Książki, Książki dla rodziców, Rozwój dziecka, Strefa Rodzica

W sercu emocji dziecka czyli zrozumieć uczucia

W sercu emocji dziecka

Dziecko tak samo jak dorosły przeżywa różne emocje. My mamy tę przewagę, że jesteśmy ich świadomi i możemy nad nimi panować. U dzieci dopiero się to klaruje. By dać im możliwość zrozumienia, poznania emocji, nie możemy ich tłumić.  Jak pomóc dziecku (i sobie)?

By zrozumieć co dziecko przeżywa, co nim targa, musimy się w nie wsłuchać. Co nie jest łatwe. Odwieczny brak czasu, goniące terminy, brak czasu dla siebie, dziecko histeryzuje, niszczy.

Ty wpadasz w złość, dziecko jest zdezorientowane. Zatrzymaj się na chwilę, skoro ty nie radzisz sobie czasem w emocjami co ma powiedzieć dziecko?
Dziecko przeżywa różne emocje, by je zrozumieć trzeba zadań sobie kilka pytań, które pomogą ci to zrozumieć.

Co ono przeżywa?

Dziecko tak samo jak osoba dorosła ma swoje troski, problemy czy radości. Im mniejsze jest tym ma większy problem z ich okazaniem. Dopiero się uczy je okazywać, jeśli mu nie pomożesz zamknie się w sobie i będzie tłumić emocje. Złości się? Na pewno ma powód. Coś się dzieje. To nie jest jego kaprys czy złośliwość, zadaj sobie pytanie co dziecko przeżywa. Być może to lęk, strach?

Co ono mówi?

 

Czy może mówić tylko słowami? Nie koniecznie! Im mniejsze dziecko tym przekaz niewerbalny jest jak najbardziej widoczny! Otwórz oczy i zobacz co chce ci przekazać. Nie wszystko jest takie oczywiste. Jak już “wyłapiesz” co mówi, zastanów się co chcesz mu przekazać.

Jaki komunikat chcesz mu przekazać?

Inaczej się będziemy zachowywać na zachowanie dziecka w wieku 2 lat, a inaczej gdy dziecko zrobi to sami w wieku 8 lat. Maluch uczy się, eksperymentuje, starsze działa bardziej świadomie, może chce ci coś przekazać? Zastanów się co chcesz mu powiedzieć. Pamiętaj o  że nie możesz go poniżać!
A oto reszta pytań, które pomogą nam zrozumieć emocje dziecka.

Dlaczego to mówię?

Czy moje potrzeby konkurują z potrzebami moich dzieci?

Co jest dla mnie najcenniejsze? 

Jaki jest mój cel?

 
Za każdym płaczem, histerią czy napadem śmiechu kryje coś. Jaka emocja, z którą dziecko sobie nie radzi lub chce zwrócić nasza uwagę, że nas potrzebuje. Coś skrywa głęboko w serduchu, często nie potrafi tego nazwać. Jeśli się nie przyjrzymy możemy utracić coś ważnego.
Dziecko tak samo jak osoba dorosła ma prawo przeżywać frustrację. Powody są różne. Czasem chcą się do nas po prostu przytulić, ale boją się to pokazać. A może potrzebuje się wygadać, a ty akurat jesteś zły?
Normalnym objawem jest również wypieranie emocji. Nie chcemy wydać się bojaźliwi czy ulegli. Jednak to nie jest dobre, przecież mamy prawo się bać czy czuć obrzydzenie na widok np na widok obślizgłego robaka.
Wyrażanie emocji to strasznie trudna sprawa. Często wybuchamy złością gdy dziecko coś zrobi. Zachowujemy się nie adekwatnie do sytuacji. Takie zachowania uważamy że są ok, ale kiedy dziecko ma gorszy dzień mówimy że histeryzuje, kaprysi, jest nieznośne. A w rzeczywistości coś leży na rzeczy. Chcemy by dzieci były szczęśliwe więc okażmy im zrozumienie i miłość. Okażmy że rozumiemy ich problemy, pragnienia i szanujemy ich emocje.
W ten sposób nauczysz go również empatii i rozumienia uczuć. Na pewno nie będzie łatwo. Życie też nie jest usłane różami, ale nie można się poddawać. Skorzystacie na tym wszyscy. Nauczycie się okazywać swoje emocje, pragnienia, ale także smutki. Dzieci są jak gąbki, które rozumieją więcej niż nam się wydaje. Bądźmy jak one, a ich świat stanie dla nas otworem.
W sercu emocji dziecka to kompendium wiedzy i życiowych sytuacji, które odnajdziecie w życiu codziennym. Rzeczy oczywiste, ale jednak tak  często przez z nas zapominane. Aż wstyd… Przecież chcemy jak najlepiej dla dziecka, a potrafimy popsuć to w oka mgnieniu! Bo chyba nie chcemy stracić dobrego kontaktu z dzieckiem, prawda?
Nie zapominajcie o tym co jest najważniejsze. To Wy, Wasza rodzina i emocje.
Książkę możecie kupić w W. Esprit w cenie 29,90 zł lub w formie e-booka za 24,90 zł.
Autorka: Isabelle Filliozat
Ja pracuję nas swoimi emocjami. Nie jest łatwo. Jest ciężko czasami, ale będę się starać. A Ty?

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • mama-pelen-etat.blogspot.com

    I takie książki są potrzebne. Należy próbować zrozumieć dziecko, uczyć się jego emocji i pomagać mu w ich wyrażaniu, a to nie jest prosta sprawa.

  • Z pewnością

  • Zgadzam się, otwiera oczy na pewne kwestie

  • Często dorosłemu jest ciężko wyrazić to, co chce, a co dopiero dziecku. Taka książka z pewnością wielu pomoże zrozumieć temat i uczucia dziecka.

  • Zwykła Matka

    Zmienila, podejście do tego typu książek jak w moje ręcę trafiła podobna do opisywanej przez Ciebie 🙂 Jak książka/poradnik jest dobrze napisany to może być bardzo pomocny 🙂