Nigdy nie byłam niejadkiem. Nie przepadałam za mięsem i wędlinami, poza tym pałaszowałam inne rzeczy, czasami zjadając dwa obiady, bo to jeszcze były takie czasy, że u sąsiadów było jak w najbliższej rodzinie. Rodzice też nigdy nie wmuszali we mnie jedzenia, ufali temu, że jak mówię, że nie jestem głodna, to nie jestem.

Większość posiłków zjadaliśmy razem, zresztą robimy to do tej pory. Jakie mądrości wyciągnęłam z domu rodzinnego, które rozbudziły mój kulinarny apetyt? Oto 9 sposobów na radzeniem sobie z niejadkiem:

Bądź przykładem

Zjadasz w biegu wysoko przetworzone jedzenie, a od dziecka oczekujesz, żeby siedziało przy stole i zjadało swoją porcję warzyw? Chyba coś tu nie gra. Pamiętaj, że dla dziecka jesteś autorytetem i będzie się ono uczyć Twoich zachowań. Gandhi powiedział, że „Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”. W kontekście jedzenie to zdanie również ma sens.

Gotuj z dzieckiem

Nic nie smakuje tak dobrze jak wspólnie przygotowany posiłek w domowych warunkach. Układanie menu, wyprawa na pobliski targ, wybieranie produktów, wąchanie, smakowanie, zabawa przy przygotowaniu – tak spędzony czas przyniesie korzyści na wielu wymiarach. I czemu nie pójść by o krok dalej i nie zasadzić pomidorów w ogródku?

Nie ukrywaj warzyw

Rodzice, chcąc przemycić mniej lubiane warzywa, często ukrywają je pod innymi produktami. Inną opcją jest karmienie dzieci wtedy, kiedy oglądają ulubioną bajkę, aby nie rejestrowały, że coś jedzą. Takie nieświadome
jedzenie kształtuje niezdrowe nawyki żywieniowe i jest jednym z powodów chorób cywilizacyjnych, więc należy mu powiedzieć głośne nie. Nazwij ciekawie posiłki
Badania pokazują, że dzieci chętniej jedzą marchewkę, która nie jest nazwana po prostu „marchewką”, ale „marchewką dla super bohatera wyostrzającą wzrok”. Brokuły nie muszą być brokułami, a mogą być drzewami
z epoki, kiedy dinozaury chodziły jeszcze po świecie. Zaproponuj dziecku kreatywną zabawę, dzięki której rozwinie swojeumiejętności i zaprzyjaźni się z jedzeniem.

Jedzcie wspólne posiłki

Żaden domowy mebel nie zbliża bardziej niż stół. Wspólnie dzielone posiłki, historie, opowieści, przeżycia. Warto zadbać o ładne nakrycie stołu, ciepłą atmosferę, a później to już tylko celebracja wspólnie spędzonego czasu. Ważną kwestią dla dzieci jest regularność, czują się wtedy bezpieczne, więc również w tym aspekcie warto o nią zadbać.

Daj czas

Nie od razu wszystko trzeba lubić. Zazwyczaj potrzebujemy spróbować daną rzecz kilka razy, żeby nasze kubki smakowe ją zaakceptowały. Pamiętasz swoją pierwszą próbę zjedzenia oliwek lub wypicia piwa? Obrzydlistwo, prawda? Nie zrażaj się po jednej odmowie i podążaj małymi krokami do celu. Co 2-3 dni podejmuj próbę wprowadzenia nowego produktu, aż kubki smakowe dziecka docenią Twoją wytrwałość.

Zabawa w ciemności

Zamieńcie próbowanie nowych potraw w zabawę. Przygotuj kilka rzeczy do jedzenia, niech to będą dobrze znane smaki połączone z nowymi. Bawcie się w próbowanie ich z zamkniętymi oczami i zgadywanie co to może być.

Nie traktuj jedzenia jako kary

„Dopóki nie zjesz, nie pójdziesz się bawić” na pewno nie przyniesie dobrego efektu, a może zapoczątkować niezłą traumę. Skoro jedzenie kojarzy się z karą, to jak można czerpać z niego przyjemność? Nie ma szans. Zaufaj. Czytałam kiedyś o badaniu, w którym grupie dzieci pozwolono komponować posiłki tak, jak sobie wymarzą. Dzieci miały do dyspozycji większość ogólnodostępnych produktów. Okazało się, że dzieci bez żadnych skomplikowanych wyliczeń potrafią skomponować sobie bardzo zbilansowaną dietę. Zaufaj swojemu dziecku, rozmawiaj z nim i ucz się od niego.

Macie jakieś doświadczenia związane z niejadkami? Jakie są Wasze sposoby na rozbudzenie w nich apetytu?

fiolka-endorfin-1

Autorka : Sylwia Pawlak

Fan page

Fiolka

 

Zobacz również