Edukacja, Edukacja wczesnoszkolna, Strefa dziecka

Sposób na mnożenie i dzielenie

sposób na mnożenie i dzielenie

Sposób na mnożenie i dzielenie. Mnożenie i dzielenie widujemy każdego dnia. Jako dorośli wiemy o co chodzi. Czas pokazać to dzieciom. Jak to zrobić w ciekawy, inny sposób?

Moje dziecko jest w 2 klasie i właśnie uczą dzielenia do 30. O ile mnożenie jest łatwiejsze, tym dzielenie jest bardziej złożone. A jak dochodzi dzielenie liczby przez 2 takie same cyfry zaczyna się wszystko komplikować.

Kto lubi siedzieć i zakuwać na blaszkę? Oj ta opcja nie jest taka fascynująca. Lepiej zrobić coś w formie zabawy i zagadek.
Kolejny raz Ewelina – Kreatywnie w domu podsunęła mi pomysł! Ma ona młodszego syna i dla niego wykonała wersję na dodawanie. Ta forma mi się spodobała i zrobiłam podobną na dzielenie i mnożenie.
Na podstawie szablonu Eweliny, zrobiłam swój. W exelu stworzyła tabelę – 3 kolumny, 10 wierszy.W jednej kolumnie napisałam mnożenie przez 1, kolejna strona to mnożenie przez 2 i itd aż do 10*10.
Na osobnej stronie zrobiłam odpowiedzi. W każdej kolumnie napisałam odpowiedzi – odp – 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20. Kolejna kolumna to mnożenie przez 3, itd.
Po wydrukowaniu kart szablon z jedną liczbą zgięłam kartkę po liniach kolumn. Zaś linie wierszy przecinałam po jednej i po drugiej stronie kartki. Środkowa kolumna nie może być rozcięta. Zaginamy boki do środka tak by mnożenie było na górze. Na środkowej kolumnie przyklejamy pasek z odpowiedziami.
Zaginamy pustą kolumnę do środka, a następnie z mnożeniem. W podobny sposób zrobiłam inne równania na mnożenie i dzielenie.

A jak rozwiązywać?

Dziecko patrzy na działanie. Odkrywa je na bok i na pustym kafelku pisze odpowiedź. A następnie sprawdza czy dobrze rozwiązał podnosząc karteczkę ze swoją odpowiedzią.

Mały Książę - Złote Myśli
Mały Książę - Złote Myśli
Mały Książę - Złote Myśli
sposób na mnożenie i dzielenie
Jeśli chcecie się również tak pobawić i pouczyć zapraszam! Poniżej do pobrania szablony do złożenia.
Pobierz szablony:

 

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • niezwykle przydatne 🙂

 • Świetny pomysł 😉
  Można też narysować serduszko na karteczce z 9 i na 3×3, kwiatek na 25 i 5×5 itd. Pobawić się w odkrywane memo, bardzo polecam 😉

 • Na pewno wspaniała pomoc w nauce mnożenia i dzielenia. Dla dzieci z pewnością okaże się pomocna.

 • AgaMamaDusi

  U nas też mnożenie i dzielenie na tapecie (choć aktualnie w szkole przerabiają dodawanie i odejmowanie na większych liczbach). Całkiem nieźle idzie to Dusi ale potrenować zawsze warto 🙂

 • Ewelina

  Świetna sprawa. Nauka przez zabawę. Dwa w jednym. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli dziecko jest wzrokowcem to już pełen sukces.

 • Bardzo fajny pomysł, zwlaszcza, że lada moment i u nas przyjdzie pora na nauke tabliczki mnożenia i aż się boję 🙁