Kreatywne tworzenie przez dorosłych, Kreatywne zabawy, Kreatywne zabawy dla dzieci

Jak zrobić pacynkę piłkarzyka?

jak zrobić pacynkę piłkarzyka

Zabawki, które dzieci mogą zrobić z pomocą rodzica są dużo lepsze niż gotowce ze sklepu. A takie z materiałów, które macie w domu to już w ogóle bajka! Kto robi z nami piłkarzyka?

Na podobnej zasadzie robiliśmy kiedyś Shreka i Fionę. Nie dawno robiliśmy na zajęciach z młodymi piłkarzami (wiek około 8 lat) pacynki – piłkarzy. Każdy z chłopców tworzył swojego bohatera. Jednak zacznijmy od początku, czyli od listy potrzebnych rzeczy:
 • tektura
 • ołówek
 • nożyczki
 • kartka
 • farby
 • pędzelek
 • woda
 • sznurek np jutowy

Na początku narysowałam sobie piłkarza na białej kartce. Osobno ręce i nogi. Trzeba pamiętać o szerszych częściach, które będą ukryte za ciałem piłkarza. Przy rękach tę funkcję pełnią rękawki od koszulki, a przy nogach są to prostu szersze części.

Tak przygotowany szkic wycięłam i odrysowałam na cienkim kartonie. Wycięłam wszystko jak należy. Przymierzyłam poszczególne części i mogłam już zrobić otworki do przewiązania sznurka.

Odwróciłam ciałko na “lewą stronę”, ułożyłam na nim kończyny i zaznaczyłam, gdzie mają być otwory.

jak zrobić pacynkę piłkarzyka
jak zrobić pacynkę piłkarzyka

Ważne! Należy uważnie patrzeć gdzie zrobić otworki. Gdy zrobimy je w złym miejscu nasz pajac nie będzie działał. Ołówkiem robimy dziurki w rękawach na samych końcach od środka ciała. Z nogami robimy w ten sam sposób.

Potrzebne są również otwory, przez które za pomocą sznurka złączymy ciało z rękoma i nogami. Tutaj robimy dziurki po środku rękawka i nogi. Sznurkiem łączymy ciało z jedną ręką, kolejnym odcinkiem sznurka drugie. Nogi również łączymy ze spodenkami sznurkiem, wiążąc końce na supełki. Musi być odrobina luzu, by kończyny mogły się swobodnie poruszać.
Czas na najtrudniejszy moment łączenie. Sznureczkiem łączymy i związujemy obie ręce. Najpierw układamy je wzdłuż ciała i zostawiając odrobinę luzu związujemy je przedziewając sznurek przez otworki na końcach. Podobnie robimy z nogami.
Teraz bierzemy dłuższy sznurek i przywiązujemy jeden koniec do sznureczka łączącego ręce. Następnie dowiązujemy go do sznureczka od nóg. Musi być on lekko naprężony. Końcówkę zostawiamy, byśmy mieli za co pociągać, by nogi i ręce się ruszały. Gdy działa to super, możemy malować. Gdy jednak nogi/ręce nie chcą się ruszać musimy sprawdzić naprężenie długiego sznurka.
Jednego przygotowałam w domu, by potrenować. A na zajęciach każdy wycinał swojego, malował farbami wedle upodobań piłkarskich. A dopiero później przystąpiliśmy do “sznurowania” piłkarzy. Wszystkie pajace bez wyjątku były piękne! Włożyli w nie dużo pracy i cierpliwości. A ten piłkarz należy do mojego dziecka.
Takie pajace są świetne i dają masę możliwości tworzenia! Mogą to być misie, księżniczki, tygryski czy co tylko dusza zapragnie! A nawet można zrobić teatrzyk kukiełkowy z nimi!

Miłej zabawy!

jak zrobić pacynkę piłkarzykajak zrobić pacynkę piłkarzykajak zrobić pacynkę piłkarzyka
jak zrobić pacynkę piłkarzyka
jak zrobić pacynkę piłkarzykajak zrobić pacynkę piłkarzyka
jak zrobić pacynkę piłkarzyka
Ps podoba Ci się ten pomysł, podziel się nim! To dla mnie najlepsza nagroda.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • greeneyekitty22

  super pomysł

 • Bardzo dobry pomysł 🙂

 • Nie lada gratka dla małego miłośnika futbolu 😀