Edukacja, Edukacja wczesnoszkolna, Książki, Książki dla dzieci, Strefa dziecka

1001 obrzydliwych obrzydliwości – edukacja w innym wydaniu

1001 obrzydliwych obrzydliwości

Na co dzień nie myślimy o tym, ile na naszym ciele jest bakterii czy o tym kto zjadał pieczonego delfina. Komu smakują smażone chrabąszcze czy dlaczego stopy tak cuchną (oczywiście nie wszystkim). “1001 obrzydliwych obrzydliwości” to edukacyjna książka, która ukaże przeróżne ciekawostki z różnych dziedzin życia. Ale uwaga! Kto wrażliwy na obrzydliwości niech uważa.

O czym jest książka “1001 obrzydliwych obrzydliwości”?

Jest to pozycja z ciekawostkami na temat ludzkiego ciała, jedzenia, zwierzętach, historii nauki i świata. Zostały zebrane tu niesamowite fakty, o których na co dzień nikt nie myśli. Często są też wiadomości o których nie mieliśmy pojęcia!W świat obrzydliwości wprowadza Nas zielony ludzik, przypominający trochę zombi czy gnoma. Towarzystwa dotrzymują mu wielkie pająki, dinozaury, stwory i nietoperze. A nie zawsze wyglądają miło jak na okładce! Znajdziecie tu również ciekawe rekordy Guinessa. Jednak odradzam próbowanie ich w domu.

Czy zatem ta książka jest warta uwagi? Czy wniesie jakąś pożyteczną wiedzę w nasze życie?

Książka odpowiednia dla dzieci w wieku powyżej 6 lat jeśli lubi takie tematy nie ociekające lukrem.

Obrzydliwe fakty o ludzkim ciele

30 stron wiedzy o tym co dzieje się w naszym ciele. Niektóre są śmieszne, niektóre obrzydliwe, a jeszcze inne straszne. Czy wiecie że ludzka stopa w ciągu dnia wydala 1/4 filiżanki po potu! To dlatego część osób po zdjęciu butów raczy nas bardzo nie przyjemnym aromatem swoich stóp. Na nich znajduje się bowiem masa bakterii.

A liczyliście kiedyś ile bąków puszczacie każdego dnia? Według faktów z książki ta liczba wynosi 14! W ludzkim ciele znajduje się tyle żelaza aby wyprodukować gwóźdź. Te i inne fakty mniej i bardziej okropne znajdziecie w tym rozdziale.

1001 obrzydliwych obrzydliwości
1001 obrzydliwych obrzydliwości
1001 obrzydliwych obrzydliwości
 1001 obrzydliwych obrzydliwości
1001 obrzydliwych obrzydliwości

Obrzydliwe fakty historyczne

O historia to ma różne oblicza! Podobnie jak w poprzednim rozdziale przygotujcie się. Nie ma tu słodkich faktów, a za to są sposoby na zachowanie pamięci o zmarłych czy jak zachowywali się królowie.

W starożytnym Egipcie, kobiety nosiły na głowach małe naczynia z tłuszczem, który spływał na włosy nabłyszczając je. Na szczęście historia się zmienia. Teraz włosy są ładne gdy są czyste i lekkie, a nie ociekające tłuszczem. Blee!

A to dopiero początek! Książka bowiem zawiera 1000 takich faktów. Dlaczego 1000, skoro w tytule jest 1001? Ostatnie zdanie należy do czytelnika. Gdy uda mu się jakaś obrzydliwość może ją dopisać na końcu książki.

1001 obrzydliwych obrzydliwości
1001 obrzydliwych obrzydliwości

Plusy i minusy książki “1001 obrzydliwych obrzydliwości”

Plusem na pewno jest forma książki. Duży format, fajne komiksowe rysunki. Wiedza przekazana w prosty sposób – zdania w dymkach czy kleksach. Mimo że fakty nie zawsze są dla naszego oka i ucha miłe, mogą wręcz budzić odrazę, część z nich jest bardzo ciekawa i na pewno nauczymy się co nieco o naszym ciele czy zwierzętach. Rzadko kiedy mamy okazję nauczyć się takich “niewygodnych” faktów o otaczającym Nas świecie.

Minusem natomiast jest czarno-białe wnętrze. Według mnie o wiele bardziej ciekawie ilustracje prezentowałyby się w kolorze. Zielona (zamiast szarej) maź spływająca z góry książki. Kolorowe kleksy czy dinozaury. Wspólnie z okładką tworzyłyby na prawdę świetną całość. Tu mam ten niedosyt. Z drugiej strony… Zawsze można nadać koloru szarym ilustracjom.

Mimo to polecam książkę. Naładowana ciekawymi faktami, którymi można zaskoczyć rodzinę czy kolegów z klasy. Poznacie fakty z historii, anatomii i otaczającej przyrody.

Kupić ją możecie w Wydawnictwie RM – “1001 obrzydliwych obrzydliwości

Cena regularna to 29,90 zł

Autorka: Annie Rooney

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.