Dziecko na warsztat, Edukacja, Edukacja wczesnoszkolna, Kreatywne tworzenie przez dorosłych, Kreatywne zabawy, Kreatywne zabawy dla dzieci, Projekty, Rozwój dziecka, Strefa dziecka, Warsztaty szkolne

Jak powstają kryształy? – Dziecko na warsztat

jak powstają kryształy

Eksperymentowanie to stały etap w życiu człowieka. A zabawa eksperymentami jest niezwykła zabawą. Otwiera oczy na inne rzeczy, inne spojrzenie, bardziej ciekawe. Zobaczcie jak powstają kryształy.

Postanowiliśmy, że zadziałamy z czymś nowym. Z czymś, z czym nie mieliśmy do czynienia. A chodzi mianowicie o kolorowe kryształy. Warsztat “doświadczenia” miał być opublikowany kilka dni temu, ale czekaliśmy na nasze kryształy.
Przy użyciu soli z zestawu Discoveria dostępnego w Empiku “Magiczne kryształy“, po przestudiowaniu książki zabraliśmy się do działania. Odmierzyliśmy potrzebną ilość soli z dwóch dostępnych rodzajów – ałunu i fosforanu i zabraliśmy się do dzieła!

Podobnie jak w przypadku tworzenia kryształów z soli musimy ogrzewać wodę i dodawać sól aż powstanie roztwór nasycony. Za pomocą pipety nabieramy odrobinę roztworu lub całość przelewamy do specjalnych pojemniczków i czekamy aż powstaną kryształy.

Zrobiliśmy dużo roztworu, więc musieliśmy dłużej czekać na efekt. Za to efekt wyszedł świetny! A to dopiero początek tworzenia kryształów.A gdy czekaliśmy na nie mikroskop skutecznie zapewniał nam rozrywkę i to tata był tym głównym majstrem! Zapomniałam, żeby było coś widać pod mikroskopem trzeba trochę wyregulować ostrość. Obserwowaliśmy części ciała świerszcza, odrobiny cukru, a nawet włos. Adaś się poświęcał, wyrywał swoje włoski, a ja złapałam swoje i zaraz kilka długich okazów. Pomoc taty nieodzowna oczywiście – wyregulował, ustawił i mogliśmy obserwować włosy pod mikroskopem. To znaczy kto mógł, ten mógł. Gdy przyszła moja kolej, Adaś chciał oglądać coś innego i obeszłam się smakiem.

Gdy jednak kryształki zaczęły się tworzyć mogliśmy zacząć obserwację ich pod lupą, pod słońce a także pod mikroskopem. By pokazać chociaż część tych cudownych widoków napracowałam się trochę ale widać to co my widzieliśmy.
Ałun i fosforan to sole, które cechują się innymi kształtami kryształów. Dlatego też wybraliśmy dwie różne sole do doświadczeń by przekonać się o ich kształtach. A jak one powstają i jaka jest ich historia?

Ziemia powstała z gazów, które nieustanie się ruszały. Z czasem gazy ulegały ochłodzeniu, tworząc ciecze. Pod wpływem kolejnych zmian powstały skały, a następnie kryształy.

Ałun tworzy kształty 8-kątne, a fosforan natomiast tworzy piękne kryształy o ostrych kształtach. Można zrobić małą ilość roztworu, a potem budować na nich coraz to większe okazy! Nasza produkcja dopiero się rozpoczyna. Jest to świetna zabawa, a raczej obserwacja, która wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji.Roztwór z ałunem robimy r proporcji 1:1 czyli 20 g soli na 20 ml wody. Fosforan zaś 100% : 80 % czyli 35 g soli na 28 ml wody.

Sól rozpuszczamy w słoiczku, który umieszczamy w kąpieli wodnej. Mieszamy. Ogrzewamy tak, by woda nie była zagotowana. Następnie pipetą lub ze słoiczka przelewamy do specjalnych pojemniczków i czekamy. Już po kilku godzinach widać pierwsze maleńkie kryształki.

Biały to ałun mroźny, zaś brązowe i niebieskie kryształy powstały z soli fosforanowej. Różnokolorowe sole mamy, więc powstaną nowe, o innych kształtach i będą zdobić półkę!
W planach były jeszcze zabawy, które na pewno jeszcze wypróbujemy i podzielimy się pomysłem! Jeśli lubicie tego typu zabawy polecam! Różnokolorowe kryształy które rosną każdego dnia na naszych oczach. Coś pięknego.

A co przygotowały inne dziewczyny w projekcie?

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • U Cały świat Karli widziałyśmy powstające kryształy, robią wrażenie!

 • U Cały świat Karli widziałyśmy powstające kryształy, robią wrażenie!

 • Fascynujące i piękna zjawiska 🙂

 • Wow! Ale to cudne i efektowne <3 bardzo lubimy 😉 BRAWO!!!

 • AgaMamaDusi

  Fascynujące i piękna zjawiska 🙂

 • Anna Rudna

  Wow! Ale to cudne i efektowne <3 bardzo lubimy 😉 BRAWO!!!

 • piękne Wam wyszły! zazdrościmy 🙂

 • piękne Wam wyszły! zazdrościmy 🙂