Książki, Książki dla młodzieży

Zagadki dna morskiego i hien cmentarnych – kryminały dla nastolatków

zagadka dna morskiego

Książek dla dzieci młodszych i starszych na rynku jest cała masa. O różnej tematyce, formie czy przekazie. A co powiecie o kryminalnych książkach dla nastolatków? “Zagadka dna morskiego” i “Zagadka hien cmentarnych” to przykłady takiej właśnie tematyki…

Kryminał. Z ogromną dozą tajemnicy i detektywistycznych zapędów. Czy to niezbyt drastyczne dla uszu 8 latka?

“Zagadka dna morskiego” i “Zagadka hien cmentarnych” to 3 i 4 część serii serii Clue, która wyszła spod pióra Jorn Lier Horsta. Jest to zarówno pisarz jak i policjant. Tematyka książek jest oparta na jego pracy zawodowej. Czy takie połączenie jest fajne?
zagadka dna morskiego

 

“Zagadka dna morskiego”

Na plaży w Zatoce Okrętów dzieje się akcja! Ekipa filmowa kręci tam nowy film. Une, Cecilia i Leo również tam są. Mają mieć również swój udział w filmie jako statyści. Cała ekipa zatrzymała się w pensjonacie Perła, który należy do rodziny Cecilii.
Przyjaciele z wypiekami obserwują akcję filmu, co dzieje się po kolei. Leo nagrywa również swoją nową kamerą wszystko, by mieć pamiątkę z takiego niezwykłego wydarzenia. Jednak mają takie szczęście, że zagadki same ich znajdują. Tak było również tym razem.
Podczas jednej z przerw ginie kamera Jeaspera, który nagrywa kulisy filmu.  Mia tam wszystko, a teraz przepadło. Przyjaciele postanawiają pomóc odnaleźć. Szybko się to udaje, jednak w środku braknie karty pamięci. Miał tam większość materiału. Dzieciaki rozpoczynają własne śledztwo.
Teraz jednak muszą skupić się na swojej roli. Mają leżeć na skale i się opalać. Nic nie mówić, tylko leżeć, a gdy przepływać będzie łódź wstać, Leo ma podejść bliżej a potem następuje wybuch tejże łodzi. Wszystko wychodzi naturalnie i ekipa jest zachwycona.
Jednak miejsce gdzie rozgrywa się akcja, zatonął statek. Takiej okazji nie mogą przegapić! Postanawiają tam zanurkować. Może znajdą coś ciekawego? Wychodzi jednak na jaw że szefowie gangów motocyklowych również interesują się tym miejscem. Czy coś im grozi?
Czy historia podzielenia gangu motocyklowego i zaginięcie jednego z członków ma coś wspólnego z Zatoką Okrętów i nurkowaniem przyjaciół? Czy coś im grozi?

A jeszcze dochodzi sprawa zawiłej śmierci matki Cecylii. Dużo niewiadomych, zagadek do rozwiązania czeka na naszych bohaterów…

“Zagadka hien cmentarnych”

To 4 część przygód dzieciaków.Wszystkie łączą się w jedną całość, więc i tu pojawia się watek śmierci mamy dziewczyny. Policja jest w kropce, więc sami próbują rozwikłać tę zagadkę. Jakby tego było mało, ktoś rozkopuje groby na pobliskim opuszczonym cmentarzu.

Kolejna sprawa do wyjaśnienia. Kilku podejrzanych, nocowanie w pobliżu cmentarza i film od ornitologa. Czy te wszystkie sprawy mają coś ze sobą wspólnego?

Ornitolog ma domek w pobliżu miejsca gdzie znaleziono ciało matki Cecylii. To miejsce kryje jednak jeszcze inne tajemnice które wychodzą na światło dzienne podczas opowieści Starego Tima.

Swój początek historia zaginionego złota ma podczas II wojny światowej. Szwed, kradł Niemcom złoto podczas wojny. Zajęli oni pensjonat, a Szwed był organista i zabawiał ich podczas ich zabaw. Historia dla niego skończyła się tragicznie, ginąc od kuli jednego z Niemców.

zagadki hien cmentarnych

Mimo wielu nie wiadomych, młodzi detektywi sami próbują rozwiązać zagadkę zaginionego złota i śmierci mamy. Jak się skończy ta historia? Czy znów wpadną w niebezpieczną grę? Czy dowiedzą się prawdy?

Mi że to książki przeznaczone dla młodych czytelników, wciągnęłam się i czytałam aby jak najszybciej się dowiedzieć jak rozwikłają się zagadki. Czy nic im się nie stanie? Kto stoi za tym rozkopywaniem grobów.

Świetnie się czyta, lekko, pełna tajemnic i z nutą lekkiej młodości, młodzieńczych naiwności ale i mądrości.

Na pewno to nie jest książka dla dziecka w wieku 7-8 lat. Mój synek chował się lekko pod kołdrą gdy mu czytałam. Jednak dzieciaki 14+ myślę że już by mogli być zainteresowani. Oczywiście jeśli lubią takie historie. Są opisane sceny drastyczne więc młodsze dzieci musza zaczekać.

Autor:  Jorn Lier Horst
Cena:29,90 zł
Wydawnictwo Smak Słowa – Zagadka dna morskiego i Zagadka hien cmentarnych

 • Interesujące propozycje czytelnicze, już podrzucam pomysły moim nastolatkom. 🙂

 • Ja niestety jestem upośledzona, jeśli chodzi o książki i czytam jedynie romansidła dla nastolatków 🙂 Ale bardzo fajnie wszystko opisałaś 🙂

 • Agnieszka Walkowiak (Zaiana)

  Brzmi bardzo ciekawie 🙂

 • Nikola Synoradzka

  Kryminał dla nastolatków? Brzmi ciekawie 🙂

 • Bożena Jędral

  7-8lat powiadasz? U ans znajdzie się trzech chętnych na przeczytanie tych książek, chętnie kupimy 🙂

 • Obawiam się, że Alf kazałby sobie czytać :P. No i jest…mapa!
  Na kryminał przyjdzie jeszcze czas :).