Bez kategorii

Ninka czyli dziewczynka z wyobraźnią

Mała dziewczynka z wielką wyobraźnią, kreatywna, która ma niesamowite przygody. Ninka dzięki świetnym pomysłom zabiera rodzinę i inne dzieci na wspaniałe wakacje. Czy trzeba daleko jechać by świetnie się bawić? Czy wystarczy sama wyobraźnia?

 W Wydawnictwie Muza pojawiły się 2 nowe książki o małej dziewczynce – Nince. Autorką książek jest Karolina Lijklema. Jak sama mówi

Moim marzeniem jest docierać jednocześnie do dzieci i ich rodziców, poszukiwać zakątków wyobraźni wspólnych dla wszystkich, wyjaśniać i opowiadać o pięknie codzienności.

Czy jej się to udało w tych książkach? Czy są łatwe w przekazie?

Pierwsza z nich “Ninka. Dziadku, chodź”. Opowiada historię dziadka, który ma się przeprowadzić do rodziców wnuczki. Dziadek to starsza osoba, która nie może już mieszkać sama. Pewnego dnia przyjeżdża ekipa przeprowadzkowa, a dziadek zapada w drzemkę i śni o podróży tramwajem wraz z Ninką. Jadą tramwajem, zwiedzają, podziwiają i poznają świat. Uczy wnuczkę o przyrodzie, zwierzętach i opowiada o dawnych czasach. Już teraz wie że zmiana miejsca zamieszkania przyniesie wiele korzyści. 
Druga natomiast to “Ninka. Patrzcie, morze!” to z kolei historia z placu zabaw. Dzieci z sąsiedztwa, kolejka do zabawy i listki z wierzby stają wielką wyprawą nad morze. A to wszystko dzięki Nince. Dziewczynka dzięki wyobraźni przenosi siebie i dzieciaki w niesamowitą przygodę. Czas mija szybko a zabawa jest bardzo udana, aż żal do domu wracać.
Ilustracje są jakby malowane farbami, w starym stylu, przez co maja swój urok. Obie historie są również ciekawe i łatwe w przekazie dla dziecka. Pozwala na przeżywanie przygód wraz z dziewczynką. Jest jednak rzecz, która mi przeszkadza. Bardzo często pojawia się imię dziewczynki. Gdy czytamy mam wrażenie że ciągle widzę “Ninka, Nince, Ninki…”. Te książki są dla młodszych dzieci, ale myślę że można by uniknąć ciągłych sformułowań. Jest to moja subiektywna opinia, Wasza może być kompletnie inna. 

Mimo tego uważam że książki mogą okazać się świetną podstawą do dalszych zabaw! Tak jak inna książka, dzięki której poznawaliśmy budowę statku. A nasz pomysł poznacie tutaj – łódka na podstawie książki.
Książki mają twardą okładkę. 
Cena 16,90 zł
Wydawnictwo Muza – kupisz tu – Ninka. Patrzcie,morze oraz Ninka. Dziadku, chodź.
Autorka Karolina Lijklema

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Lubimy takie książki. Może być kolejną fajną pozycją w naszej biblioteczce.

  • Pistacia/PistaciowaFerajna

    Faktycznie, ilustracje mają swój urok i przyciągają uwagę:)