Bez kategorii

Wiosenne obserwacje przyrodnicze

Gdy tylko pogoda i zdrowie dopisują wyruszamy na łąkę lub do lasu po podglądać zwierzęta, które pojawiają się na polach. Wiosna za oknem więc żurawie, dzikie gęsi również się pojawiają. Przygotowani w lornetkę, aparat, notes i długopis i spisujemy co kiedy widzieliśmy. A wy również obserwujecie przyrodę wokół siebie?

Gdy jeszcze był luty wybraliśmy się do lasu. Była to pierwsza wyprawa w tym roku. Adaś poza tym udowadnia że ogródek można założyć wszędzie! Nawet na żwirowni. Był po prostu zafascynowany, znosił różności i dekorował. Smutno mu było gdy odchodziliśmy bo chciał powiększyć swoje dzieło.
A później łąka nas ogarnęła. Poprzez mokre zaorane pola, kaloszy ledwo nie pogubiliśmy w błocie ale widzieliśmy około 20 dzikich gęsi, żurawie – parę i kolejne 3, zająca ślady dzików i stadko saren z pięknym koziołkiem na czele.

A nawet parka dzikich kaczek zawitała na nasze stawy. Długo nie zabawiły,ale na pobliskich torfowiskach zakładają gniazdo i czasem widać je z młodymi. Może tym razem tez tak będzie?

Ta para trzyma się od kilku lat naszych terenów. W zeszłym roku przyleciały w styczniu już. Miały 3 młode, zobaczymy jak w tym roku będzie. Poza tym to strasznie głośne ptaki, ale zarazem piękne! Były ostatnio jakieś 200 m od nas i doskonale było widać ich rozpięte skrzydła, ogromnie i cudne!

Takie widoki i odgłosy żurawi mamy kilkanaście razy dziennie. Od rana słychać i głośne krzyki i nawoływania. Jakie u Was ptaki widzicie w pobliżu?  A może widzicie również ptaki z młodymi? 
To taki wpis na zachętę, by zachęcić Was do obserwacji ptaków i zwierząt w okolicy z Waszymi dzieciakami. 
Zachęcam również Was do przyłączenia się do projektu! Klik w zdjęcie i poznacie szczegóły.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.