Książki są nie tylko do czytania. Jeśli tylko damy im szansę pokażą nam jak dzięki nim możemy się świetnie bawić i poznać nowe rzeczy. Książka o młodych piratach stała się pretekstem do stworzenia własnych stateczków i opisania ich poszczególnych części. Mowa o “Łowcach Skarbów” J. Pattersena.

lowcy-skarbow-1
Rodzina Kiddów całe swoje życie spędza podróżując po  morzach i oceanach, zgłębiając tajniki poszukiwania skarbów. Rodzice uczą 4 swoich dzieci wszystkiego co powinni wiedzieć, umieją świetnie nurkować, są bystrzy i mądrzy. Jednak pół roku prędzej na Cyprze ich mama znika. A później ich tata znika podczas sztormu. Zostają sami. Zguba, ich statek jest w opłakanym stanie i potrzebuje naprawy. Każdy z nich ma jakiś dar od rodziców, jakąś tajemnicę o której nie wie nikt pozostały z rodzeństwa.
Postanawiają wypełnić misję taty. Spotykają jednak na swojej drodze piratów i ludzi zajmujących się handlem skarbów wyłowionych z morza. Tak  też trafiają do Louisa Louisa handlarza, z którym Profesor Kidd robił interesy. Miał mu przywieźć bardzo cenną rzecz, jednak nikt nie wiedział co to jest. W zamian za naprawę statku  dzieciaki postanowiły że dadzą mu tę tajemnicą rzecz. Na szczęście wszystko dobrze! Wyruszyli więc w dalszą drogę by wypełnić misję taty. Nie mają jednak łatwo. Interesuje się nimi policja, piraci  dodatkowo Bick ( główny narrator książki) chce udowodnić bliźniaczce oraz starszemu rodzeństwu, że rodzice żyją. Czy to mu się uda?
Ich podróż po oceanach i morzach trwa. Maja ogrom przygód, pościgów, problemów ale mimo wszystko trzymają się razem. Każdy z nich zna nieświadomie jakaś tajemnicę przekazaną od rodziców, a która może im pomóc w wypełnieniu misji.
Całość pisana jest z perspektywy Bicka, jego prostym językiem, Burdami Bliźniaków i rysunkami Beck książka świetnie nadaje się na czytanie z dziećmi. Adaś najbardziej lubi właśnie te burdy, przy których słychać chichot  spod kołdry przy wieczornym czytaniu. “Męskie” akcje też się cieszą powodzeniem i większym zainteresowaniem.
Początkowo ciężko się czytało, gdyż nie znamy słownictwa żeglarskiego, morskiego, ale szybko załapaliśmy i cieszyliśmy się ciekawą książką. CIA, piraci, walki wręcz, skarby! Takie rzeczy to lubimy!

lowcy-skarbow-20
lowcy-skarbow-19

lowcy-skarbow-21

Tak jak pisałam, nie znamy się na żegludze, ale dzięki książce poznaliśmy co nie co i przenieśliśmy to do normalnego świata. Metodą znaną z dzieciństwa nauczyłam Adasia robić statki. Potrzebna jest tylko kartka papieru/gazeta. My mieliśmy kartkę A4.

Jak zrobić łódkę z papieru?

Składamy kartkę na pół. I tak złożoną jeszcze raz składamy na pół, będzie łatwiej wyznaczyć środek.

lowcy-skarbow-2
lowcy-skarbow-3

Teraz składamy boki do środka. Od dołu zostanie margines. Zawijamy margines do góry i boczki zawijamy na drugą stronę. Tak samo robimy z drugiej strony.

lowcy-skarbow-4lowcy-skarbow-6

lowcy-skarbow-5

Gdy mamy zakładki pozawijane rozchylamy czapeczkę i składamy na pół. w drugą stronę. Teraz wywijamy te odstające końce do góry z obu stron. Następnie ciągniemy na te końce na boki, powstanie wtedy już zarys statku, a teraz zostało tylko poprawienie boków.

lowcy-skarbow-7
lowcy-skarbow-8lowcy-skarbow-9

Teraz czas na dekorowanie. Zaznaczyłam najważniejsze części statku i przepisałam na stateczku. Wyszło tak, a synowi starczyło chęci na samo zrobienie stateczka. gdy zobaczył jak mój wygląda, również zechciał mieć taki sam kolorowy, opisany. Może później popłyną we wspólny rejs?

lowcy-skarbow-12
lowcy-skarbow-11lowcy-skarbow-13

lowcy-skarbow-14

lowcy-skarbow-15

lowcy-skarbow-16lowcy-skarbow-11

Myślę że taka forma, może okazać się świetną zabawą. Nie tylko przy okazji tej książki, ale każdej innej! Wszystko tak na prawdę to kwestia Waszego pomysłu i wyobraźni!
A “Łowców skarbów” możecie kupić w Wydawnictwie Znak, a książka jest świeżutka bo wczoraj miała swoją premierę. Jeśli jesteście ciekawi jak potoczą się losy młodych bohaterów i czy odzyskają rodziców? Odnajdą zaginiony skarb i dadzą radę piratom?
Cena regularna 34,90 zł
A wpis powstał w ramach projektu “Przygody z książką”
Zobacz również