Bez kategorii

Bycie miłym to przekleństwo czyli nauka asertywności

Asertywność to bardzo piękna cecha. Tylko czy potrafimy ją w pełni wykorzystać? Czy nie macie czasem wrażenia że jesteś więźniem swojej uległości, wszechobecnej dobroci w stronę innych? A przy tym to Ty jesteś zmęczona, rozdrażniona i nie masz czasu dla siebie? Jeśli tak, ten wpis jest dla Ciebie.

Książka o ciekawym tytule – Bycie miłym to przekleństwo. No ale jak to? Przecież gdy jest się miłym, jakoś lżej się żyje, częściej świeci słońce i ogólnie jest miło i przyjemnie.
Tak jest pozornie. A co w sytuacji gdy wszystko inne jest ważniejsze niż nasze samopoczucie, nasze sprawy? Gdy jesteśmy na zawołanie innych, pomagamy jak tylko możemy bo jesteśmy MILI? Tu już zaczynają się schody. Ulegamy prośbom, namowom bo przecież jesteśmy MILI, przyjacielscy, nie chcemy sprawić przykrości innym czy ich zawieść.

Stawiasz wszystko by pomóc koledze, koleżance, mamie, teściowej i całej rzeczy ludzi, którzy chcą od Ciebie uzyskać pomoc. A Ty nie dajesz już rady. Masz za dużo na głowie, nie wyrabiasz się, Twoja jakość spada, nie masz czasu by odsapnąć. W efekcie wszystko odbija się na Twoim zdrowiu.

Bo musisz być MIŁA/MIŁY.

Nie musisz! Możesz być uprzejma, możesz ulegać prośbom, ale co najważniejsze tylko wtedy, gdy na prawdę masz na to ochotę. Nie z poczucia obowiązku a z czystej przyjemności. Nie jest to łatwe. Czeka cię masa pracy, nie zawsze łatwej ale za to satysfakcjonującej.

“Bycie miłym to przekleństwo” to książka- zbiór pomysłów, prawdziwych relacji MIŁYCH, ich problemów ich rozwiązań jakie im pomogły. Co z tego mają, czy coś na tym stracili a może jeszcze zyskali?

Dzięki terapiom z autorką książki zrozumieli swoją frustrację, przemęczenie, błędy jakie popełniali czy też pewne zachowania z dzieciństwa przenosili do życia dorosłego.

Gdy czyta się tę książkę, ma się wrażenie że jest się na takiej prywatnej terapii, która udowadnia że możemy się wyzwolić ze starych, zakorzenionych nawyków i sytuacji stresujących. Okaże się również że odmawianie wcale nie jest takie straszne, a Twój rozmówca zrozumie odmowę i się nie obrazi.

Jest to świetna książka, pełna przykładów z życia innych, by lepiej zrozumieć istotę asertywności, by w końcu też zadbać o siebie, by nie dać się zwariować. Są również ćwiczenia do wykonania, które pomogą ułatwić pracę nad samym sobą.

Przyjrzyjcie się czy należycie do grupy MIŁYCH? Czy potraficie pomóc, ale również odmówić takiej pomocy?

Nawet jak nie jesteście MILI to warto sięgnąć po tę książkę, by poznać inny punkt widzenia.

Książka wyszła spod pióra Jacqui Marson
Premiera 18 lutego 2015
Miękka oprawa, 314 stron
Cena regularna 34,90 zł

Wydawnictwo Muza tam też kupię tę książkę.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Joanna Siwiec

    Cieszę się, że dałaś fotkę początku rozdziału o tym skąd się taka postawa bierze. Owszem ważne jest by sobie w zyciu umieć to poustawiać odpowiednio. Nie wiem jednak, czy nie ważniejsze jest by nie popychać własnych dzieci w tym kierunku. Niech przynajmniej one w dorosłym zyciu nie będa zmuszone do prostowania sobie tego.

  • Piotr Dziankowski

    Przyznaję. Ten tytuł jak najbardziej wart jest uwagi. Również mojej. Choć nie jest już tak źle, jak było dawniej, ale wciąż jest nad czym pracować.
    Mam nadzieję, że na zupełne wyzwolenie się od bycia miłym (kosztem siebie i swoich spraw) uda mi się uwolnić dużo szybciej, niż za kolejnych 40 lat 🙂

  • Rozejrzę się za nią. Na pewno się przyda

  • Zbyt miła – Marjorie White Pellegrino – to nasza ulubiona książka dla dzieci z ilustracjami o asertywności. Bardzo polecam, warto kupić 😉