Bez kategorii

Lekcje z pingwinem czyli o przyjaźni człowieka i ptaka

Lekcje z pingwinem

Czy człowiek i pingwin mogą się zaprzyjaźnić? Te małe ptaki nieloty zawsze mnie fascynują. Są niezwykłe, inteligentne, ciekawskie. Jak rozwinie się historia Toma Michella i Juana Salvadora? Przeczytajcie “Lekcje z pingwinem”

Nie od dziś wiadomo że wycieki ropy do oceanów czy innych wód są zagrożeniem dla życia żyjących tam zwierząt. Oblepione obślizgłą mazią giną. Taki los spotkał pingwiny magellańskie .

U wybrzeży Oceanu Atlantyckiego na plażach Punta del Este Tom Michell, autor a zarazem bohater powieści znajduje całe połacie martwych ptaków. To miał być przyjemny ostatni spacer przed wyjazdem ale okazał się traumatycznym przeżyciem. Gdy ujrzał jednego żywego ptaka, który z całych sił próbował się ratować nie wiele myśląc zabrał ptaka do domu.
Eleganakie mieszkanie znajomych nie było wymarzonym miejscem dla brudnego od smoły i ropy pingwina. Udało mu się wejść i rozpocząć ratowanie poszkodowanego. Jego nowy kompan wcale nie był skory do współpracy – próbował się bronić, dziobał aż w końcu udało się Tomowi zmyć większość mazi z piór pingwina. Ptak robi się spokojniejszy, chętny do współpracy.
W efekcie tych zabiegów Juan Salvador stracił ochronę. A tym samym nie jest już wodoodporny i wypuszczenie do na wolność grozi rychłą śmiercią, a na to Michell nie może się zgodzić. Postanowił przewieźć ptaka razem ze sobą przez granicę. Ale czy taki zabieg może się udać?
Udało się. Cudem. Teraz jednak wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Jak ukryć pingwina w mieszkaniu z akademiku? Tom Michell pracował bowiem w szkole Quilmes. Początkowo wszystko szło gładko,  a gdy prawda wyszła na jaw Juan Salvador stał się maskotką akademika!

Jak życie przyjaciół toczyło się dalej? Czy wszystko szło pomyślnie? Jak ułoży się życie pingwina?

Tom Michell, od zawsze fascynował się podróżami. I to właśnie dzięki tej pasji znalazł i uratował pingwina, który stał się nieodłączną częścią jego życia. Mimo przemijających problemów, odmiennego wyglądu zawiązali niezwykłą relację. Rosła ona z każdym z dniem. Z każdym rozdziałem ich wspólne życie stawało się tak naturalne. Życie jednak to nie bajka, w której wszyscy żyją zdrowi, szczęśliwi i radośni po wieki czasu.
W tej historii jednak Juan Salvador staje się po części nieśmiertelny…
Jest to piękna historia, która połączyła człowieka i pingwina w niezwykły sposób i na zawsze zapadnie w sercu nie tylko autora książki. Mogłoby się wydawać, że to wymyślona historia, a okazuje się że to wydarzyło się na prawdę!
280 stron niezwykłej historii.
Autor : Tom Michell
Wydawnictwo Literackie – “Lekcje z pingwinem

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.