Edukacja, Edukacja szkolna, Edukacja wczesnoszkolna, Gry i zabawy, Gry i zabawy na dworze, Gry i zabawy w domu, Rozwój dziecka, Strefa dziecka

Reach for Skies – leć po wiedzę!

Reach for Skies

Smartfony, tablety, komputery. Jak wykorzystać je w ciekawy sposób, najlepiej edukacyjny, z korzyścią dla dziecka i dla nas? Najlepiej znaleźć takie gry, aplikacje i programy, z których możemy korzystać wspólnie. Jedną z takich gier jest “Reach for the Skies”. A dlaczego?

Internet jest wszechobecny – tego nie unikniemy, ale możemy wykorzystać go w ciekawy i pożyteczny sposób. Jednym z nich jest gra “Reach for the skies”. Dostępna jest ona w Appstorze (IOS), Google Play (Android) a także w Windows Store (Windows Phone 10 oraz komputery z systemem Windows).

“Reach for the skies” – co to za gra?

Reach for Skies
„Reach for the skies” to gra edukacyjna na smartfony, tablety i komputery. Nie ma w niej przemocy, nawigacja jest bardzo intuicyjna, a różne poziomy pozwolą cieszyć się grą dzieciom od 6 roku do życia aż po poziom maturalny. Gra ta może być edukacyjną zabawą nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Jest dostępna w języku polskim oraz angielskim. Język można zmienić jednym kliknięciem.

Gra jest darmowa czy płatna?

„Reach for skies” składa się 4 pakietów. Pierwszy z nich – “Życie na Ziemi ” jest w pełni darmowy i składa się z 4 poziomów. Kolejne części – “Matematyka”, “Flagi” i “Stwórz własną listę pytań” są dostępne po wykupieniu dostępu. Każdy z 3 pakietów to koszt 7,99 zł.
Wykupując pakiet do tworzenia swoich pytań uzyskujemy dostęp do tworzenia zestawu w łatwy i przyjemny sposób na stronie internetowej (Edugames). Tam też dostępna jest opcja podania wielu odpowiedzi – nie tylko jednej, jak ma to miejsce w wersji mobilnej.

Kto może w nią grać? Jaki jest preferowany wiek gracza?

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia. Młodsze dzieci, nieumiejące jeszcze czytać, potrzebować będą pomocy osoby starszej do czytania pytań i odpowiedzi (chyba, że w danym zadaniu odpowiedzi są obrazkowe). Starsze dzieci spokojnie poradzą sobie same. Z informacji od studia wiem jednak, że pod koniec sierpnia zostanie wprowadzona funkcjonalność lektora, który będzie czytać pytania, więc to dobra wiadomość dla młodszych graczy.

Jak się gra w Reach for the skies?

Gra polega na prowadzeniu balonu (najłatwiejszy poziom), zeppelina lub samolotu (najtrudniejszy poziom) i jednoczesnym odpowiadaniu na pytania. Trzeba jednak uważać na latające w przestworzach inne balony czy samoloty, by się z nimi nie zderzyć.
Po wyborze środka lokomocji, następuje wybór modułu, w który chcemy grać. Wówczas wybieramy interesujący nas moduł. Do wyboru mamy:
  • Życie na Ziemi
  • Flagi
  • Matematyka
  • Stwórz własny zestaw pytań
Rozpoczynamy grę dotykając ekran telefonu/tabletu. Gdy trzymamy palec na ekranie balon leci w górę, gdy puszczamy, balon opada. Podobnie dzieje się z zeppelinem i samolotem. Warto zbierać dodatkowe monety, które przydadzą się do zakupu ulepszonych pojazdów. Za każdą dobrą odpowiedź zdobywamy kolejne punkty. W zależności od tego na ile pytań odpowiemy dobrze i czy nie złapiemy zbyt dużo złych odpowiedzi, otrzymamy gwiazdki. Odpowiedzi do pytań są tekstowe oraz obrazkowe. Natomiast pytania, zanim znikną, są odpowiednio długo wyświetlane. Dzieci, które czytają wolno, również dadzą radę przeczytać dane pytanie.
Gdy nasz pojazd „złapie” błędną odpowiedź, ona “wybucha” i wówczas maleje nam poziom paliwa. Musimy uważać, by zbiornik nie opustoszał zanim ukończymy rundę – wówczas nasz latający pojazd spada. Taka rozgrywka kończy się niepowodzeniem i aby przejść dalej, musimy daną rundę powtórzyć. Wspomniane wyżej gwiazdki znajdują się w lewym górnym rogu ekranu i można na bieżąco obserwować ich stan, np. 36/60. W każdym momencie możemy przejść na inny poziom i spróbować swoich sił w innym module.

Czy pytania w Reach for Skies są trudne?

Adaś gra na niższych poziomach dostosowanych do swojego wieku. Czasem czyta sam polecenia, a czasem czytamy je wspólnie. Początkowo niepowodzenia bardzo go dotykały, ale im dłużej gra, tym jego poziom skupienia wzrasta i podaje poprawne odpowiedzi. (Początkowo gra była dla niego dużym wyzwaniem, ale im dłużej ćwiczy, tym jego poziom skupienia wzrasta i podaje coraz lepsze odpowiedzi) Ja natomiast próbuję siły na ostatnich poziomach. A jest on naprawdę wysoki! Świetny sposób na rozruszanie szarych komórek.
W „Reach for the skies” można również stworzyć swoją listę pytań. Adaś robi własną na temat gry Minecraft, a ja tworzę moduł ortograficzny. Chce połączyć przyjemne z pożytecznym: syn zagra w ciekawą grę w świetnej wizualnie oprawie i dodatkowo poćwiczy zagadki ortograficzne. To nie koniec tworzenia! Uwielbia matematykę, więc dzięki grze poćwiczy także tabliczkę mnożenia. Zalogowałam się na stronie Edugames i tam po wybraniu opcji z kilkoma odpowiedziami w kilkanaście minut stworzyłam kolejną planszę do gry!
“Życie na Ziemi” i “Matematyka” zawierają po 4 sekcje, a każda z nich po 20 rund. W sekcji “Flagi” są natomiast 2 opcje gry.
Reach for Skies
Reach for Skies
Reach for Skies
Reach for Skies

Czy gra jest warta wykupienia płatnych modułów?

Zdecydowanie tak! Gdy wydamy na pełną wersję (3 moduły) około 24 zł, otrzymamy bardzo rozbudowaną świetną grę edukacyjną nie tylko dla dzieci. W pełnej grze jest ponad 2000 pytań z różnych dziedzin nauki – matematyka, przyroda, geografia, życie na Ziemi, a dodatkowa opcja tworzenia własnych zestawów pytań dostarcza nam nowych możliwości, które dostosowujemy do własnych potrzeb.

Jak oceniam “Reach for the skies”?

Jest to jedna z najlepszych gier, w jakie grałam. Możemy grać wspólnie, bawić się i uczyć jednocześnie, a sterowanie samolotem jest trudną sztuką, która nas niezwykle bawi, bo latamy nim jak “szalony zając”. Warto zapoznać się z darmową częścią, by później zdecydować, czy chcemy uzyskać dostęp do dalszych części, czy wystarczy nam podstawowa. Mamy wybór! To jest świetne. Nie kupujemy kota w worku.

Gdzie można pobrać grę Reach for the skies?

Na Androida ze sklepu Google Play (http://bit.ly/RFTS_Android) , a gdy macie inny system to macie do dyspozycji AppStore (http://bit.ly/RFTS_IOS) oraz Windows Store (http://bit.ly/RFTS_Windows) (dla smartfonów z Windowsem 10 i komputerów z tym systemem).
Producentem gry jest SteamBytes, młoda firma, która wypuściła na rynek 3 gry i zdobywa coraz więcej fanów i graczy. Mam też zainstalowaną grę Divido – również w wersji Freemium – świetna logiczno-matematyczna gra!
—–
Post powstał we współpracy ze SteamBytes.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.