Gry i zabawy, Gry i zabawy na dworze, Kreatywne tworzenie przez dorosłych, Kreatywne zabawy, Kreatywne zabawy dla dzieci, Kreatywne zabawy dla przedszkolaków, Strefa dziecka, Strefa Rodzica, Wpisy gościnne

Mamo, daleko jeszcze, czyli dziecko w podróży

dziecko w podóży

Dzieci w podróży się nudzą i jest to prawda ogólnie znana. Nie ma znaczenia tutaj, jakim środkiem transportu podróżujemy. Po kilkunastu minutach zafascynowanie podróżą mija, dziecko zaczyna się nudzić, a co za tym idzie marudzi, dopytuje kiedy podróż się skończy, czasami nawet płacze, czym może doprowadzić do szału rodziców. Wymarzona i długo wyczekiwana wycieczka staje się wówczas koszmarem.

Przygotowałam w związku z tym kilka propozycji zabaw dla małych podróżników.

Lista rzeczy do znalezienia

Dla starszych dzieci, które potrafią już czytać możemy przygotować listę do odznaczania.
Może ona wyglądać tak, jak ta poniżej: ) Rzeczy, które znajdują się na liście zależą od trasy, jaką będziemy pokonywać? Trudno, żeby maluch szukał na przykład krowy, jeśli będziemy jechać tylko i wyłącznie przez miasta.
Jeśli dziecko nie umie czytać, możemy dziecku na bieżąco wymyślać rzeczy do znalezienia, mówiąc na przykład: znajdź 5 domów z czerwonymi dachami.
Można także odwrócić sytuację i to pociecha nam będzie wymyślać rzeczy, które mamy znaleźć.

Szukanie rzeczy na kolejne literki alfabetu

Zabawa polega na tym, żeby mały podróżnik znalazł w trakcie trasy przedmioty zaczynające się na kolejne literki alfabetu. Zabawa dla dziecka będzie ciekawsza, gdy to rodzic będzie współzawodnikiem i będzie szukać swoich przedmiotów. Wygrywa ten, kto znajdzie więcej przedmiotów na daną literkę. Dzieci uwielbiają rywalizację

Przygotowanie dziecku mapy trasy

Przygotujmy dziecku w domu mapę trasy, po której będziemy się poruszać. Zaznaczając chociaż mniej więcej miejscowości, jakie będziemy mijać. Jakieś większe przeszkody terenowe np. mosty, autostrady, rzeki czy jeziora. Dziecko na długi czas będzie śledzić trasę i będzie mniej razy pytało, gdzie jesteśmy i jak jeszcze daleko. Jeśli nie starczy nam czasu na narysowanie własnoręcznej mapy dajmy dziecku „ prawdziwą” mapę i wytłumaczmy chociaż mniej więcej, jak się ją czyta. Jest szansa, że dziecko się tym zajmie na jakiś czas.

Audiobooki

Słuchanie w samochodzie po raz 15 tej samej piosenki może rozdrażnić nawet najbardziej cierpliwego rodzica. Proponuję dlatego zaopatrzyć się w audiobooki z bajkami dla dzieci. Dziecko zasłucha się w bajkę, a rodzice będą mieli chwilę wytchnienia.

Książeczki z naklejkami

Nie jestem zwolennikiem zabierania kredek do samochodu, czy też innego środka transportu. Zawsze boję się, że w przypadku mocniejszego hamowania dziecku może stać się krzywda. Alternatywą są dla mnie książeczki z naklejkami lub same naklejki. Większość dzieci uwielbia naklejki  . Książeczka taka może być formą niespodzianki przygotowanej przez rodziców i sprezentowana małemu podróżnikowi w trakcie trasy.

Zagadki

Kto nie lubi zagadek? Dzieci je uwielbiają i są w nie najlepsze. Można zadawać zagadki na zasadzie, tego, co widzi się za oknem. Na przykład: ma cztery nogi, jest brązowy i mijamy go po prawej stronie.

Zabawy na świeżym powietrzu

Nawet najbardziej cierpliwe i nawet takie które będzie się w podróży super bawić potrzebuje przerwy. Starajmy się je robić cyklicznie, na przykład co 2-3 godziny. Wtedy pozwólmy dziecku na szaleństwa. Niech się wybiega, wyskacze i wymęczy, jest szansa, że chociaż na jakiś czas zmruży oko w dalszej części trasy.
Wszystkim podróżnikom życzymy szerokiej drogi i tyle samo powrotów, co wyjazdów!
Ewa Kichman

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • agatuus

    Ja ze swojej strony polecam jeszcze grę w skojarzenia, "zgadnij, kim jestem?" oraz wymyślanie słów na ostatnią literę wyrazu, który wymyślił poprzednik. Testowane z dużo młodszą kuzynką 🙂 a lista rzeczy do znalezienia – genialna. Mam nadzieję, że będę o tym pamiętać za kilka lat, jak już będę miała własne pociechy 🙂

  • Fantastyczne pomysły, Ewa. Zapamiętamy na przyszłość. Wspaniałe pomysły, które z pewnością pomogą niejednego dorosłemu w zabawianiu dziecka w podróży.

  • AgaMamaDusi

    Tak się złożyło że jeszcze w tym roku czekają nas dwie dłuższe podróże… Znając moje dziecko to z godzinę prześpi, napewno w