Książki, Książki dla rodziców, Strefa Rodzica

Umiejętności społeczne twojego Dziecka

Umiejętności społeczne twojego Dziecka

Dziecko uczy się w bardzo szybkim tempie, jednak są takie rzeczy, których w szkole maluchy się nie nauczą. Tak samo jak pomagamy dzieciom nauczyć się mówić, rozróżniać kolory czy poznawać twarze osób, tak umiejętności społecznych również musimy je nauczyć, nakierować.


A czym są umiejętności społeczne?

Jest to umiejętność poprawnego zachowania w kontaktach międzyludzkich. Czyli prościej mówić to te zachowania, które towarzyszą nam na co dzień. Każdego dnia.
Do takich zachowań należą :
 • pierwsze wrażenie
 • uścisk dłoni
 • umiejętność mówienia “magicznych słów”
 • kontakt wzrokowy
 • umiejętność rozmowy
 • nauka niezależności
 • pisanie maili, listów, smsów
 • i inne.

Każdego dnia spotykamy się z różnymi ludźmi.  Ze znajomymi się witamy, uściskamy dłonie, patrzymy w oczy, śmiejemy się. Jednak są takie sytuacje, które nas stresują, próbujemy sobie z nimi radzić, obserwujemy, kończymy kursy, by umieć lepiej się zachować.

Tak samo jest z dziećmi. Jedne są odważne, wygadane, otwarte, inne wręcz przeciwnie. I co w takim razie? Pozostawić je sobie same? Abo on “taki nieśmiały”? Czyli mamy “skazać” na mniejsze szanse na nowe znajomości, lepsza pracę? Wcale nie musi tak być!

Do odważnych świat należy – coś w tym jest. Pomyślcie, widzicie kogoś uśmiechniętego, radosnego, nawiązuje kontakt wzrokowy, jest otwarty, umie słuchać. Jakie wrażenie robi on na Was?

A jak zobaczycie kogoś, kto nie wie co ma powiedzieć, spuszcza głowę, unika kontaktu. Która postawa jest dla Was ciekawsza, bardziej Was przyciąga?

Prawda jest taka, że nie tylko dzieci mają z tym problem! Pomóż swojemu dziecku i sobie nauczyć się umiejętności społecznych. Gwarantuję że Ty również masz czasem problem, prawda?

Dzięki książce “Umiejętności społeczne twojego dziecka. 10 prostych lekcji jak zdobyć przyjaciół i radzić w sobie w życiu” poznacie, a raczej przypomnicie sobie sytuacje gdzie integrujemy się z innymi.

Książka podzielona jest na 10 rozdziałów. Każdy z nich jest o innym zagadnieniu.

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz

Wiecie jak zrobić DOBRE pierwsze wrażenie? Teoretycznie może i każdy wie, ale przychodzi praktyka i różnie bywa. Adaś to dziecko bardzo wrażliwe i nieśmiałe. Często ma tremę przed występowaniem przed grupą a nawet przy odpowiedzi. Także ciężko mu zrobić dobre pierwsze wrażenie. Mogę jednak mu pomóc pokonać ten strach, stać się bardziej otwartym, to wymaga czasu, ale na pewno warto.
Kontakt wzrokowy, uważne słuchanie, zadawanie pytań. To tylko część z tego co składa się na pierwszą rozmowę, pierwsze wrażenie. W pierwszym rozdziale znajdziesz podpowiedzi, konkretne sytuacje, lekcje do przerobienia i powtórkę. Nie ma określonego czasu w jakim trzeba przerobić materiał. Każdy jest inny i potrzebuje innego czasu by zrozumieć i stać się bardziej otwartym człowiekiem.
Nie braknie również lekcji w świecie internetu. Portale społecznościowe, maile. Jak zachować bezpieczeństwo, jak pisać poprawnie maile, jak odpisać nauczycielowi, a jak koledze. Dowiesz się jak ważne może okazać się założenie przez dziecko konta pocztowego!
Kontakty w internecie są również ważne, również ważne jest zrobione tam pierwsze wrażenie jak i cała obecność. Tam nikt nie znika. Należy pamiętać że netykieta też tam panuje i bardzo łatwo można skreślić sobie szansę na bycie przyjacielem czy w przypadku osób dorosłych, nawet na utratę pracy.

Wdzięczność, codzienne życzliwości, zaproszenia…

Magiczne słowa – dlaczego są one nazwane magicznymi? Przecież powinno się ich używać codziennie! Powinny być częścią życia, takie naturalne, zwykłe takie jak “slang”. A jednak nie są i tego również należy nauczyć dzieci. Dorosłym również nie zaszkodzi przypomnienie.
 
A to takie proste, prawda?

W kolejnych rozdziałach poznacie jak łatwo można komuś podziękować za zaproszenie, jak wręczyć prezent czy jak zachować się na przyjęciu. A jak przyjęcie to i jak zachować się przy stole! Czy wypada plaskać, dłubać z zębach, siorbać? Oczywiście że nie. Dzieci nie usiedzą długo w miejscu – taka ich natura. Jednak warto ich zapoznać z prawidłowym zachowaniem się przy stole.

To co opisałam to tylko garść z tego co dowiecie się z książki, z prostymi pomysłami na wdrożenie tego w życie i powolne, ale systematyczne zdobywanie nowych umiejętności by ułatwić dziecku start w życie. Jeśli chcesz by twoje dziecko odniosło sukces, łatwo nawiązywało kontakty z rówieśnikami, szybciej się uczyło nowych rzeczy, a w efekcie dajesz mu lepszy start w dorosłe życie.

Warto?

Książkę możecie kupić w Wydawnictwie Samo Sedno – “Umiejętności społeczne(…)” za cenę 34,90 zł.  O tej książce jeszcze poczytacie na blogu.

Autorka : Faye De Muyshondt

KONKURS! Wpadaj na Fan Page i zgarnij książkę!

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Adaś znów jest bardzo wstydliwy. W kontaktach z kolegami nie jest źle, le obce dzieci, dorośli, mówienie "dzień dobry" itp to już problem.

 • Bardzo na czasie u nas temat. Niby córka otwarta, uśmiechnięta, ale nie zawsze się odnajduje w grupie.

 • To On

  Dobre funkcjonowanie w grupie rówieśniczej to podstawa, ale czasami po drodze mogą pojawiać się problemy. Takie poradniki mogą być pomocne, ale nie należy na ślepo wcielać w życie wszystko co jest napisane. Należy ocenić czy rady dadzą pozytywne efekty co do tych się stosować.
  http://www.biurarachunkowe.info/

 • Dzięki! To będzie spotkanie warsztatowe projektu "Dziecko na warsztat", relacja na koniec miesiąca się pojawi. Za każdym razem mam "stresa" 😀 Ale dzieciaki są cudne!

 • Jolanta Jabłońska

  Na pewno wiele wniesiesz. Ilona trzymam kciuki, żeby rodzice, nauczyciele i dzieciaki skorzystały 🙂

 • Witaj Jolu! W książce również jest poruszony ten temat. Za tydzień mam zajęcia w szkole synka i właśnie będę mówić o tym temacie. Mam nadzieję że coś wniosę 🙂

 • Jolanta Jabłońska

  Wiele dzieci jest zagubionych, zasady społeczne "nieco" się zmieniły ostatnio super, że ktoś zauważył potrzebę poruszenia takiego tematu. Każde dziecko jest inne, ale kilka ogólnych zasad jest wspólnych. W pracy w szkole specjalnej uczyłam moje dzieciaki dobrego zachowania w Internecie… moich dzieci prywatnych w szkole tego nie uczono.

 • Marta K

  Wydaje się warta przeczytania! Tematy niezwykle ważne, zwłaszcza w tych czasach, kiedy wiele dzieci wydaje się być zagubionych…

 • Bardzo fajna książka i przydatna myślę że nie tylko dziecku ale też i dorosłemu 🙂

 • "Pomyślcie, widzicie kogoś uśmiechniętego, radosnego, nawiązuje kontakt wzrokowy, jest otwarty, umie słuchać. Jakie wrażenie robi on na Was?" – to istnieją tacy ludzie? Nigdy nie spotkałam. Zawsze jest uśmiechnięty i radosny, ale nigdy nie umie słuchać. Jeśli ktoś umie słuchać, to zazwyczaj jest cichy i wycofany. Na mnie najlepsze wrażenie robi ktoś, kto nie udaje, nie kłamie, żeby wywrzeć dobre_wrazenie. Który nazywa rzeczy po imieniu (nazywa grubego grubym, głupiego głupim itd.).

 • Myślę że warto spróbować. Dobre nawyki trzeba wpajać od najmłodszych lat i tu jest podobnie. Z czasem na pewno zaprocentuje. Może nie będzie łatwo, ale ułatwisz jest start 🙂

 • Myślisz, że da radę zastosować na dwulatce?