Edukacja, Edukacja wczesnoszkolna, Mały Przyrodnik, Projekty, Rozwój dziecka, Strefa dziecka

Co ma wspólnego ptaków śpiew z matematyką?

Co ma wspólnego ptaków śpiew z matematyką?

Czy matematyka jest również w ptasim śpiewie? Jak myślicie? Czy to możliwe? Dla nas ona tam jest! Matematyka dźwięku, czyli połączenie śpiewu ptaków i matematycznych obliczeń. Co mają więc wspólnego ptaki, ich śpiew z królowa nauk? Dla nas mają dużo. Zapraszam do czytania i słuchania.

Mieszkając na wsi, z ogrodem, otoczeni polami, lasami ptaków u nas dostatek. Na podwórku kaczki i kury, ciut wyżej sierpówki, pliszki, wróble, dzięcioły i sójki! W dali słychać żurawie i gęsi gęgawy. A to wszystko, gdy wyjdziemy na dwór.

Bociany – nasze piękne polskie ptaki! Biało-czarne, z czerwonymi nogami i dziobem. 3 kolory – witaj matematyko! A ile dźwięków wydają na raz? 1, 2 a może dużo więcej? Ile klekotów słyszycie?  Ile młodych będą miały? Ach ten ich taniec godowy!

 

Żuraw – kolejny cudowny ptak. Piękne nawoływania partnera, równe cudne tańce gotowe. A kolory?Wszelkie odcienie szarości. Jak duży jest ten ptak, czy dużo większy od bociana? O żurawiach pisałam w ramach Małego Przyrodnika.

Sójka – kojarzycie błękitne piórka które migają kilka metrów nad ziemią? To właśnie sójka. Sprytny z niej ptaszek! Uwielbia orzechy, a gdy nie może dostać do środka, zrzuca orzech na kamień i może wyjeść środek. A tutaj ile kolorów widać? Brąz, błękit, biel, czerń… A ile palców na nogach?

A jeśli chodzi o jej śpiew to jest strasznie głośna! Nawołuje inne ptaki, wskazując im np gdzie są pyszności.

obserwacja przyrodnicza Co ma wspólnego ptaków śpiew z matematyką?

Szpak
– czarny, nieduży ptaszek, z odcieniem zielonego o błyszczących piórach. A czy wiecie że on również umie pięknie śpiewać?

Pliszka siwa – trochę czarnego, białego i dużo szarego. Bardzo zwinny ptaszek, lekki i zwinny. Ile jajek znoszą?

Co ma wspólnego ptaków śpiew z matematyką?

A dzięcioł? Jak śpiewa, czy jest głośny? Ile odgłosów słychać pośród wiśni i jabłoni!

Co ma wspólnego ptaków śpiew z matematyką?

Gdy tylko nagram kolejne śpiewy ptaków dodam je również! Na razie matematyka dźwięku zawiera 3 filmy, ale to dopiero początek.

Co sądzicie o takiej matematyce?

 

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.