Bez kategorii

Było sobie życie- edukacyjna gra dla całej rodziny

Gry planszowe są świetnym sposobem na spędzanie czasu całą rodziną. Rynek dziecięcy obfituje w super gry dla dzieci w różnym wieku. A teraz chciałam pokazać grę przeznaczoną dla dzieci w wieku powyżej 7 lat. “Było sobie życie” to edukacyjna gra, która zapewni niezłą porcję wiedzy i rozrywki.

Wszystko się zaczęło gdy pewnego razu Adaś obejrzał bajkę “Było sobie życie”.  Ogólny szał! Potrafił siedzieć i oglądać kilka odcinków z rzędu. Skoro tak go zainteresowało postanowiłam sprezentować mu taką grę. Wybór był trafny!
W pudełku znajduje się:
– duża plansza
– krążki Hemo
– globinki
– leukocyty
– lekarstwa
– karty wymiany
– pionki 
– magiczne detektory odpowiedzi
– kostka
– karty pech i szansa
Każdy gracz wybiera kolor, który dopasowany jest do odpowiedniego układu – nerwowy oznaczony jest kolorem żółtym, niebieski to układ oddechowy, czerwony krwionośny i zielony to układ trawienny. Każdy ustawia pionek na swoim starcie, otrzymuje na początek 3 żetony globinka i 2 żetony leukocyty i 2 lekarstwa oraz kartę wymiany i detektor.
Ruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ile wyrzucimy na kostce tyle pól ruszamy do przodu. Każde pole oznacza coś innego. Gdy trafimy na bakterię musimy się ratować i oddać do banku żeton leukocyt lub globinka. A jeśli nie ma jak się bronić, traci kolejkę. Podobnie jest w przypadku pola wirus – gracz oddaje wtedy żeton lekarstwo lub globinka. 
Są również pola fajne takie jak pole leukocyt i lekarstwo. A gdy trafimy na pole szansa bierzemy kartę SZANSA a tam czeka przyjemna wiadomość dla gracza. Gdy trafimy na pole PECH niestety czeka gracza starta kolejki, oddanie globinka do banku lub inna strata, którą można odbudować jeśli trafi się na pole z pytaniem. 
Pól z pytaniami są dwa rodzaje. Mamy do dyspozycji pola z łatwymi i trudnymi pytaniami. Adaś odpowiada na te łatwe, ja na trudne. Czytam pytania wszystkie na głos i wspólnie próbujemy na nie znaleźć odpowiedzieć. Za każdą dobrą odpowiedź gracz otrzymuje 1 żeton globinka lub 2 za odpowiedź na trudne pytanie. Gdy chcemy sprawdzić czy udzieliliśmy dobrą odpowiedź, przykładamy detektor na czerwone zamazane pole, ukaże się wtedy prawidłowa odpowiedź. Nie zawsze się udaje bo jednak poziom pytań jest szeroki. A na naukę nigdy nie jest za późno.

Zabawa jest dynamiczna i ciekawa. Wspólny czas, edukacja o naszym ciele – i nie ukrywajmy, nie tylko dzieci na tym skorzystają, dziecko zdobywa umiejętność radzenia sobie z porażką ( np gdy traci żeton), rozwija spostrzegawczość i zdolności matematyczne.

A gra kończy się gdy gracz zbierze 7 żetonów Hemo. Globinki może wymieniać na Hemo, tak samo jak leukocyty czy lekarstwa. Jeśli się jest odpowiednio spostrzegawczym można bardzo szybko zdobyć wymarzone żetony Hemo. Zawsze się zgapię i Adaś wykorzystuje sytuację i wymienia swoje żetony. 

Gra jest świetna! Maksymalnie można grać w 4 osoby, a przedział wiekowy wynosi 7-107 lat.  Cena natomiast wynosi około 100 zł, ale na prawdę warto, bo zaprocentuje wiedzą o organizmie człowieka. Są również gry o innej tematyce z tej serii. “Byli sobie podróżnicy”, “Pojedynek mistrzów” i inne. Polecam!

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Buba Bajdocja

  Córka uwielbia tę grę! Kiedyś wszędzie ze sobą woziła, nieważne że ma sporo elementów 🙂

 • www.lazajkowo.pl

  Jestem zafascynowana! uwielbiałam jako dzieciak te bajkę w tv. Następnym razem jak będę w PL to kupie i będzie czekać, aż chłopaki będą więksi. Bardzo praktyczny i fajny prezent. Dziękuję 🙂

 • Mamy grę! Jest cudowna!
  Gramy caaałymi dniami i jeszcze się nie znudziła. Jak pytania już wszystkie się wyuczymy to można z książki medycznej spisać nowe. Wspaniała gra 😉

 • Są też dla młodszych dzieci na pewno 🙂 Kilka maja różnych. Jeszcze na pewno kupię inne.

 • Magda

  Wydaje się ciekawa 🙂 Przekonać się mogę dopiero za kilka lat 😉

 • Ale fajna! Zastanawiałam się nad tą grą dla Mateusza, ale widzę, że jeszcze poczekać musimy, bo za trudna. Z serii "Było sobie życie" jest jeszcze quiz. Może on będzie odpowiedni dla 4latka.