Dziecko na warsztat, Edukacja, Edukacja szkolna, Edukacja wczesnoszkolna, Kreatywne tworzenie przez dorosłych, Kreatywne zabawy, Kreatywne zabawy dla dzieci, Projekty, Strefa dziecka, Strefa Rodzica

Polska – Europa – Świat czyli jak zrobić mapy – DnW#3

jak zrobić mapy

Nauka geografii może być świetną zabawą. Trzeba mieć pomysł a zabawa i edukacja przyjdą same! Dobrym początkiem są mapy. A jak zrobić nietypową mapę Polski? Karton i plastelina – można działać.

Geografia to styczniowy temat Dziecka na warsztat ale dopiero teraz nadrabiamy i to jest właśnie pierwsza część naszych geograficznych kreatywnych zabaw. Dzięki Ewelinie z bloga Kreatywnie w domu dowiedziałam się o świetnej stronie z mapami do wydrukowania. Strona genialna. Można wydrukować mapę świata, Europy, innych kontynentów czy poszczególnych państw. To tylko część zalet tej strony. Żałuję że nie jest w języku polskim. Ale tak czy siak dacie radę.

Nam były potrzebne 3 mapy – Polski, Europy i świata. Wszystkie wydrukowałam w dużym formacie na 9 kartkach A4. Przy większych formatach nie zawsze pasują części do siebie, ale da się ładnie złożyć.  Na pierwszy ogień poszła Polska.

Polska wyklejona plasteliną

Po poprzycinaniu poszczególnych kartek za pomocą kleju skleiłam całość. Następnie mapę przykleiłam na karton, docięłam go i można było zabierać się za wyklejanie. Ołówkiem naszkicowałam główne rzeki, góry, wyżyny.
Z pakietem plasteliny przystąpiłam do działania. Synek mimo chęci miał problem z rozcieraniem plasteliny – była po prostu stara i twarda. Po kilku godzinach pracy Polska została wyklejona. Różne odcienie plasteliny wymagały delikatnego połączenia i roztarcia. Sąsiedzi również zostali wyklejeni. Tu postawiłam na jednokolorowe państwa.
Zużyłam około jednej 12 kolorowej paczki plasteliny. Warstwa jest bardzo cienka, a mapa duża ( 55×62 cm) więc nie zużyłam dużo masy.

Efekt końcowy nas zachwyca. Starałam się odwzorować układ jak najbardziej to możliwe.

jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy

 

Piankowy świat

Podobnym sposobem zrobiłam świat. Zamiast plasteliny użyłam kreatywnej pianki. Leżała sobie w szafce i czekała na swój dzień. Tutaj potrzebowałam tutaj dwóch takich map. Jedną przykleiłam na karton, a drugą musiałam pociąć na poszczególne kontynenty i wyspy, które następnie odrysowałam na piance. Po wycięciu naklejałam piankę na mapę. Azja i Ameryka Północna składają się z dwóch kolorów, gdyż nie miałam takiej ilości pianki by starczyło na cały kontynent.

Z białej zrobiłam Antarktydę, której zabrakło na mapie. Wymiary tej mapy wynoszą 55×82 cm. Gdy dobrze wyschło przy pomocy akwareli pomalowałam resztę na niebiesko. Przy krawędziach kontynentów starałam się zrobi lekki cieniowanie. Efekt końcowy prezentuje się na żywo na prawdę świetnie. Całość pracy to również dobrych kilka godzin pracy.

jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy

 

jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy

 

Kolorowa Europa

Europa miała być inna. Miała być o różnych fakturach. Miała być wyklejona różnymi materiałami, gazetami. Ostatecznie powstała za pomocą kredek – pasteli suchych i olejowych oraz świecówek. Tu nie ma już takiego efektu “wow” jak przy poprzednich dwóch mapach, ale również będzie spełniać swoja rolę.

Tak jak pisałam. To dopiero początek. Zaczęłam również robić książeczkę – lapbook o Polsce. Pomysłów na uzupełnienie masę! Teraz zaczynamy uzupełniać powoli książkę, bawić się, uczyć i szukać nowych informacji. Zapowiada się świetna książeczka! O niej będzie pod koniec lutego, gdy już zostanie zapełniona, a może dopiero będzie częściowo gotowa? W końcu Polska to fascynujący temat!

jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy
jak zrobić mapy

Propozycje zabaw:

 • szukanie i nazywanie rzek Polski
 • nazywanie poszczególnych sąsiadów Polski
 • wskazanie obecnej i poprzednich stolic Polski
 • oznaczenie największego i najgłębszych jezior w Polsce
 • zaznaczenie gór i ich nazwanie
 • rozróżnianie nizin, wyżyn i gór
 • zaznaczanie miast
 • oznaczenie najbardziej wysuniętych punktów na północ, południe, wschód i zachód
 • oznaczenia państw Europy
 • oznaczanie stolic europejskich
 • kategoryzacja państw pod względem wielkości
 • nazywanie kontynentów
 • nazywanie oceanów
 • quiz i rebusy
 • inne
Inne geograficzne potyczki i zabawy podpatrzycie u reszty dziewczyn. Jest co czytać!

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Świetny pomysł z tymi mapami. Najbardziej podoba nam się chyba ta mapa z pianek. Jedno jest pewne, na brak zabawy nie będziecie mogli narzekać.

 • Genialne, mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się to wykonać:)

 • AgaMamaDusi

  Oj napracowałaś się przy tych mapach… Wyklejana plasteliną robi najwię

 • www.swiattomskiego.blogspot.co

  Podziwiam wytrwałość przy tworzeniu map!

 • Anna Rudna

  Cudownie wyszły Wam te mapy – wszystkie bez wyjątku (y) ależ jestem ciekawa finału całego warsztatu…pozdrawiam 😉

 • www.karolowamama.blogspot.com

  Nie mogę doczekać się lapbooka! No nie mogę:)
  Mapy zrobiłaś genialnie. Widać sporo się namęczyłaś, ale efekt jest świetny! Taka piankowa naklejona na grubą tekture albo styropian (taki do ocieplenia domu) byłaby super na prezentacje zwierząt jakie występują na danym kontynencie, zwierzaki przypinało by się pinezkami….ojojoj chyba takie cosik sprawimy sobie i my:)
  Mapy jak i lapbooki kocham! W ogóle geografia jest cudowna! Pomyśl (z racji ze jesteś genialną organizatorką) nad projektem geograficznym…jak tyko taki byłby piszemy się rekami nogami i długopisem:P
  aaa ja kiedyś taką mapę zrobiłam: http://karolowamama.blogspot.com/2013/03/mapa-swiata.html niestety etapu raczkowania Franka nie przetrwała;)

 • Świetnie wyglądają już w całościowym zestawieniu 😀 Cała masa możliwości :3

 • piekności! świetne wykonanie!