Książki, Książki dla dzieci

Legendy Warszawskie – stare historie w nowym wydaniu

Legendy Warszawskie

Polska ma wiele legend i baśni. Taki jest nasz wyjątkowy kraj. W nasze ręce trafiła książka Legendami warszawskie. Wars i Sawa? Złota kaczka? Znacie? Z pewnością o nich kiedyś słyszeliście! Poznajcie teraz wydanie legend od Wydawnictwa RM.

Książka “Legendy warszawskie” to zbiór 4 legend o naszej stolicy. Pamietam ( może nie do końca) je z czasów mojego dzieciństwa. A teraz wracają do nas w nowym wydaniu, ale z tą samą wartością i zaciekawieniem.

 

Legendy Warszawskie

 

Wars i Sawa

To właśnie od nich, jak głosi legenda, powstała nazwa Warszawa. Wars i Sawa byli małżeństwem, byli szczęśliwą rodziną. Mieli trójkę dzieci. Wiedli spokojne, sprawiedliwe życie. Pewnego razu wydarzyło się coś nietypowego. Brat Sawy, który wyruszył po miód zaginął. Nie było go kilka dni po czym wrócił bardzo przestraszony. Przydarzyła mu się bowiem okropna historia. Gdy ją opowiadał, ktoś przybył do domu Warsa i Sawy! Wystraszeni domownicy mimo obaw otworzyli drzwi nocnemu przybyszowi. Później sie okazało że był to książę tmtejszych ziem!

W zamian za pomoc, podarował im tę ziemie i nazwał ją Warszawa.

Legendy Warszawskie Legendy Warszawskie
Legendy Warszawskie

Legendy Warszawskie

Książka napisana jest we wspólczenym językiem, który trafia do młodych czytelników. Nie ma tu starodawnych, trudnych słów, a są za to proste opisy i ciekawe ilustracje. Takie w dawnym stylu, czasem straszne (np wiedźma), ale wszystkie tworząc ciekawą całość.
Przeszkadza mi natomiast tekst na ciemnym tle. Przy wieczornym czytaniu przy słabszym świetle męczy oczy. O ile strona jest jednolita nie jest tak źle, to przy stronach we wzory, robi się problem. Oczy bardzo szybko się męczą. Na szczęście takich stron jest mało.
Legendy warszawskie” są w twardej oprawie, która również przykuwa uwagę złotą kaczką, która nie jest jednolita, a jakby “pomazana” czymś. Wygląda to również ciekawie.
Na końcowych stronach książki widnieje mapa z urywkiem Warszawy, na którym widnieją symbole legend. To właśnie tam miały swój początek.
Ta książka to połączenie lekcji historii, czytenictwa, rozbudzania wyobraźni i wspólnego czasu. Jest do tego ładnie wydana, w cenie 29,90 zł.Autorka: Marta Dobrowolska-Kierył
Ilustracje: Anna Batte

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • Warszawskie legendy jako takie znamy ale napewno warto je sobie przypomnieć jadąc np na wycieczkę do stolicy 🙂 Ale to wydanie nie skradło mega serca 😉

  • Legendy ostatnio pojawiaja sie w naszej biblioteczce bardzo czesto. Dzieki za recenzje!

  • o kurczaki, tak to mam rzadko: książka wydaje mi się ciekawa, temat super, ale grafika nijak mi nie leży, a już męczenie oczu to zupełnie nie dla mnie. Chyba poszukamy w bibliotece. Dzięki za recenzję.

  • Anna Kozakiewicz

    Ciekawa pozycja, muszę pomyśleć nad jej zakupem 🙂

  • Jesteśmy właśnie na etapie fascynacji legendami i ostatnio nawet zastanawiałam się nad zakupem właśnie tej:)