Edukacja wczesnoszkolna, Książki, Książki dla dzieci, Projekty, Przygody z książką

Przegląd książek i gier związanych z ortografią – PzK

książki i gry o rtografii

Kruczków ortograficznych ciąg dalszy! Poprzednio pokazałam nasz sposób na kilka słówek z ó i u. Czas zobaczyć książki i gry ortograficzne. Może któraś z nich Wam się przyda?

Polska pisownia ma wiele zawiłości. By opanować je trzeba ćwiczyć, bawić się nią i nie poddawać się. Na jednym z dyskontów książkowym kupiłam kilka pozycji, które miałam nadzieję okażę się ciekawe. A oto i one.

“Ortografia ze smokami”

Jest to zbiór tekstów do uzupełnienia dla klas 1-3 SP. Na każdej stronie kolorowe ilustracje , oznaczenie dla której klasy tekst do uzupełnienia. Zaczyna się prosto – 2-3 literki do wstawienia. Im wyższa klasa tym coraz więcej trudnych słówek. A co za tym idzie mamy również więcej tekstu. Z racji że stron ogromu nie ma  (44) to kseruje Adasiowi i robi sobie na nich.
Trudność może sprawić prawidłowe odczytanie wyrazów, ale z czasem i to staje się łatwiejsze. Możemy wybrać tekst pasujący do umiejętności dziecka. A cena powalająca! Zapłaciłam całe 4,63 zł. W. Aksjomat
książki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii

“Piszę na medal”

Znajdziecie tu ćwiczenia nie tylko z ortografii, ale również gramatyki dla klas 2 i 3 SP. Książeczka wielkości zeszytu pełna kolorowych stron. Różnorodne zadania, ćwiczenia, krzyżówki, rebusy i wiele więcej. Mimo 48 stron, zadań jest sporo o różnej trudności. Fajna, ciekawa książeczka, gdzie wybieramy co dziecko lubi i możemy mu pomóc zarówno w opanowywaniu ortografii jak i gramatyki. Cena równie szalona bo 3,51 zł, W. Aksjomat.
książki i gry o ortografii

książki i gry o ortografii

książki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii

“Radosne dyktanda”

Każda kartka to dyktando i krzyżówka do tegoż tekstu. Ciekawym rozwiązaniem są wyrywane kartki! Możemy interesująca nas kartkę wyrwać lub skserować. Tu dla odmiany mamy czarno-białe ilustracje, które można pokolorować. Dodatkowo na dole strony są “ptaszki”oznaczające poziom trudności zadania. Wydawnictwo Greg. A cena to 2,51 zł.
książki i gry o ortografiiksiążki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii

“Dyktanda. Klasa 2”

32 stronicowa książeczka z zadaniami, tekstami i rebusami. Również karty są czarno-białe. W niczym to nie przeszkadza. Zadania również są łatwiejsze, trudniejsze, ciekawsze i bardziej złożone. Znajdziecie tu również kolorowanki. Książeczka stanie się wtedy bardziej radosna. Znajdziecie również dyktanda dla klas 1,3 i 4. W. Aksjomat i cena 2,85 zł.
książki i gry o ortografiiksiążki i gry ortograficzneksiążki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii
Książki zakupione na Arosie.

“Ortografia z mrówką i borówką”

Tym razem nie książka, a karty. Po jednej stronie pełny napis, z drugiej bez trudniej literki, ale za to każdy z obrazkiem. Dodatkowo jest kilka kart z objaśnieniem zasad pisowni, które bardzo ułatwią zapamiętanie co po jakiej literce piszemy. Zestaw jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat.
Znajdziecie tu 100 podchwytliwych słówek i 10 kart z objaśnieniem pisowni. To nie koniec zestawu. Dołączona jest również książeczka – poradnik dla rodziców. A w nim propozycje zabaw dla dzieci. Taki zestaw to koszt 34,90 zł. W sieci znajdziecie również je w niższej cenie. W. Edgard, seria “Kapitan Nauka”.
książki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii
książki i gry o ortografii

“Ortografia. Zagadki obrazkowe”

Dla lubiących różnorakie zagadki mam jeszcze zagadki obrazkowe. 104 zagadki czekają na Was. na jednej karcie są po 2 zagadki, a na tylnej stronie rozwiązanie. Lubię taką formę bo nie zajmuje dużo miejsca i można je łatwo ze sobą zabrać. Różne zabawy, a podpowiedziami. Warto również samemu poćwiczyć i sprawdzić swoją wiedzę. To również W. Edgard, seria “Kapitan Nauka” a cena regularna 19,99 zł.

książki i gry o ortografii

książki i gry ortograficzne

książki i gry o ortografii

książki i gry o ortografiiprzygody z ksiażką
 • Wszystko jeszcze przed nami, ale wpis już dodałam sobie do zakładki "nauka", bo na pewno nam się przyda w przyszłości 🙂

 • To jest idealne zestawienie dla nas! Dziękuję, oszczędziłaś mi sporo czasu na poszukiwania 🙂

 • Problemu z ortografią akurat nigdy nie miałyśmy, ale dzięki za wpis. Może się przyda w przyszłości.

 • AgaMamaDusi

  Wieeeelkie dziki za ten przegląd :-D. U nas Mikołaj właśnie szuka czegoś fajnego z ortografią w roli głównej 😉

 • Oj, zupełnie jeszcze nie myślę o ortografii 😀 Na razie na tapecie temat nauki mówienia i szlifowania tej cudownej umiejętności (Toś rzuca na wszystkich uroki recytując wierszyki, choć jej dobór tekstu jest ciekawe, uwielbia np. Poszedł żuczek za chałupkę 😛 ). Ze swojego dzieciństwa pamiętam, że ortografia była dla mnie ciężką sprawą z powodu dysortografii (w tamtym czasie jeszcze dość racjonalnie przez psyhcologów diagnozowanej). Pamiętam tablice, które zrobiła dla mnie moja mama, z których uczyłam się kolejnych słówek, setki stron zapisanych kolejnymi trudnymi wyrazami. Dzisiaj raczej nie popełniam błędów, ale zawsze po szybkim napisaniu tekstu muszę go przeczytać, bo trafiają się takie kwiatki jak np. "rze" albo "nusz", serio zdarza mi się tak napisać, a potem się sama łapię za głowę i od razu poprawiam. Swego czasu permanentnie pisałam też p zamiast b… Dużo mi dało pisanie, pisanie i jeszcze raz pisanie, przede wszystkim na komputerze. Całe kilometry tekstu.
  No ale dobra, naględziłam się, a o książkach ani słowa 😛 Zestaw wygląda bardzo fajnie, szczególnie podobają mi się książeczki z serii Kapitan Nauka, dobrze mi się kojarzą i wyglądają na bardzo przyjazne. Mam nadzieję, że Toś nie będzie miała takich problemów jak ja, ale podobne pomoce na pewno nam się przydadzą 🙂

 • Powiem szczerze, że rwę włosy z głowy na myśl o tym, co będzie, gdy ten problem zacznie nas dotyczyć 🙂 No cóż, pomocy naukowych nie zabraknie.

 • Szkoda, że takich fajnych książek nie było, jak ja byłam mala. Każde dyktando kończyło się dwóją bo usiłowałam wziąć ortografię na logikę. Kóra (a nie kura) bo odmienia się na kogut, logiczne, prawda?

 • Świetne! Szczególnie spodobały mi się te karty do gry!:)

 • Sylwia Stankiewicz

  Super – jeszcze Nas temat nie dotyczy, ale tytuły zapisałam – będzie jak znalazł za rok jak Julka pójdzie do szkoły

 • A ja dysortograficzna mama, dysortograficznego dziecka polecam Ci kolorową ortografię, dla mnie bomba 🙂 Pisałam o niej u siebie, w necie można również znaleźć informacje o tej metodzie.

 • U nas jeszcze daleka droga do tej tematyki, ale dobrze wiedzieć, że są takie fajne publikacje na rynku. 🙂