Edukacja, Edukacja szkolna, Edukacja wczesnoszkolna, Gry i zabawy, Gry i zabawy w domu, Gry karciane, Gry planszowe, Rozwój dziecka, Strefa dziecka

Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia czyli matma na wesoło!

Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia

Mnożenie, dzielenie, mnożenie, dzielenie. To nie łatwa sprawa. Mamy pomoc, którą zrobiłam w domu, ale nie ciągle to szybko się znudzi. No ile można! Teraz nauka mnożenia staje się dużo fajniejsza. “Karty matematyczne.Tabliczka mnożenia” Grabowskiego podsuwają masę gier i zabaw w tym temacie!

Nie od dziś wiadomo, że najlepsza nauka jest przez zabawę. Zamiast siedzieć i wkuwać na blaszkę puste słowa, działania lepiej się pobawić prawda? Dzieciaki na pewno przyznają mi rację. Jednak jestem rodzicem, który chce nauczyć coś swoje dziecko w łatwy i ciekawy sposób.

Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia
Z pomocą przychodzą karty. Zestaw składa się 2 książek oraz z talii kart – czerwonej oraz czarnej. Talia czerwona to wynik mnożenia – liczbowo oraz za pomocą kafelków. Przy liczbie, której wynik można otrzymać w więcej niż jeden sposób, kafelki są w dwóch “zestawach”.
Np liczba 20 – można ją uzyskać podczas mnożenia 5*4/4*5 oraz 2*10/10*2 – mamy pokazane 2 kombinacje na jednej karcie. Wtedy są po 2 karty w takim samym wynikiem.
Natomiast talia czarna to karty z mnożeniem. Na ich środku również pokazany wynik w formie kafelków.

Jakość kart jest świetna! Zaokrąglone rogi, lekko śliskie, fajnie się je trzyma. Jednak to dopiero połowa. Druga część zestawy to książki. To komplet ponad 70 gotowych ćwiczeń, gier i zabaw z tabliczką mnożenia w tle!

Każda gra jest dokładnie opisana, zasady wyjaśnione, a dodatkowo zilustrowana kartami, jak mają być ułożone poszczególne karty w dalszej rozgrywce. Do tego prosta, minimalistyczna forma. Każde zadanie dodatkowo oznaczone jest stopniem trudności oraz dla jakiej klasy jest dostosowane.

Jakie gry dla dzieci co zaczynają przygodę z tabliczką mnożenia?

Na początek można wybrać część kart np mnożenie do 25 i zagrać w memo, czyli odnajdywanie par. W tym przypadku będzie to mnożenie oraz wynik. Czyli np 2*2 oraz karta w wynikiem czyli 4. Jeśli dziecko odgadnie prawidłowy wynik, zabiera karty do siebie i wybiera kolejne. Gdy karty się nie zgadzają odkłada je z powrotem.
Kolejną gra szukanie wyniku do wybranej przez przeciwnika działania.

Np rodzic wybiera kartę 3*5, a dziecko w dostępnych kart wybiera tę, której wynik wynosi 15.

Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia

Świetną zabawą jest również gra w Piotrusia! Należy wybrać 6 par – 6 kart z czerwonej talii i 6 pasujących z czarnej. Dodatkowo wybiera się jedną niepasującą kartę – to będzie Piotruś.  Wszystkie karty tasujemy, rozdzielamy je na wszystkich uczestników zabawy. Wybieramy wszystkie pary, które trzymamy w ręce, a następnie ciągniemy kartę od innego gracza, gdy mamy parę odkładamy na bok. Gra toczy się do momentu, aż jednemu graczowi zostanie 1 karta w dłoni, czyli Piotruś – w tym momencie dana osoba przegrywa.

To nie wszystko! Jest również masa gier i zabaw, które można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych w szkole a także na zajęciach fizycznych. Gry z tabliczką mnożenia są tak wszechstronne, że można je używać w domu, szkole, na dworze, pod namiotem, w ogrodzie i gdzie tylko chcecie!

I nie tylko dla dzieci 8 letnich. Gry mogą być formą utrwalenia i zabawy dla dzieci ze starszych klas. Czasem ja nawet muszę pomyśleć, czy aby na pewno to dobry wynik. Polecam zacząć od zabaw z 1 gwiazdką i stopniowo wraz z większą wiedzą przechodzić do  zadań trudniejszych.  Gdy mamy ciepłą pogodę, kilkoro dzieci polecam spróbować zabaw na świeżym powietrzu. W końcu taka forma to zabawa!

Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia
Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia
Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia
Karty matematyczne. Tabliczka mnożenia

A dla rodziców polecam zabawy jednoosobowe. Może pasjans?

Potrenujecie, a przy okazji może i dzieci czegoś się nauczą. Jak mama się bawi tabliczka mnożenia to może faktycznie jest ona fajna? Razem z przyjaciółmi możecie zagrać również w mini brydża. Gra przeznaczona dla 5 klasy, ale jestem pewna że wy również dacie radę i świetnie się będziecie bawić.

Całość jest bardzo przemyślana, świetna jakościowo i zrobiona z ogromną wiedza i pasją. A może wymyślicie swoje własne gry z tymi kartami? Możecie je kupić na stronie kartygrabowskiego.pl. Dostępne są również inne zestawy, które również gwarantują świetną zabawę: “Dodawanie i odejmowanie” oraz “Gry logiczne (3 kolory)”.

Pełny komplet to koszt 82 zł. Możecie również nabyć osobno same książki, a także inne rzeczy. Koniecznie zajrzyjcie na stronę kartygrabowskiego.pl bo na prawdę warto! Dowiecie się jak powstały, kto je rekomenduje i dlaczego warto się nimi zainteresować.

A już nie długo będzie konkurs, gdzie ktoś zgarnie właśnie taki zestaw! Koniecznie śledźcie bloga i fana page Kreatywnym Okiem.Za zestaw “Karty Matematyczne. Tabliczka mnożenia” dziękuję panu Grabowskiemu. Teraz mnożenie to czysta zabawa!

KONKURS!  – do zdobycia jeden zestaw, zapraszam na fan page.
 

 

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.