Październik to dla rodzin katolickich miesiąc Martki Różańcowej. Modlitwa różańcowa jest inna , wyjątkowa. Dlatego też różaniec to wyjątkowy sznur koralików. Adaś przygotowuje się do I Komunii Świętej i właśnie ukończylismy nasz domowy różaniec z gliny.

Do jego wykonania użyliśmy:

– gliny
– włóczki
– farb, pędzelków
– wykałaczek
– igły

Wykonanie różańca z gliny

Modlitwa różaćowa składa się z 4 Tajemnic – Bolesnej, Chwalebnej, Świetlistej oraz Radosnej. Każda z nich składa się ze “Składu Apostolskiego”, z 5 “Ojcze Nasz…” i 50 “Zdrowaś Maryjo…” oraz z modlitw, które są zmienne w zależności od Tajemnicy, jaką akurat rozpatrujemy. Na koniec “Pod Twoją obronę…”. To tak słowem wstępu.

tC582ocz2

 

Nasz różaniec składa się z 53 małych koralików, 6 dużych, Krzyża z Panem Jezusem oraz sercem, na którym widnieje Maryja.
rozaniec-z-gliny-1

Najpierw z gliny ukulałam odpowiednia ilość koralików. Wykałaczkami zrobiłam dziurki, by przedziać później włóczkę. Następnie odstawiłam do wyschnięcia.W serduszku zrobiłam 2 otwory, które na dole łaczą się w jeden. W krzyżu powstał jeden otwór.

Po około 18 godzinach wszystko było suche. Można było więc zaczać malować. Wybraliśmy 5 kolorów – złoty, srebrny, fiolet, czerwony i zielony – po 10 koralików w każdym kolorze.

Kolejne 3 małe są pomarańczowe, a duże są niebieskie. Następnie ułożyliśmy je w odpowiedniej kolejności.

rozaniec-z-gliny-2

Gdy wszystko było gotowe przystąpilismy do związania koralików za pomocą włóczki. Złożyłam ją na 3 by była grubsza. Przywiązałam jeden koniec do otworu w krzyżu, a następnie koraliki. Każdy był przewiązany w następujący sposób. Adaś też dawał sobie z tym świetnie radę.

Na koniec pomalowaliśmy serduszko i nakleiliśmy wizerunek Matki Boskiej. Całość spryskałam lakierem do wlosów, by całosć utrwalić

rozaniec-z-gliny-4
rozaniec-z-gliny-5

 

Rady

Podczas naszej pracy kilka kulek nam pękło, tak samo serduszko. Warto zrobić kilka więcej, by mieć gotowy zapas.
Podczas suszenia glina się kurczy, a co za tym idzie również otwór. Wykałaczką więc trzeba otworek lekko poszerzyć.
A co zostanie możecie wykorzystać do stworzenia np wisiorka dla mamy, Pani w szkole czy dla koleżanki na prezent.
Mamy swój pierwszy niepowtarzalny różaniec. Takie prace sa wyjątkowe, bo stworzone z sercem!

 

Zobacz również