Bez kategorii

Gaduła i Zmyślacz czyli trudne sprawy małych ludzi

Ludzie są różni. Jedni mówią mało, inni zagadują wszystkich dookoła, a kolejni znów mają wyobraźnię bajkopisarza. Każdy jest inny, ale czy to daje nam powody do wyśmiewania i dokuczania? Na pewno nie!

“Gaduła” to książka o Julce i jej gadulstwu. Przez co w szkole jest wyśmiewana, a w domu nikt nie może za nią nadążyć. Sytuacja się zmienia, gdy do jej klasy przychodzi Karol – małomówny, zamknięty w sobie chłopiec. Staje się on obiektem drwin kolegów. A prawda jest taka że wie dużo i jest mądrym chłopcem. 
Julka ma plan co zrobić, by chłopcy przestali się z niego śmiać. Pyta dokuczalskich czy wiedzą kim był Kolumb. Żaden z nich nie widział. Ale Karol wiedział! I znał dużo faktów o morskich wojażach czym zaimponował całej klasie. A ci co dokuczali nagle zamilkli. Czy po tym przestaną wyśmiewać nowego kolegę? A co z gadulstwem Julii? Czy może ono być również pożyteczne?
Dowiecie się czytając książkę do końca.

Podobnie sprawa ma się ze “Zmyślaczem”. Bujna wyobraźnia Pawła doprowadza w końcu do prawdy o jego ojcu. Chłopiec już nie wymyśla historii o swoim tacie, bo dzieci znają prawdę. Staje się małomówny, niechętnie odpowiada na pytania. Całą sytuację ratuje Pani nauczycielka. Jej pomysł integruje dzieci i staje się początkiem udanej zabawy. A jaki to był pomysł? Co się zmieniło?

Zajrzyjcie do książki, a się dowiecie.
Dzieci i dorośli z resztą również próbują tuszować pewne sprawy, które nie są dla nich wygodne, a wręcz przykre. Nikt nie lubi mówić o smutnych sprawach prawda? Tak samo Paweł. Nie miał taty, przez co starał sobie go wyobrazić jako najlepszego ojca na świecie. Gdy jednak prawda wyszła na jaw stał się obiektem kpin. Nic fajnego. 
Mówienie prawdy nie zawsze jest proste, ale może warto się o to pokusić? I jeszcze jedno. Zauważajmy problemy małych ludzi. Oni również mają swoje sekrety, problemy czy miłostki. A przegapienie ważnych sygnałów może doprowadzić do przykrych sytuacji.  A nikt takich nie chce. 
Świetna seria pomagająca zarówno dzieciom jak i dorosłym. Z tej serii znajdziecie również inne pozycje takie jak Nowa i Dokuczalska oraz Sama, Nieśmiałek, Arcybolek i Chorowitek.
Cena regularna 18,90 zł
Autor :
Gaduła –  Barbara Kosmowska – kupisz tutaj
Ilustracje :Ola Płocińska
Zmyślacz – Eliza Piotrowska – kupisz tutaj
Ilustracje: Agnieszka Żelewska

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Bardzo mi się podobają te książki tylko zastanawiam się, czy dla moich dzieci jeszcze na nie nie za wcześnie. Mają 4 i 5 lat – jak myślisz?

 • Lubię takie książki, które pokazują różne charaktery ludzi 🙂 Ja zdecydowanie jestem gadułą 😛

 • Sylwia

  Znam całą serię Poczytajek Pomagajek i uwielbiam ją. To świetne bajki, które nie tylko bawią, ale uczą.

  sylwuch.blogspot.com

 • Nina Nayeem

  Wygladaja na bardzo ciekawe! nigdy wczesniej ich nie widzialam, poszukamy przy najblizszym pobycie w Polsce.

 • AgaMamaDusi

  Lubię książki z przesłaniem… zawsze po przeczytaniu takiej lektury pojawia się świetna okazja do nieco poważniejszych rozmów z dzieckiem :). A i sam rodzic może sobie coś uświadomić 😉

 • Myślę że nie, to świetny wstęp do kolejnych rozmów