielki Zepplin nad Paryżem. Kim jest tytułowy Vango? I jaką skrywa tajemnicę?

“Vango. Uciekaj albo giń” to powieść fantastyczno-przygodowa, która wyszła spod pióra autora Tobiego – Timothée de Fombelle. 
Paryż, rok 1934. Vango wraz z innymi mężczyznami ma zostać wyświęcony na księdza. Ktoś jednak usiłuje do niego strzelać. Dodatkowo policja chce go aresztować. Sam nie wie za co, więc ucieka, by uniknąć niesłusznej kary i dowiedzieć się kto i za go go ściga. 
Skacze po dachach Paryża, ucieka, ukrywa się. Na swojej drodze spotyka zarówno przyjaciół jak i wrogów. By czytelnik mógł poznać życie Vanga, dowiedzieć się jak znalazł się w zakonie i o co jest oskarżony musimy cofnąć się do lat dziecięcych. Poznajemy go jak dziecko lubiące wysokość, ale boi się wody. 
Jego życie jest pełne zawirowań. Dużo podróżuje a raczej ucieka, trafia na Zakon za ukrytej wyspie, rozkochuje w sobie młode damy, trafia do Szkocji, lata Zepplinem. cały czas ktoś na niego”poluje”. 
Musi zmierzyć się ze skorumpowanymi policjantami, handlarzami bronią, szpiegami. 
Powieść jest pełna akcji, przygód, niebezpieczeństw. Vango, jako małe dziecko stracił rodziców, została mu tylko opiekunka, która stała się jego podporą i jedyną rodziną. Jako jedyna zna prawdę o rodzinie chłopca, jednak nie jest gotowa jest wyznać. Vango rośnie, dojrzewa, uwielbia wspinaczkę, powiew wiatru, ale morze go przeraża. 

Sytuacje zmuszają go jednak do zmiany zachowania. Chcąc pomóc człowiekowi z wioski, który go uratował trafia na tajemniczą wyspę z zakonnikami. Staje się jednak jednym z nich. Wędruje z tajemniczej wyspy na inne. Wszystko jednak się komplikuje i musi odpłynąć. Na rok, ale rok zmienia się w kilka lat, przez które wiele się zmienia. 
Historia Vanga łączy się z Zakonem, Paryżem, Rosjanami i wyspą, na której się wychował. Czy uda mu się dowieść prawdy? Czy znana prawdziwej miłości, czy pozna historię rodziny? Czy uda mu się przeżyć?
Pełna napięcia, przygód i akcji książka, od której ciężko się oderwać. Mimo że wydarzenia teraźniejsze mieszają się z przeszłością, całość jest świetnie zgrana i tylko czekałam co się wydarzy. Nic tu nie można przewidzieć. Nic nie jest pewne, nie da się przewidzieć zakończenia. 
Trzyma w napięciu i zapewnia porcję dobrej literatury.
Książkę kupić można w W. Znak – Vango. Uciekaj albo giń!
Cena regularna : 34,90 zł
Okładka twarda
Liczba stron 336

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.