Edukacja, Edukacja przedszkolna, Edukacja szkolna, Edukacja wczesnoszkolna, Strefa dziecka

Nie zatruwaj ziemi i wody bateriami!

Nie zatruwaj ziemi i wody bateriami

Mała bateria. Paluszek. Używamy ich mnóstwo. Zabawki, budziki, aparaty. A czy zdajecie sobie sprawę jak one wpływają na środowisko? Ile metali ciężkich zawierają? Poznajcie kilka faktów i zaczniecie robić to co my.

22 kwietnia to Dzień Ziemi. Odkąd pamiętam w szkołach ten dzień obchodzony jest w formie sprzątania śmieci  w okolicy, w pobliżu szkoły. Wiadomo, że nie tylko w ten dzień należy dbać o porządek. Każdego dnia, każdy wyrzucony odpadek do odpowiedniego kontenera jest oznaką dbałości o otoczenie.

Dziś kilka słów  o bateriach.  Co w nich jest, jaki mają wpływ na środowisko.

Wszystko się zaczęło od pogadanki w szkole, że jedna bateria “paluszek” zatruwa 1 m3 ziemi! Przecież to masa ziemi! Tam żyją różne małe stworzenia, jest w niej woda, która zasila rośliny i przepływa dalej. Przecież nasze dzieci grzebią w ziemi rączkami. Chcemy by miały kontakt np w przydomowym ogródku z taką ziemią?
Ja mówię stanowcze nie!

Co jest zawarte w baterii np paluszku?

Metale ciężkie: dwutlenek manganu, grafit, miedź, rtęć, kadm, żelazo i inne. A nawet smołę czy szkło.
Mała bateryjka guzikowa. Niewielka, a również może wyrządzić wielkie szkody – od 5 tysięcy litrów wody może skazić taki maluch! A co mówić o baterii R20?
Masz wpływ na to!
W Polsce szacuje się że baterii rocznie kupujemy 300 milionów. Dużo? Możemy tę ilość ograniczyć kupując akumulatorki. Można je ładować nawet 1000 razy, zmniejszając tym ilość kupowanych zwykłych baterii. Takie właśnie mam baterie w aparacie od 3 lat. Ciągle te same. A pomyśleć ile przez ten okres bym musiała kupić baterii zwykłych. 4 sztuki na raz, około 1000 dni.

Co z zużytymi bateriami, akumulatorkami?

Źle przechowywane też mogą szkodzić. Nasze trzymam w słoiku zakręconym nakrętką. Gdy zbiorę cały słoik zawożę je do pojemnika na baterie. Nie tylko ja je tak składuje, ale również reszta rodziny mimo początkowych śmieszków.
Gdy Adaś widzi gdzieś luźno rzuconą baterię lub jaką starą na dworze krzyczy że bateria truje ziemię i zabieramy ją od razu do słoika.

Proste prawda? Pomyślcie ile ziemi i wody uchroniliście przez toksycznymi związkami z baterii! Taka prosta rzecz a ile pożytku!Gdzie można oddawać zużyte baterie dowiecie się w swoim Urzędzie Miasta czy Gminy. Również w szkołach czy sklepach znajdziecie takie pojemniki. Widnieje na nich odpowiedni napis, czasem grafika. Poznacie bez problemu.

Przyłączcie się do nas, do zbieraczy zużytych baterii bo warto! Uczmy dzieci dobrych zachowań. Zbieranie baterii to oznaka dojrzałości i świadomości. Uczymy segregacji śmieci, a to również są śmiecie , które należy odpowiednio utylizować.

Jeśli szukacie zabaw polecam Ekokalendarz – różne święta, pełne zabawy!

A oto wpisy innych Mam, blogerek, które dziś wyrażają swoje zdanie na temat Dnia Ziemi.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Warto tez pomyśleć o kupnie akumulatorków zamiast baterii co chwilę!

  • Post powinien trafić do jak największej liczby osób!