Książki, Książki dla dzieci, Projekty, Przygody z książką, Tydzień z książką

Wojna, która zmieniła Rondo – Tydzień z książką

Wojna, która zmieniła Rondo

Wojna to okropność. To strach, ból, wybuchy bomb, utrata życia. Totalna zagłada. Jak pokazać dziecku i wytłumaczyć czym ona jest w sposób możliwe delikatny i zrozumiały? Jak pokazać wolę walki o własne życie? “Wojna, która zmieniła Rondo” pomoże przekazać temat w odpowiedni sposób.

Rondo to miasteczko. Wszyscy są tu szczęśliwi, radośni, pełni przyjaźni. Głównymi bohaterami są Danek, Fabian i Gwiazdka. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich przyjaźń i miłość do Ronda.

Danek to żarówka z ciepłym sercem, uwielbia muzykę, dlatego też codziennie rano idzie do oranżerii, by pośpiewać z kwiatami. One są magiczne, uwielbiają muzykę i potrafią śpiewać.
Fabian to piesek z balonu. Jest tak lekki że wiatr może go unosić wysoko pod same niebo. Ma na szyi piękną obrożę, która utrzymuje go na ziemi.

Gwiazdka to papierowy ptak. Kocha podróże, na swych skrzydłach zapisuje wspomnienia z podróży.

Przyjaciele uwielbiają się spotykać. Spędzać razem czas. Pewnego dnia jednak wkrada się strach. Krążą plotki, że pod murami miasta czyha Wojna! Czuć w powietrzu powiew strachu i bólu. Nikt nie wie co to jest Wojna, ale ona idzie szybko, niszczy co ma na drodze, zostawia tylko czarne, ogromne chwasty, które przysłaniają pięknie kwiaty, błękitne niebo i zapach beztroski. Wielkie maszyny ostrzeliwują miasto.
Danka trafiają w serce! W tym miejscu pojawia się pajęczynka pęknięć. Fabiana ranią w nóżkę, a Gwiazdka ma przypalone skrzydła z papieru. Te rany nie znikną! One już zawsze będą im przypominać o tych strasznych wydarzeniach.
,
Próbują z nią rozmawiać, walczyć, wszystko na nic! Danek dociera do oranżerii, gdzie uchował się jeden jedyny kwiatek. Przy pomocy roweru produkuje snopek światła. Kwiatek powoli się ożywia, nabiera sił. Danek zaczyna śpiewać hymn miasta, kwiatek zaczyna rosnąć. Coś zaczyna się dziać!

Danek już wie, że siła tkwi w nich. W mieszkańcach Ronda. Już wie że razem mogą dużo zdziałać. Rozpoczyna się walka! Czy uda im się przegonić Wojnę?

Wojna, która zmieniła Rondo
Wojna, która zmieniła Rondo

 

Ta książka pokazuje że tak trudny temat jakim jest wojna, można przekazać w sposób obrazowy dzieciom. Wojna jako ogromne chwasty, zła pani, która rzuca wszystkim, sprawia ból. Każdy z nich ma “pamiątkę” po tym wydarzeniu – Fabian kuleje, Gwiazdka ma przypalone skrzydła, a Danek ma pęknięcia na sercu. Mimo wszystko nie poddali się, uwierzyli we własne siły i za bardzo kochali swoje miasto by się poddać.
Twarda oprawa i ilustracje utrzymane w starym stylu wieńczą całość. Idealnie do siebie pasują. Brak to słodkich obrazków, za to w obrazach ukazana jest cała miłość do miasta oraz ból wojny.
Wyjątkowa książka. A czemu są maki na okładce? Tego musicie dowiedzieć się sami.
Jeśli zainteresowałam Was tą książką zajrzyjcie do Wydawnictwa Krytyki Politycznej, bo właśnie ono wydało tę pozycję. Spod ich skrzydeł jest również Mat i świat oraz Kim jest ślimak Sam.
Cena regularna wynosi 29,90 zł.
Autorzy: Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw

 

Wojna, która zmieniła Rondo

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.