Bez kategorii

Jak stworzyć własną książkę? – Książka przyrodnicza

Rozpoczynamy drugą edycję projektu Przygody z książką. Już podczas trwania pierwszej edycji Adaś tworzył książkę dla mnie. Całkiem sam zrobił swoją pierwszą książkę, którą wspólnie razem zaczęliśmy uzupełniać. Nie jest jeszcze skończona, ale zaczynamy kolejne karty uzupełniać!

Zamknął się w pokoju z kartkami i klejem. Długa cisza, gdy w domu jest 6 latek nie wróży nic dobrego! Jednak okazało się tak się zajął tworzeniem prezentu dla mnie, że zapomniał o całym świecie.

To nic że  kartki krzywo sklejone. W niczym to nie przeszkadza, bo zrobiona z serca.
Zaczęło się wspólne tworzenie książki. Pomysł by od początku jasny. To będzie zbiór przyrodniczy.
Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by znaleźć mnóstwo rzeczy, które można opisać, poznać bliżej. Na początek wybraliśmy oset, który znaleźliśmy na łące. 
Oset
Kawałeczek urwaliśmy ostu i wkleiliśmy do książki za pomocą taśmy. Namalowaliśmy też jak wygląda on na żywo. Opisaliśmy te rzeczy, które zauważyliśmy i jakie ma cechy.

Kolejna strona należy do mchów i porostów.
Zebraliśmy kilka kawałeczków mchów, przykleiliśmy je taśmą, ale kawałeczki zostawiliśmy nie zaklejone by móc je dotknąć i sprawdzić jaką mają strukturę i jakie są w dotyku.

Sosna
Ta strona należała do Adasia. To on miał za zadanie stworzyć tę stronę. Napisał jak nazywa się to drzewo, gdzie rośnie, jakie ma liście i nasiona. Namalował również jak  wygląda sosna i jej igły.

Dąb
Blisko domu mamy kilka gatunków tych drzew. Zebraliśmy od nich liście i wkleiliśmy do książki. Nie zabrakło również drzewa i spadających żołędzi.

To dopiero początek naszej wspólnej książki. Przyroda jest tak różnorodna i niesamowita że nie ma najmniejszych problemów ze znalezieniem obiektów do badań.  Wystarczy wyjść na dwór by znaleźć kwiatek, drzewo, zwierzę, które można bliżej poznać. 
Co sądzicie o takiej książce? Robicie również sami podobne książeczki? Pochwalcie się swoimi książkami!
Więcej szczegółów projektów po kliknięciu w banery.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • PistaciowaFerajna

  Przypomina mi się moja praca na zaliczenie przedmiotu;) Super sprawa!

 • Taka podpowiedź przyda nam się na lato:) Pozdrawiam!

 • Jest wspaniała! My jeszcze nie bawimy się w ten sposób, Oli jest jeszcze zdecydowanie za mały, ale w przyszłości z pewnością skorzystamy z Twojego pomysłu. 🙂

 • Aaaach! Miałam taki zielnik!!! Cudowna zabawa – i pamiątka!

 • Dzika Jabłoń

  Wspaniała! Uwielbiam książki ze znaleziskami 🙂

 • Ogarniam Wszechświat

  pasjonat!

 • Anna hugoandmathilda

  Piękny prezent! 🙂 Przypomniały mi się moje zielniki z dzieciństwa 🙂

 • Wspominam z rozrzewnieniem mój arcywspaniały zielnik, który tworzyłam z takim zawzięciem, że po mnie w szkole szóstki zgarnął za niego jeszcze mój brat i dwie kuzynki 😀
  Wasz jest równie wspaniały!

 • Świetna sprawa. Moja Młoda sama jeszcze nie stworzy…ale nie wiem czy mnie nie najdzie na taką książkę 😉

 • super! Adaś się na pewno wiele przy okazji nauczy
  ja swój pierwszy zielnik (wstyd przyznać..) robiłam dopiero na studiach… dzięki takim inspiracjom J. na pewno zacznie wcześniej 🙂