Edukacja, Edukacja wczesnoszkolna, Gry i zabawy, Gry i zabawy na dworze, Gry i zabawy w domu, Gry karciane, Gry planszowe, Mały Przyrodnik, Projekt Grajmy, Projekty, Strefa dziecka

Kto gra w karty ten… uczy się przyrody!

karty edukacyjne trefl

Nie od dziś wiadomo że nauka przez zabawę jest najlepsza. Czasem brakuje nam na nią jednak pomysłu. Na przeciw nam (maniakom obserwowania przyrody) wychodzi Trefl wraz z kartami do gry.

Kiedyś było powiedzonko: “Kto gra w karty ten ma łeb obdarty”. Jednak tę “tezę” obalają te karty. Grać w nie można na różne sposoby. Kilka propozycji jest opisanych w mini-książeczce załączonej wraz z kartami. Makao, kierki i inne. My lubimy też grać w “wojnę”.

Od zwykłych różnią się obrazkami, więc gier standardowych opisywać nie będę. Skupić się chciałam na ich przekazie edukacyjnym. Piękne ilustracje przyrodnicze!

Dostępne są 3 zestawy kart – dzikie zwierzęta Polski, grzyby, ptaki Polski, grzyby Polski. Każda paczuszka cechuje się ogromna dbałością o jakość kart. Zaokrąglone rogi, lekko śliskie w dotyku z nazwami zwierząt/ptaków/grzybów w języku polskim oraz po łacinie.

Grzyby

Nie ma dwóch takich samych kart. Każda z nich ma inną ilustrację. Wyjątkiem są karty z gwiazdami – na nich jest ten sam obraz grzyba – hubiaka pospolitego. Pozostała część talii jest równo podzielona na grzyby jadalne, oznaczone małym zielonym grzybkiem u dole strony, oraz na grzyby trujące ze znaczkiem żółto-czerwonym przekreślonym kreską.
Mieszkamy blisko lasu, chodzimy na grzyby, powdychać zapachu igieł, poobserwować ptaki czy inne zwierzęta. Część grzybów znamy, więc je zbieramy, ale jest również cała masa innych, które wyglądają podejrzanie, więc je zostawiamy dla zwierząt. Jak tylko zacznie się grzybobranie zabieramy karty do lasu w poszukiwaniu odpowiedników  z kart.
Do tego czasu będziemy bawić się, uczyć ich nazw, uczyć się rozpoznawać które są trujące, które są jadalne, a także porównywać trujące z jadalnymi. Część z nich jest do siebie bardzo podobna, więc tym bardziej będziemy na to zwracać uwagę.

Pamiętajcie! Nie zbierajcie grzybów, których nie jesteście pewni!

Dodatkowo w środku znajduje się książeczka z opisem grzybów jako uzupełnienie kart.

karty edukacyjne treflkarty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl

 

Ptaki

Jak już jesteśmy przy lesie to nie można wspomnieć o ptakach. To one umilają podróż przez las swym śpiewem. Również i w ogrodzie można je spotkać. A jakie ptaki zobaczycie na kartach?
Pliszka, kruk czarny, gil zwyczajny, kaczka krzyżówka, bocian biały czy sójka zwyczajna. To ptaki które często widujemy. Możemy je obserwować przez okno czy na łące. Inne spotkamy w lesie, inne blisko człowieka. A jeszcze innych nie widujemy wcale.
To co? Szukamy na kartach ptaków, widujemy koło domu, w lesie, na łące? A których nie widujemy wcale?
karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl

 

Zwierzęta

Podobnie sprawa ma się z kartami zwierząt. Ukazane są zwierzęta występujące w całej Polsce. Kolejny raz odszukujemy te, które są blisko nas, które widzieliśmy oraz te które dla nas dostępne są tylko zoo. Szczury, kuny, łasice czy sarny widujemy, ale niedźwiedzie czy wilki ( chodź te grasowały w naszych okolicach) nie widzieliśmy poza zoo.

Kolejny raz wertujemy karty w poszukiwaniu zwierząt, które znamy i widujemy.

karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl
karty edukacyjne trefl

 

Propozycje zabaw:

 • odszukiwanie zwierząt/ptaków/grzybów które widzimy blisko domu
 • odszukiwanie zwierząt/ptaków/grzybów które widzimy w lesie lub na łące
 • szukanie charakterystycznych cech
 • porównywanie grzybów jadalnych i nie jadalnych
 • dzielenie zwierząt na ssaki, gryzonie i inne
 • podział kart ptaków na drapieżne, wodne, odlatujące na zimę, pozostające w Polsce
 • i wiele więcej, wszystko zależy od Waszych pomysłów i wyobraźni
Karty możecie kupić w sklepie Trefl Kraków – w każdej talii jest 55 kart, cena za jeden zestaw to 9,90 zł. Karty : Ptaki, Zwierzęta, Grzyby.

 

   

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Buba Bajdocja

  Pięęęękne są! 🙂

 • Śliczne są te karty. Już od jakiegoś czasu mam je na oku

 • www.swiattomskiego.blogspot.co

  U nas na razie tylko Piotruś rządzi…ale te karty przyrodnicze są bardzo ciekawym pomysłem!

 • Paulina Wrzos

  U mnie w domu karty były zawsze ! Teraz jestem już ''duża '' ale chętnie zagrałabym bo mimo edukacji spędza się czas z rodziną i uściśla więzy ! 🙂

 • Oo muszę poszukać o co chodzi!

 • Kajka Roo

  Zachwycające te karty. Z pewnością zakupie. PS Słyszałaś o Nocy Sów? Myślę że mogłaby Was zainteresować ta akcja 🙂

 • Bardzo przyjemny sposób na naukę przez zabawę. Pierwszy raz widzę takie karty;).

 • doskonały pomysł i bardzo, bardzo ładne wykonanie!
  ja jak dotąd kupiłam nam zestaw z miastami Polski, ale ptaki i zwierzęta bardzo kuszą