Edukacja, Edukacja wczesnoszkolna, Książki, Książki dla dzieci, Projekty, Przygody z książką, Strefa dziecka

Gęby, dzioby i nochale

Gęby, dzioby i nochale

Czy tylko ptaki maja dzioby? Czy nochale zwierząt są wyjątkowe? Co takiego wyjątkowego z gębach zwierząt? Okazuje się że bardzo wiele! Tylko my po prostu nie zwracamy na to wielkiej uwagi. Wydawnictwo Babaryba wydało książkę właśnie o tych częściach ciała. A kto nie czytał poprzedniej książki o kuprach może nadrobić. Opisywałam książkę kilka miesięcy temu – “Pupy, ogonki i kuperki

Teraz autorzy ( Mikołaj Golachowski i Mroux) skupili swoja uwagę na samym początku zwierzaka. Na 130 stronach książki zostały przedstawione 31 zwierzęta. Część z nich należy do znanych gatunków, jednak znajdziecie również te bardziej nietypowe.

Układ stron jest taki sam jak w poprzedniej części. Tworząc tym samym wspólną całość. ale do rzeczy. Co takiego znajdziemy w tej?

Dziobak – ni pies, ni wydra

Wiecie jak wygląda dziobak? Ma dziób, więc jest ptakiem? Otóż nie. Bo to ssak! Tylko taki pomieszany. Dziób od ptaka, ciało od bobra, a znosi jaja. jego historię znajdziecie na pierwszej stronie.
Kiedyś uważano, że to zwierzę jest pozszywane dla sensacji. Okazało się że to jednak żywe zwierzę, które jest prawdziwe. Taki wybryk natury, ot co! Ale za to jakie zabawne. A jeszcze dziwniejsze jest to, że wykrywają swoje ofiary w wodzie poprzez pole elektryczne, które same wytwarzają.

Ćma Darwina

Tak nazwano ćmę, którą “odkrył” Darwin. A zaczęło się od storczyka, który miał dziwnie głębokim nektarnikiem. Uznał, że na Madagaskarze musi żyć jakaś wielka ćma, która da radę zapylać taki kwiat. Rzeczywiście tak było! Od tego powstała jej nazwa. Dzięki długiej ssawce znalazła się w gronie wyjątkowych zwierząt.

A na koniec zwierzę, o którym nie mieliśmy pojęcia! WYCHUCHOL – znacie takie cudo?! To takie zwierzątko podobne do kreta, ale jego nos to podwójna trąbka. Będąc pod wodą chucha powietrzem w górę. Można go spotkać na Ukrainie i w Hiszpanii. To ci dopiero dziwak!

Gęby, dzioby i nochale
Gęby, dzioby i nochale
To tylko urywek tego co tu znajdziecie. Opisane w prosty sposób najważniejsze cechy zwierzaka, kilka ilustracji, które oddają klimat książki sprawiają że chce się poznać wszystko na raz! A potem, można się podzielić wiadomościami w szkole.
Autorzy zadbali by język pisany był prosty, łatwy dla młodego czytelnika i zabawny.Nie mam nic do zarzucenia. Wszystko podoba mi się takie jakie jest. Razem z “pupami” tworząc jedną całość. Ciekawi mnie jednak czy powstanie 3 część. Być może o brzuchach? Nie mam pojęcia.
Jednak, jeśli szukacie książek o ciekawych, nietypowych cechach zwierząt to obie pozycje są świetne. Anatomia zwierząt bez tajemnic.
Cena regularna 42 zł
W. Babaryba – link do sklepu – “Gęby, dzioby i nochale
Stron 130
Format kwadratowy, twarda okładka

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Buba Bajdocja

    Nam też się książka podobała 🙂

  • Świetna książka!!! I cenowo również!